Dere otunun Faydaları
Dere otunun Faydaları

Dere otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Dere otunun Faydaları
Dere otunun Faydaları

Dereotu muhteşem kokusunun yanında sağlığa olan faydalarıyla da dikkat çekmektedir. Bu müthiş bitkinin ana vatanı asyadır. Ülkemizin her bölgesinde yetişebilmektedir. Ortalama olarak 120 cm’ye kadar yükselebilir. Genel olarak pişirilmez, çiğ olarak tüketilmektedir. Bu durum dereotunun faydaları için oldukça önemli bir husustur.. Böylece etkilerini net olarak vucudumuzda görebilirsiniz.

Dereotunun Besin Değerleri

Dereotu içerisinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Mineral olarak fosfor, bakır, magnezyum ve Potasyum yer almaktadır. A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Kalsiyum, demir ve çinko oranları da çok yüksektür. Bir tutam dereotu ile C vitamini ihtiyacınızın önemli bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Dereotunun faydaları saymakla bitmemektedir. Özellikle mide bulantıları ve karın ağrılarına iyi gelir. Ağız kokusu gidermede kullanılabilmektedir. Emziren kadınlar için de çok etkilidir. Sütü artırır. Bebekler için de kullanılabilir. Çocukların gaz sancılarını gidermede oldukça etkindir.

Dereotu tok tutmaya yardımcı olur. Yüksek besin değeri ile diyet listelerinin önemli bir parçasıdır. Lifli yapısı sindirim sistemine iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, bunun yanında kabızlık önleyicidir.

Dereotunun sırf sindirim sistemi üzerindeki faydaları bile o kadar çoktur ki şaşırırsınız. Sindirim sistemi üzerindeki neredeyse her türlü rahatsızlığa harika etkisi vardır. Hazımsızlık gibi problemleri ortadan kaldırır. Mide ağrısını dindirir, mide kramplarının önüne geçer, geçemezse de etkilerini azaltır. Mide ülserine karşı etkindir. Tedaviye yardımcı olur. Eğer gaz probleminiz varsa dereotu ile bu probleminizi çözebilirsiniz.

Dereotunun faydaları içerisinde uykusuzluğa iyi gelmek de bulunmaktadır. İçerdiği uçucu yağların uykusuzluk sorunu üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. Sedatif bir etkiye sahiptir. Yani rahatlatıcıdır. Bu getirdiği rahatlık, uykusuzluk sorununa da iyi gelir.

Kemik sağlığını korur. Dereotu kemik sağlığı için gerekli olan çoğu vitamin ve minerale sahiptir. Kemik hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır. İskelet yapınız için gerekli olan vitamin ve minerallere sahip olduğundan daha sağlam bir iskelet yapısı ortaya çıkarır. Yaşlılık kaynaklı kemik sorunlarına devadır.

Şeker hastalığı olanlar dereotu kullanabilirler. Dereotu doğal insülindir. Kanşekerinin dalgalanmasına izin vermez, kan şekerini dengeler. Bu yüzden şeker hastaları rahatlıkla dereotu kullanabilirler.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir