Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri, Demir İçeren Besinler

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Dünyada en sık rastlanılan kansızlık (anemi) türü olan demir eksikliği, kadınların yüzde 35’inde, erkeklerin yüzde 20’sinde, gebe kadınların da yüzde 50’sinde ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Kan hücrelerine kırmızı veren hemoglobin, oksijeni akciğerden alıp diğer dokulara ulaştırılmasında önemli görevlere sahiptir. Hemoglobin demir minerali açısından zengindir ve demir, alyuvarların üretilmesinde kullanılmaktadır. Kandaki demir oranı düşük olduğu zaman, alyuvar üretimi de azalmakta ve doğal olarak, hücre, doku ve organlara taşınan oksijen miktarında azalma meydana gelmektedir. Demir eksikliği sonucunda da kansızlık dediğimiz anemi hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Demir Eksikliğinin Sebepleri Nelerdir?
Demir, vücut tarafından üretilemeyen bir mineraldir. Demiri, yediğimiz besinler yoluyla alırız. Demir eksikliğinin en büyük nedenleri arasında ise, demir içeren besinlerin yeterli düzeyde tüketilmemesi, sık sık doğum yapılması, adet kanamaları, vücuda alınan demirin, bağırsaklar tarafından yeterli düzeyde emilmemesi, demir yönünden çok zengin olan et ve sakatatların tüketilmediği vejeteryan beslenme alışkanlıkları gelmektedir. Bunların dışında, kafeinli içeceklerden olan çay, kahve, kola gibi içeceklerin, yemeklerle birlikte tüketildiğinde, demir emilimini ciddi oranlarda engellediği bilinmektedir.

Demir Eksikliği Belirtileri

Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Demir eksikliğini ilk başladığı zamanlarda fark etmek zordur. Kansızlık rahatsızlığı ortaya çıktıktan sonra, çeşitli semptomlar görülür. Demir eksikliğinin en sık rastlanılan belirtileri şunlardır: Sürekli yorgunluk hali, fiziksel aktiviteler sırasında nefes nefese kalmak, baş dönmesi ve göz kararması şikayetleri, depresyon, normalden fazla üşüme hissi, saç dökülmesi, cilt renginin soluk bir görünümde olması, dilde şişme gibi belirtiler demir eksikliğini işaret ederler.

Demir Eksikliği Nelere Yol Açar? Demir Eksikliğinin Sonuçları

Demir eksikliği anemisi, tedavi edilmediği takdirde, aşağıda belirtilen sağlık sorunlarına yol açabilmektedir.
– Kalp rahatsızlıkları (hızlı kalp atışı, kalp yetmezliği, kalp büyümesi gibi)
– Hamilelikte sorunlar (bebeğin normal kilosunda olmaması, erken doğum riski, bebeğin zihinsel gelişiminde problemler)
– Hastalıklara daha kolay yakalanma
– Bebek ve çocuklarda gelişimin yavaşlaması
– Huzursuz bacak sendromu
Demir İçeren Gıdalar – Demir Yönünden Zengin Besinler
Beyaz et, kırmızı et ve sakatatlar, nohut, mercimek, kuru fasulye, ıspanak, barbunya, bezelye, patates, kuru erik, çekirdeksiz üzüm, haşlanmış soya fasulyesi, kabak, yulaf, börülce gibi besinler demir yönünden zengindir.

Demir Eksikliği Tedavisi

Tedavinin merkezinde, demir eksikliğinin hangi nedenden dolayı ortaya çıktığının öğrenilmesi gelmektedir. Tedavi buna göre şekillenir. Demir eksikliğine neden olan sorunların ortadan kaldırılması tedavi sürecindeki en önemli adımdır. Aneminin türüne göre kan verme, vitamin ve mineral desteği, kemik iliği nakli, ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Troponin Nedir? Yüksekliği, Düşüklüğü, Normal Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir