Çörek Otunun Faydaları
Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çörek Otunun Faydaları
Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu yeni yüzyılın değil, tarih boyu şifa olarak kullanılan besinlerin başında yer almaktadır. Bu şifalı besin, pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Latince adı nigella sative şeklindedir. Çörek otunun faydaları nelerdir gördüğünde şaşıp kalacak bu besinin böylesine etkin olduğuna inanamayacaksınız. Ama sizi temin ederiz ki tüm bu etkiler gerçektir. Bizim değil, direkt olarak sağlık uzmanlarının, doktorların ve bilim insanlarının doğruları sonuçlardır.

Çörek otunun faydaları elbette ki besin içeriğine bağlıdır. İçerisinde çok değerli vitamin ve mineraller yer almaktaır. Çörek otunda bulunan vitaminler, A, B1, B2, B6 ve C vitamini şeklindedir. Selenyum, Çinko, magnezyum minerallerini içermektedir. Ancak içerdiği en önemli içerik thymoll’dür.

Aktif madde olarak thympdquinon içerek çörek otu, bunun yanında uçucu olmayan yağlar ve nigellon içermektedir. Palmitik asit, linoelik asit içerir. Aktif maddesi pek çok hastalığa ve rahatsızlığa şifa olmaktadır.

Çörek otunun %38’i karbonhidrat, %35’i çeşitli yağlar ve %21’i albümindir. Geriye kalanında ise 100’e yakın farklı madde bulunmaktadır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Çörek otu astıma iyi gelir. Yapılan bir dizi araştırmalar sonucunda çöreğin astıma yönelik pozitif etkilerinin olduğu gözlenmiştir. Bilim insanları çörek otu yağının içerdiği maddelerin enflamatuar özellik gösterdiği belirtilmiştir. Bu durum solunum yolu adelelerini güçlendirmektedir. Yani astımın olumsuz etkilerini önler. Astım atağı olduğu zaman bu besini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Çörek otu yüksek tansiyona iyi gelir. Çörek otunun faydaları içerisinde tansiyon düşürücü etki bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu besinin tansiyon düşürmede oldukça etkili olduğu gözlenmiştir. Çörek otu aynı zamanda idrar söktütür.

Boğaz Ağrısına İyi gelir. Çörek otu boğaz ağrısını dindirmektedir. Faranjit sorunu olanlar çörek otu kullanırlarla ağrıları dinmektedir.

Çörek Otu Radyasyon Hasarına Karşı Etkindir. Çörek otunun etkin maddesi thymoquinone’un radyasyon hasarına karşı etkili olduğu belirtilmiştir. Radyasyon kanser yapma etkisine sahip olduğundan oldukça tehlikelidir. Çörek otu aynı zamanda nitrozatif strese karşı etkilidir.

Çörek Otu Zehirlenmelere İyi Gelir. Çörek otu zehirlenme etkilerini azaltmaktadır. Bununla beraber morfin zehirlenmelerinde de kullanılmaktadır. Çörek otunun madde bağımlılığına karşı iyi gelebileceği de bazı araştırmalarda belirtilmiştir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir