• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Dejenerasyon Anlamı Nedir? | Dejeneratif Ne Demektir?

Dejenerasyon Anlamı Nedir? | Dejeneratif Ne Demektir?

Dejenerasyon, travmatik yaralanma, yaşlanma, aşınma ve yıpranma gibi farklı nedenlerle dokunun bozulduğu ve işlevsel yeteneğini yitirdiği süreci ifade eder. Kısaca dokuda aşınma şeklinde de ele almak mümkündür. Yaşla birlikte ortaya çıkan doğal dejenerasyon süreci vücudun tüm dokularını etkilerken, özellikle omurga disklerini ve omurga eklemlerini daha fazla oranda etkisi altına alır. Bu da kronik sırt ağrısına […]

Dejenerasyon, travmatik yaralanma, yaşlanma, aşınma ve yıpranma gibi farklı nedenlerle dokunun bozulduğu ve işlevsel yeteneğini yitirdiği süreci ifade eder. Kısaca dokuda aşınma şeklinde de ele almak mümkündür.

Yaşla birlikte ortaya çıkan doğal dejenerasyon süreci vücudun tüm dokularını etkilerken, özellikle omurga disklerini ve omurga eklemlerini daha fazla oranda etkisi altına alır. Bu da kronik sırt ağrısına neden olabilir.

Dejeneratif Ne Demektir?

Dejeneratif, travma, tümör ya da iltihap gibi unsurların etkili olmadığı, sadece hücre zedelenmesi yani dejenerasyona bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara verilen addır. Örneğin dejeneratif osteoartrit eklemlerde aşınma sonucu ortaya çıkan halk dilinde kireçlenme olarak bilinen hastalığın adıdır.

Dejeneratif Hastalıklar:

Dejeneratif hastalıklar zaman içinde kötüleşen tıbbi sorunlara işaret eder. Bu hastalıklar merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik), kemikleri, eklemleri, kan damarlarını, kasları veya kalbi etkileyebilir. Bazen, bazı ilaçlar ve tedavi yöntemleri ile tedavi edebilirler. Ne yazık ki, bazı dejeneratif hastalıkların tedavisi yoktur.

Dejeneratif hastalıklardan bazıları:

  • Dejeneratif kas hastalığı
  • Dejeneratif omurga hastalığı, osteoartrit (Eklem hadarı)
  • Osteoporoz (kemik hasarı)
  • Alzheimer, ALS, SMA, huntington hastalığı, parkinson (Bunlar beyin hücre hasarı sonucu oluşan nörodejeneratif hastalıklardır.)

Grade 2 Dejenerasyon Nedir?

Grade 2 dejenerasyon sıklıkla menüsküs dejenerasyonu için kullanılan belli seviyeye gelmiş hasarı ifade eder. Grade II dejenerasyon meniskiste yırtık olarak değerlendirilmez. Genel kural olarak; Meniküs Grade I-II dejenerasyonda ameliyat gerekmez. Genellikle belirti vermez. Ancak, bazen menisküs dejenerasyonu; bulunduğu bölgeye ve kişinin fiziksel aktivite seviyesine bağlı olarak diz ekleminde ağrı ve kilitlenme şikayetine neden olabilir. 

 

Diğer yazımız olan Lezyon Nedir? Lezyon Ne demek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?