Depresyon çeşitleri

Depresyon Çeşitleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Yaşam sıkıcı olabilir ilişkilerin yolunda gitmemesi en çok genç kızları olumsuz etkiler ve onları depresyona sokar. Çünkü kızlar daha duygusal bir yapıya sahiptirler. Yani erkeklere göre genç kızlar daha çabuk depresyona girebilirler. Yine de her yaşta ağır travmalar çeşitli depresyonlara neden olabilir.

Genç kızlar ve Depresyon Belirtileri

İşlevsel olmayan ilişkiler, Başarısız sınavlar Ailede kargaşa kötü çalışma şartları kötü ekonomik şartlar Kötü şirkette kötü bir pozisyon ve kişilik bozuklukları depresyona neden olabilir. Kızlarda depresyon belirtileri gösteren nedenler çok fazladır. Psikotik depresyon, depresyonun şiddetli bir biçimi olup, burada birey, psikoz veya irrasyonel davranış ile birlikte depresif belirtileri gösterme eğilimindedir. Her ne kadar bu depresyon biçimi melankoli veya melankolik olmayan depresyondan daha az görülse de, bireylerde intihar eğilimi oluşturma eğilimi göz önüne alındığında oldukça ciddi bir psikolojik problemdir. İstatistikler, depresyon ile ilgili herhangi bir rahatsızlık için hastaneye kaldırılan kişilerin yaklaşık yüzde 25’inin psikotik depresyon teşhisi konduğunu ortaya koyuyor.

Psikotik Depresyon Nedir

Bu durumun nedenleri bugüne kadar bir tartışma konusu olmasına rağmen, aynı durumun tiroid bezlerinin anormal işleyişi veya aşırı stres sonucu kortikal hormon üretimiyle tetiklendiğine inanılmaktadır. Daha da önemlisi, Aynı zamanda psikotik depresyonun bazı insanlarda kalıtsal olabileceğine inanılmaktadır. Şiddetli depresif duygudurum ve sık ruh hali yanı sıra, birey halüsinasyon ve kuruntu yaşamaya eğilimlidir. Gerçekten var olmayan şeyleri işitme ve görme şikayetinde bulunabilir. Aslında, halüsinasyon yani hayali algı, bir dizi zihinsel hastalıkta oldukça yaygındır. Yanılsamanın en yaygın örneklerinden biri, fiziksel görünümünde bir şeylerin yanlış olduğunu düşünmek için kesinlikle hiçbir sebep bulunmayan inançla devam eden bireydir.

Aynı zamanda, psikotik depresyondan etkilenen birey de endişe ve zihinsel sıkıntı işaretleri gösterecektir.  Bu bozukluğun diğer belirtileri arasında sıklıkla korkutucu rüyalar, Kronik uykusuzluk, günlük aktivitelerden yoksun olma, aşırı yorgunluk ve fiziksel hareketsizlik olarak gösterilebilir.Psikotik depresyondan etkilenen insanlar genellikle yardıma ihtiyacının olduğunu kabul etmez veya bu rahatsızlığı kimseye açmazlar, bu durumun erken safhalarda teşhis edilmesi zorlaşır. Bu durumun semptomlarınöropati formlarının semptomlarına çok az benzemektedir.

PsikotikDepresyon Tedavisi

Depresyon tanısı konan bir kişinin hastaneye kaldırılması gerekir çünkü bu bozukluk sadece yoğun tedaviye yanıt verir. Daha da önemlisi, hastaneye kaldırma işlemi hastanın tıbbi gözlem altında olmasını sağlar. Bu depresyon formunun tedavisi, ilaç ve elektrokonvulsif tedavi olmak üzere iki ayrı kısma sınıflandırılabilir. İlaç söz konusu olduğunda, tedavi çoğunlukla antidepresan ve anti-psikotik ilaçlara bağımlıdır; Her ikisi de bu bozukluğun semptomlarını tedavi etmek için birlikte uygulanır. Etkili olsa bile, Bu anti-psikotiklerin sıkı bir tıbbi gözetim altında uygulanması gerekir ve bunların her birinin kendi yan etkileri vardır.

Antidepresanlar ve anti-psikotikler istenen sonuçları vermediğinde elektrokonvulsifterapi (EKT) önerilir. Bu yöntemde, elektrotlarla hastanın beynine elektrik verilmektedir.Böylece beyindeki büyük nöro-kimyasal salınımı tetikler. Çoğunlukla 30 ila 90 saniye arasında süren bu tedavi şekli 6 ila 10 kez uygulanır. Ağrıyı hafifletmek için anestezi etkisi altında yapılır. Psikotik depresyon için en hızlı ve etkili tedavi seçeneklerinden biri olmasına rağmen, bireylerde kısa süreli hafıza kaybına neden olduğu bilinmektedir. Genellikle, Tedavi başlangıcından ve düzenli izlemden sonra iyileşme yaklaşık bir yıl kadar sürer. Psikotik depresyon ile ilişkili intihar eğilimleri göz önüne alındığında hastalığın ciddiyeti daha iyi anlaşılabilir.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir