Defne Yaprağının Faydaları
Defne Yaprağının Faydaları

Defne Yaprağının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Defne Yaprağının Faydaları
Defne Yaprağının Faydaları

Defne yaprağı hoş kokusu ve aroması ile bilinmektedir. Çoğu insan bu bitkiyi severek kullanır. Defne yaprağının faydaları pek çoktur. Sırf yiyecek olarak bile yemeklere harita tat ve aroma katar. Et yemeklerinde ve balık yemeklerinde kullanılır. Elbette ki bu bitkinin faydası sırf lezzeti değildir.

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Defne yaprağının faydaları içerdiği besin değerlerine bağlıdır. Pek çok farklı konuya iyi gelmektedir. İşte size defne yaprağının iyi geldiği hususlar

Defne yaprağı soğuk algınlığı gibi problemlere iyi gelmektedir. Özellikle kışın yaşanan soğuk algınlığı temelli problemlere karşı çözüm sağlar. Etkilerini hafifletir.

Defne yaprağı balgam söktürücüdür. Bunun yanında idrar söktürme gibi de özelliği bulunmaktadır.

Astım gibi boğaz ve solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Solunum yolu adelelerini güçlendirerek astım ve benzeri rahatsızlıkların etkilerini hafifledir.

Eğer bir yaralanma kazası geçirdiyseniz, çevrenizde medikal bir yardım olanağı bulunmuyorsa yaralarınızın üzerine defne yaprağı sarabilirsiniz. Defne yaprakları yaralara iyi gelir, yaraları kapatır.

Defne yaprağının faydaları içerisinde kolesterolü düşürmek de yer almaktadır. Özellikle kötü kolestzerolü düşürerek kalp sağlığını korumada etkin rol üstlenir.

Gençleştirir. Evet, defne yaprağının antiageing özelliği bulunur. Pek çok güzellik maskesinde kendine yer bulan bu bitkinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de cildin genç kalmasını sağlamaktır.

Nemlendirici özelliği bulunur. Kuru ciltler için büyük bir nimettir. Maskesini hazırlayarak cilt üzerine uyguladığınızda cildinizde nemlenme gerçekleştirir.

Akne düşmanıdır. Akne oluşumunu engeller.

Artrit türü kemik hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir.

Anti bakteriyeldir. Bu sayede vücuttaki bakterilere karşı savaşır. Enfeksiyon önlemede etkindir.

Kulak ağrısına iyi gelmektedir.

Deri hastalıkları için sıkça kullanlır. Sedef ve egzama gibi sorunları olanlar defne yapağı kullanabilirler. Rahatsızlıkların etkilerini geçirmede etkindir.

Alzheimer hastalığı için faydalıdır. Dopamini yükselttiğinden parkinson rahatsızlığı olanlar, titremeleri azaltmak için bu bitkiyi kullanabilirler.

Defne yaprağının faydaları içerisinde görme bozukluğuna iyi gelmek de bulunur.

Defne yaprağı sakinleştirmektedir. Adeta antidepresan etkisi gösterir. Stresli dönemlerinizde kullanarak sakinleştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Mideye iyi gelir. Ülser gibi hastalıkların etkilerini azaltır.

Kansere de iyi geldiği düşünülmektedir. Kanserle mücadelede kullanımının etkin olduğunu savunan bazı bilim insanları bulunmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir