• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Diffüz Bulging Nedir? | Diffüz Bulging Ne Demektir?

Diffüz Bulging Nedir? | Diffüz Bulging Ne Demektir?

Diffüz bulging MRG ya da BT raporunuzu okurken karşılaşabileceğiniz yaygın bir terimdir. Bu makalede, yaygın olarak omurganın manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinin raporunda bulunan diffüz bulging terimi açıklanmaktadır. Eğer diskte diffüz bulging teşhisi konulduysa, yalnız değilsiniz; çünkü disk protrüzyonu olarak da bilinen bu disklerde şişkinlik durumu çok yaygın görülen bir bulgudur. Diffüz disk […]

Diffüz bulging MRG ya da BT raporunuzu okurken karşılaşabileceğiniz yaygın bir terimdir. Bu makalede, yaygın olarak omurganın manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) görüntülerinin raporunda bulunan diffüz bulging terimi açıklanmaktadır.

Eğer diskte diffüz bulging teşhisi konulduysa, yalnız değilsiniz; çünkü disk protrüzyonu olarak da bilinen bu disklerde şişkinlik durumu çok yaygın görülen bir bulgudur.

Diffüz disk bulging, omurgayı oluşturan kemikler olan omurlar arasında bulunan ve disk adı verilen darbe emici özellikteki yapılardan birinin genelinde şişme meydana gelmesi anlamına gelir. Bu şişkin materyal, sinir köklerine temas edebilir veya bası yapabilir.

Bu terimi daha iyi anlayabilmek için bazı ön bilgilere gereksinim vardır.

Spinal disk nedir?

Diffüz bulging spinal disklerde meydana gelmektedir. Yazımızın bu kısmında spinal disk nedir sorusunun cevabını daha ayrıntılı ele alacağız. Spinal disk, intervertebral disk olarak da adlandırılır.

intervertebral disk

Kıkırdaktan oluşan bu yapılar omurgayı oluşturan kemiklerin arasında bulunur ve omuriliği darbelerden koruma özelliği taşır. Bel fıtığında bu disklerin ortasında bulunan çekirdek yapısı dışarı taşarak omurilikten çıkan sinirlere bası yapmaktadır.

Disk Bulging nedir?

Bir disk bulging, diskin çevresinin en az % 25’inin şişerek, normal sınırları geçmesi durumudur.

Diffüz Bulging nedir? Ne demektir?

Diffüz disk bulging teriminin özel bir anlamı yoktur, ancak diskteki şişkinliğin yaygın olduğunu ifade eder. Diffüz genel, yaygın gibi anlamlara gelir. Bulging şişkinlik demektir. Bazı doktorlar geniş tabanlı bir fıtık yerine diffüz bulging terimini kullanabilir.

Omurilik fıtığı , sinir köklerine baskı yaparak boyun, sırt, kol veya bacakta ağrıya neden olurken, diffüz disk bulging nadiren herhangi bir belirtiye neden olur. Manyetik rezonans (MR) veya bilgisayarlı tomografi (BT) görüntü raporunuz diffüz bulging durumundan söz ediyorsa ve bunun ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Diffüz annüler bulging nedir?

Omurga diskleri, çekirdek ve bunun çevresinde bulunan annulus fibrozis adı verilen kısımdan oluşur. Bazı doktorlar, annulus fibrosus adı verilen diskin sadece dış kısmı şiştiğinde ve fıtıklaşma olmadığında buna diffüz annüler bulging demektedirler.

Minimal, ılımlı ya da hafif diffüz bulging nedir?

Minimal veya hafif bir diffüz disk bulging, diskin normal sınırlarının çık az dışına uzanır ve nadiren herhangi bir sorun ya da belirtiye neden olur.

Posterior (Santral) ve posterolateral diffüz bulging nedir?

Posterior ya da santral diffüz bulging şişkinliğin diskin arka tarafında olmasıdır.

Posterolateral diffüz bulging ise geriye ve sağa ya da sola doğru olan disk şişkinliğini ifade eder. Sağ veya sol spinal sinir kökü üzerinde geriye ve yana doğru basıya yol açarak bir kol veya bacakta ağrıya neden olabilir.

Diffuse disk bulging L4-L5 ya da L5-S1 ne demektir?

L4-L5 diski belde 4. ve 5. bel omurları arasındadır. L5-S1 diski ise yine beldeki 5. ve 1. sakral omurlar arasında bulunur. Bu disklerden biri dışarı çıkıntı yapabilir ve bı durum nadiren alt sırt, kalça ya da bacakta ağrıya neden olmaktadır.

c5-6 diskinde diffüz anüler bulging nedir?

c5 ve c6 olarak numaralandırılan boyun omurga kemikleri arasında bulunan diskin annulus fibrosus adı verilen kısmının şişkinliğine c5-6 diskinde diffüz anüler bulging denir.

L4-5 düzeyinde diffüz anüler bulging nedir?

Bel bölgesindeki L4 ve L5 olarak isimlendirilen omurlar arasıkndaki kıkırdak diskin annulus fibrosus adı verilen dış kısmının şişmesi durumudur.

Nonkompresif diffüz bulging nedir?

Nonkompresif diffüz bulging herhangi bir sinir köküne bası yapmayan ve bu nedenle belirtiye neden olmayan yaygın dik şişkinliğini ifade eder.

Diğer yazımız olan Dejenerasyon Anlamı Nedir? | Dejeneratif Ne Demektir? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

5 yorum

  1. + L4-5 ve L5-S1 disklerinde minimal diffüz bulgingler dışında normal sınırlarda Lomber MRG inceleme.

  2. Lütfen yorumlar mısınız… Multipl seviyede disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı izlenmektedir. L1-2 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir. L2-3 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir. L3-4 düzeyinde diskte diffuz bulging izlenmektedir. L4-5 düzeyinde diskte diffuz bulging izlenmektedir. L5-S1 düzeyinde diskte minimal bulging izlenmektedir.

  3. Annemin mr sonucunda tüm intervertebral disklerinde dejenerasyon ve diffüz posterior bulging diskinde sağ nöral foramende daralma ya neden olan protrüzyon izlenmiştir.Bu yorumlar ne anlama geliyor ve nasıl bir tedavi uygulanması gerekir bilgi verir misiniz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?