Crohn Hastalığı Nedir

Crohn Nedir Nasıl Bir Hastalık Türüdür

SON GÜNCELLEME: Mart 8, 2018

Crohn Nedir? Nasıl Bir Hastalık Türüdür? Crohn hastalığı, vücuttaki sindirimi sağlayan bütün organlarda meydana gelebilecek bir hastalıktır. Yalnız şu detayı bilmek gerekir; crohn hastalığı mikrobik değil iltihabi bir hastalık türüdür.

Genellikle vücutta kalın bağırsak, ince bağırsak, anüs, mide ve yemek borusu gibi sindirimde başrol oynayan organlarda görülür bu iltihaplar. Bir istisna olarak da çok nadiren de olsa ciltte, eklemlerde, gözde, akciğer, karaciğer, safra kesesi ve pankreasta da görülme olasılığı vardır.

Chron hastalığı nedir

 Crohn Hastalığı Belirtileri, hastalardaki şikayetler çeşitlilik gösterebilir. İlk etapta iştahsızlıkla ortaya çıkan bu hastalık kilo kaybıyla da anlaşılabilmektedir öyle ki bu hastalık çocuklarda görülüyorsa gelişinde dahi olumsuz etkiler yaratmaktadır. Genel tanı olarak crohn hastalığı belirtileri; ateşle birlikte karın ağrısı ve ishaldir.

En önemli detaylarından biri şudur ki; crohn hastalığı kroniktir ve hiç bir tedavi ile de tamamen giderilemez vücuttan. Crohn hastalığının, genetik bir hastalık olduğuna dair yeterli bulgular bulunmamaktadır. Hatalığın kadın erkek üzerindeki dağılımı da eşitlik göstermektedir.            

Crohn hastalığı belirtileri detaylıca ifade edilmek istendiğinde, en çok şikayet edilen belirtisi karındaki ağrı ve ishal olduğundan bahsetmiştik. Karında meydana gelen kramp tarzı bu ağrılar çoğunlukla yemeklerden sonra meydana gelmektedir. Sıklıkla karşılaşılan diğer bir belirti anüste meydana gelen iltihap ve ağrılardır.

Zaman zaman da bazı kişilerde kansızlıkla ortaya çıkmaktadır. Ancak bazı kişilerde bu belirtilerin hiçbiri olmayabiliyor ve teşhis bu noktadan sonra çok güçleşmektedir. Dikkate alınan crohn hastalığı belirtileri, kesin bir teşhis koymak için yine de yeterli bulgular değildir.

Ultrasonla ince-kalın bağırsaklar ve mide görüntülenmeli ve testler yapılmalıdır. Şayet hala yeterli bir bulgu bulunamıyorsa, crohn hastalığı belirtileri ile yola çıkılan diğer bir yöntem biyopsi ile alınan parçanın incelenmesidir. Bazen de anüs ya da ağız yoluyla film çekimiyle teşhis koyabilinmektedir.

Crohn hastalığı teşhisi konulan bütün bireylerin,  bu noktadan sonra hayat şartını ve beslenme düzenini değiştirerek en önemli tedavi sürecini oluşturması gerekmektedir. Çünkü kişi zaten bu hastalığı yaşarken vücudu sıvı, mineral ve vitamin eksikliğini fazlasıyla yaşadığı için vücudunu biran önce toparlaması gerekir. Bu da ancak çok özenli bir beslenmeyle başarılabilir. Baharat ve asit ilk hayatlarından çıkması gereken maddelerdir.

Perhiz listelerinin pek faydalı olacağı düşünülmez doktorlar tarafından. Bir de süt midede bulantıya yer verme ihtimaliyle yine önerilmez ve tabi ki sigaradan da uzak durmak gerekmektedir bu hastalığın iyileştirme sürecinde.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir