Depresyon Belirtileri Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Mart 4, 2018

Ruhsal bir hastalık olan depresyon, kişinin fiziksel, bedensel ve duygusal yapısında kendini çeşitli şekillerde gösteren önemli bir rahatsızlıktır. Depresyondaki kişilerde en yaygın görülen durumlar, karamsarlık, ümitsizlik, yalnızlık hissi, sönük ruh hali ve hayattan zevk almamaktır. Daha önceleri zevk alarak yaptığı işlerden artık bir anlam ifade etmemekte, sosyal yönden kendisi diğer insanlardan soyutlayarak, kendi dünyalarına kapanmaktadırlar. Rahatsızlık uzun süre devam edebilmektedir. Bu nedenler insanların günlük yaşamında ciddi sorunlara neden olmaktadır. Erkeklere oranla kadınlarda iki kat daha fazla görülmektedir.

Depresyona Neden Olan Etkenler Nelerdir?

Rahatsızlığın oluşumunda birçok faktörün etkisi bulunmaktadır. Başlıca nedenler arasında,

  • anne-babanın kaybedilmesi,
  • alkol ve zararlı madde alışkanlıkları,
  • anksiyete sorunları,
  • ekonomik açıdan yaşanan problemler,
  • evlilik sorunları,
  • işsizlik,
  • stres,
  • hormonal problemler,
  • kullanılan çeşitli ilaçların yan etkileri ve değişik hastalıklar bulunmaktadır.

Depresyonun Klinik Belirtileri

Hastalarda depresif bir ruh hali gözlenir. Yaşadıkları an ve gelecekle ilgili beklentilerinde ümitsizlik ve karamsarlık hakimdir. Daha önceleri zevk alarak yaptıkları işler, aktiviteler artık zevk vermemektedir. İş hayatlarında odaklanma sorunu yaşarlar. Günlük rutin alışkanlıklarını yapmakta zorlandıkları görülür. Huzursuzluk duygusu hakimdir. Kaygı düzeyleri üst seviyededir.

Depresyonun belirleyici unsurları arasında, hayatlarında olumlu gelişmeler olmasına rağmen, kişide boşluk duygusu, bunalım ve üzüntü hali devam etmektedir. Çok az uyuma ya da aşırı uyuma şeklinde belirtiler gözlenir. İştah azalması ve kilo kaybına rastlanır.

Depresyon Ne Kadar Süre Devam Eder?

Tedavi yöntemleri uygulandığında depresyonun etki süresi kısalmaktadır. Tedavi süresi, depresyonun şiddetine ve kişinin tedaviye karşılık vermesine göre birkaç hafta ile birkaç ay arasında değişir. Tedavi edilmediğinde depresyon süresi uzamakta ve 6 ayla 2 yıla kadar devam edebilmektedir. Depresyon kendini tekrarlama riski fazla olan bir hastalıktır. Değişik zamanlarda ataklar şeklinde kendini gösterir.

Depresyon Nasıl Geçer? Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Depresyon tedavisinde en çok kullanılan ilaçlar antidepresan ilaçlardır. Hastaların Yüzde 60-80’ine yakını bu yolla depresyondan kurtulur. İlaç tedavisi uzun süre devam edilmesi gereken bir süreçtir. Depresyon tedavisinden kullanılan diğer yöntemler arasında, psokoterapi, grup tedavileri, elektroşok tedavisi, fototerapi (ışık tedavisi) gibi yöntemler bulunmaktadır.

Bşr önceki yazımız olan Albumin Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir