D vitamini eksikliği nedenleri

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar? Belirtileri Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

D vitamini eksikliği neden olur? Eksiklik belirtileri nelerdir? Nelere yol açar? Tedavisi nasıl yapılır? D vitamininin görevleri nelerdir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Şehirleşme sonrasında, doğa ile daha az etkileşimi olan insanlarda, çeşitli sağlık sorunları baş göstermektedir. Bunların en önemlilerinden biri de, D vitamini eksikliği ortaya çıkmasıdır.

Besinlerden yeterli seviyede D vitamini almak mümkün değildir. D vitamini üretimi için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Gün içinde yeterli süre güneş ışığına maruz kalınmadığında, vücudun ihtiyacı olan D vitamini üretilemez ve çeşitli rahatsızlıklar oluşur.

D vitamini eksikliği nedenleri

D Vitamininin Görevleri Nelerdir?

D vitaminin en önemli görevlerinden birisi bağırsaklardaki kalsiyum emilimini arttırmaktır. Ayrıca kemiklerin kalsiyumu emmesine ve kemiklerin sağlam ve güçlü hale gelmesini sağlamaktadır. Kas sinir sistemini düzenlemekte, kalp atışlarının düzenli olmasına yardımcı olmaktadır. D vitamini, grip gibi birçok enfeksiyona karşı mücadele etmekte, MS hastalığı, bağırsak iltihabı gibi hastalıklara karşı koruyucu etkide bulunmaktadır. Bebek ve çocukların diş ve kemiklerinin sağlıklı şekilde gelişmesini sağlamaktadır.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Görülür?

1920’lerde, çocuklardaki kemik hastalıklarından Raşitizm ile ilgili araştırmalar sırasında keşfedilen D vitamininin, günümüzde her üç kişiden birinde eksik olduğu görülmüştür. D vitamini eksikliği, kemik hastalıklarıyla ilgisi dışında, kalp damar rahatsızlıkları, obezite, şeker hastalığı, prostat kanseri gibi birçok hastalıkla da yakından ilgilidir. D vitamini eksikliğinde görülen problemler şunlardır:

  • D vitamini eksikliğinde Osteoporoz (kemik erimesi) meydana gelmektedir. D vitamini eksikliğinde, kemiklerde bulunan kalsiyum miktarı azalmakta ve kemiğin zayıflamasına ve kolayca kırılmasına sebep olmaktadır. Kemiklerde ağrılara neden olmaktadır.
  • D vitamini eksikliğinde kasların gücü zayıflamakta ve hareket kabiliyeti kısıtlanmaktadır.
  • Moralsizlik, karar vermede zorlanma, depresyon hali gibi olumsuzluklar gözlenir.
  • D vitamini eksikliğinde vücudu hastalıklara karşı koruyan bağışıklık sistemi zayıflamakta ve hastalıklara daha kolay yakalanılmaktadır. Öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı vücudun direnci azalmaktadır.
  • Dişlerde çürük oluşumu meydana gelir.
  • Kolon kanserine yakalanma riskini arttırır.
  • Yüksek tansiyon ve şeker hastalığına yakalanma oranı fazladır.

D vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Dişlerde çürüme ve ağızda yaraların ortaya çıkması, görme sorunları, uyku problemleri, eklemlerde şişkinlik, sırt ağrısı gibi belirtiler ortaya çıktığında D vitamini eksikliğinden şüphe edilmelidir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

Standart tedavi yöntemi olarak vitamin takviyesi uygulanmaktadır. D vitamini D2 ve D3 olmak üzere iki formda bulumur. Tedavide daha etkili sonuçlar verdiği için D3 vitamini kullanılır. D3 vitamini günlük, haftalık dozlar şeklinde alınır. Vitamini yemekle birlikte almak, daha iyi emilimini sağlamaktadır. D vitamini doktora görünmeden, kontrolsüz olarak fazla miktarda alınırsa çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. 

Bir önceki yazımız olan Baş ağrısı nedenleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir