Depresyona Ne İyi Gelir
Depresyona Ne İyi Gelir

Depresyona Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Depresyona Ne İyi Gelir
Depresyona Ne İyi Gelir

Depresyona Ne İyi Gelir

Günümüzde en fazla görülen rahatsızlıklardan biri olan depresyon daha çok psikolojik sorunlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Tabi yediğimiz besinler de bu depresyonu doğrudan etkiler. Bu yüzden doğru beslenmek çok önelidir. Özellikle günümüzde artan yalnızlık, depresyonu tetikler ve yediğimiz zararlı besinler depresyonun şiddetini daha da artırmaktadır. Depresyondan kurtulmak için uzman bir doktor eşliğinde beslenme programı yapılmalı ve gerekirse psikologa gidilmelidir. Aksi takdirde depresyon belirtisinin en sonu intihardır..

Depresyon Tedavisine Yardımcı Besinler

Balık: Omega 3 yağ asidi bakımından son derece zengin olan balıklar, depresyonun atlatılmasında çok önemli besinlerdir. Özellikle soğuk deniz balıkları içerdikleri yağ bakımından oldukça faydalıdır. Bu balıkların çok tüketildiği ülkelerde depresyonun da az olduğu görülmüştür.

Meyve ve Sebzeler: Mucizevî olan meyve ve sebzeler her gün yenmesi gereken besinlerdir. Günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılayan meyve ve sebzeler depresyonla da etkili bir şekilde savaşmaktadır.

B Vitaminleri: Suda çözünebilen vitaminlerden olan B vitamini depresyon etkilerinin hafifletilmesinde yardımcı bir vitamindir. Özellikle B6 vitamini duygu durumu dengesine katkıda bulunarak kişinin depresyondan uzak durmasını sağlıyor. B6 vitamini muz, tahıl, patates, nohut, tavuk, biftek, fıstık ezmesi, alabalık ve ayçiçeği çekirdeğinde bol miktarda bulunmaktadır.

E Vitamini: Yağda çözünebilen bir vitamin olan antioksidan olan E vitamini eksikliğinde depresyona neden olmaktadır. E vitamini badem, ayçiçeği yağı, ayçiçeği çekirdeği, aspir yağı, fıstık ezmesi, yer fıstığı, buğday tohumunun yağı, brokoli ve ıspanak gibi besinlerde bol miktarda bulunur.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Şekerli Yiyecekler: Şeker birçok hastalığın oluşma sebebidir. Şekeri doğal yollarla vücudumuza almak gerekir. Özellikle paketlenmiş gıdalardaki yapay şekerlerden ve pancardan elde edilen şekerden uzak durmak gerekir.

Aşırı Sodyum:  Sodyumun fazlası böbrekleri olumsuz etkiler. Böbrekler yeteri kadar atıkları atamaz ise vücutta depresyonun oluşması daha kolay olur. Ayrıca aşırı sodyum tansiyonu yükseltir.

Alkol:  Alkolün alınması depresyonu doğrudan etkiler. Merkezi sinir sistemini etkilediğinden kronik bir depresyona sebep olabilir.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir