Crohn Hastalığı Nedir

Crohn Hastalığı Nedir?

SON GÜNCELLEME: Nisan 1, 2018

Crohn hastalığı, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Ağızdan başlayarak, anüse kadar devam eden sindirim sisteminin herhangi bir yerinde ortaya çıkabilmektedir. Daha çok ince bağırsak ve kalın bağırsağın birleştiği yerde görülmektedir. Hastalık, etkilediği alanda ülser yaralarına ve bozukluklara neden olur. Ayrıca sindirim sisteminin mukoza kısımlarında iltihaplara neden olur. Bu iltihaplanma neticesinde, bağırsaklarda şişmeler, kanamalar ve yaralar ortaya çıkmaktadır.

Crohn Hastalığı Ölümcül mü? Yaşam Süresi Ne kadar?

Crohn hastaları kaç yıl yaşar

Hastalık ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Tedavisi %100 yapılamamaktadır. Kesiblikle ölümcül bir hastalık da değildir. Crohn hastaları iyi bir tedaviyle uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayabilirler. Bununla birlikte bazı kanser türleri sıklığında artışa neden olur. Bu da az da olsa yaşam süresinde bir kısalmaya neden olabilir.

Crohn Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın hangi nedenlerden dolayı ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu hastalığa yakalananların yaş istatistiklerine bakıldığında, çoğunlukla 30 yaş altında ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Ekonomik durumu zayıf ve kırsal bölgelerdeki insanlarda daha fazla vakaya rastlanmıştır.

Crohn hastalarının beşte birinde, ailede de aynı hastalığın görülmesi, hastalığın kalıtımla da yakın ilişkisi olduğunu düşündürmektedir. Hastalığı tetikleyen unsurlar arasında, sigara içmek, düzenli aspirin kullanmak ve romatizmal ilaçların kullanımı olduğu belirtilmektedir. Stres hastalığın dozunu arttırmakta ise de, hastalığın kesin nedenlerinden birisi olduğuna dair kesin bir delil yoktur.

Crohn Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Hastalık bulaşıcı değildir. Enfeksiyon riski taşımaz.

Crohn Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Crohn hastalığı belirtileri arasında, kramp şeklinde kendini belli eden karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, yüksek ateş, kilo kaybı, şişkinlik, halsizlik, yorgunluk, dışkıyla gelen kan, anüs kısmında çatlaklar ve apseler bulunmaktadır.

Crohn Hastalığı Teşhisi Nasıl Konulur?

Uzun süre geçmeyen ishal, kabızlık, mide bulantısı şikayetlerinde, doktor crohn hastalığı teşhisi için, kolonoskopi yöntemi ile bağırsakları inceler. Gerektiğinde parça alınarak, biopsi uygulanır. Yapılan tetkik ve incelemeler neticesinde tüm bulgular eşleşiyorsa hastaya cron hastalığı teşhisi konulur.

Crohn Hastalığı Nasıl Geçer? Crohn Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın tedavi sürecinde ağırlıklı olarak ilaçlar kullanılır. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmasa da, ilaçlarla belirtilerde gözle görülür bir azalma meydana gelmektedir. Hastalık zaman zaman kendini tekrarlayan ve hayat boyu süren kronik bir hastalıktır. Kron hastalığının tedavisinde daha çok kortikosteroid ilaçlar kullanılır. Ayrıca anti-inflamatuar ilaçlar, antibiyotikler ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanılmaktadır.

Cerrahi tedavi, ilaçlar, uygulanan diyetler şikayetleri ortadan kaldırmadıysa, cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Bu süreçte, hatalığın bağırsaktaki iltihap oluşturduğu kısımlar çıkarılır, fistül oluşan kısımlar kapatılır, abseler boşaltılır. Cerrahi tedavi sonrası, hastalığın tekrarlama riskine karşı ilaç tedavisine devam edilmelidir.
Kron hastalığı ilerlediğinde kolon kanseri gibi hayati hastalıklara neden olabileceği için, hastaların belirli aralıklarla kolon kanseri taraması yaptırmaları önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kabızlık Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir