Diamond Blackfan Anemisi
Diamond Blackfan Anemisi

Diamond Blackfan Anemisi

SON GÜNCELLEME: Mart 29, 2017

Diamond Blackfan Anemisi nedir?

Diamond Blackfan anemisi (DBA), kemik iliği yeterince kırmızı kan hücresi yapmaz. Bir tür kemik iliği yetmezliği bozukluğudur.

Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücudun her yerine oksijen taşırlar. Düşük seviyedeki kırmızı kan hücreleri anemi olarak adlandırılır. Anemi durumunda, vücudun organları yeterli oksijen alamayabilir. Ciddi anemi, bu hastalığa sahip çocuktan çocuğa değişir. Zaman içinde değişebilir.

Bu durumda olan çocuklar sağlıklı, aktif yaşantılara sahip olabilir. Ancak, kemik ilemi koşullarında tecrübeli bir kan uzmanından (hematolog) bakıma ihtiyaçları vardır. Ayrıca, Diamond Blackfan anemisinin neden olabileceği sağlık sorunlarını tedavi edebilecek bir ekibe ihtiyaçları var. Kemik İliği Başarısızlığımız Programı, çocuğunuz için bakım yapacak birçok farklı sağlık hizmeti sağlayıcısı bir araya getirmektedir.

Diamond Blackfan Anemisi neden olur?

Genlerde meydana gelen değişiklikler (mutasyonlar) Diamond Blackfan anemisi bulunanların en az yarısında bulunur. Anormal genler bedenlerin proteinleri nasıl yaptıklarını etkiler.

Doktorlar ve bilim adamları, duruma neden olabilecek diğer genetik değişiklikleri bulmak için çalışıyorlar.

Genellikle Diamond Blackfan anemi, bir bebek 1 yaşından önce teşhis edilir. Bazen hayatta daha sonra bulunur.

Diamond Blackfan Anemisi belirtileri

Diamond Blackfan anemisi olan birçok çocuk bu belirtilere sahiptir. Düşük kırmızı kan hücrelerinden kaynaklanır:

 • Soluk cilt
 • Düşük enerji
 • Hızlı kalp atışı
 • Kalp atışı sırasında çıkan olağandışı sesler (kalp mırıltıları)

Bazı çocukların kemiklerinde veya bedenlerinin diğer bölümlerinde de bu farklılıklar vardır:

 • Kısa boy
 • Anormal başparmak
 • Ağızlarının çatısında bir boşluk (yarık damak)
 • Düşük kemik yoğunluğu (osteopeni)
 • Böbrek sorunları
 • Kalp sorunları

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

 1. Benim küçük kızimda da dba teşhisi koydular hacettepe hastahanesinde de ama belirtiler pek uyuşmuyor ve bu hafta bize dediklerki fazla kan verilince farklı sorunlar yaşanilir o yüzden ilaçla tedaviye başlanilacagini söylediler bu ilaçlar kızımın gelişimini engelermi bilgilendirrseniz çok iyi olur

 2. Bizim çocuğumuz DBA hastası elimiz kolumuz bağlı maddiyat tan dolayı bişey yapamıyoruz hacettepe hastanesine goturuyoruz sadece kanı düşünce yarım saatte kan verip gönderiyor lar ilgi sıfır ne yapacağımızı bilmiyorum sizin bir öneriniz varmı hayırlı günler diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir