Çocuklukta Obezite

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çocuklukta şişmanlık, ya da çocuklukta obezite, bir çocuğun ağırlığı, yaşı ve boyu ile orantısız olduğunda ve sağlığını ve refahını etkilemeye başladığında ortaya çıkan bir durumdur. Aşırı beslenmenin fastfood ve işlenmiş besinlerin tüketilmesinin büyüyen çocuklarda obeziteye katkıda bulunduğu gerçeğinde hiç şüphe yoktur. Günümüzde, insanlar sağlıklı yiyecekler hazırlamak, egzersiz yapmak için zaman ayırmıyorlar. Yaşam biçimindeki bu değişikliğe gittikçe artan oranda çocuklar da katılmaktadır.

Çocuklar, günümüzde besleyici salatalar ve meyveler üzerinde pizzaları ve burgerleri tercih ediyorlar. Yüksek kalorili bu tür abur cubur yemeleri, kalori dengesizliğine katkıda bulunan asıl faktörlerden biridir ve bu da orantısız kilo artışına neden olur. Ürünleri pazarlarken şirketlerin çoğu belirli bir topluluğu hedef alır. Şekerler, yağlar, tuzlar ve kalorilerle yüklü işlenmiş besinleri üretirken çocuklar bu pazarda büyük bir tüketici kitlesi olmaktadır. Bir yandan, yüksek kalorili hızlı yiyecekler sağlıklı diyetin yerine geçmişken diğer yandan fiziksel aktivitenin azalması ile birlikte kilo alma sorunu ortaya çıkıyor. İnsanlarda genler vücut türünün belirlenmesinde hayati bir rol oynamaktadır. İstatistikler, hem anne hem de babanın obez olduğu takdirde çocuğun obez olma olasılığının yüzde 80 olduğunu ifade ediyorlar. Obezite, çocuklarda önlenebilir ve kronik sağlık sorunları riskini artırır.

Kardiyovasküler hastalıkların (KVH) risk faktörleri sayılan yüksek kan basıncına ve yüksek kolestrole katkıda bulunur. Aşırı kilolu ve obez çocukların tip 2 diyabet teşhisi konan vakaları vardır, şimdiye kadar aynı etkinin yalnızca yetişkinleri etkileyen bir bozukluk olduğuna inanılıyordu ancak istatistikler gösteriyor ki çocuklar da obezite kaynaklı diyabet tip 2 hastalığına yakalanabiliyorlar. Genç yaştaki obezite, anormal kemik büyümesi ve eklem ağrısı, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları, anoreksiyanervoza gibi yeme bozuklukları ve erken cinsel olgunluk gibi ortopedik komplikasyonlara yol açabilir. Aşırı kilolu olmak, Bu çocuklarda dayanıklılık eksikliği ile ilgili sorunlarla karşı karşıya kalabilmelerine yol açar. Aşırı kilolu çocukların kilo vermesi beslenme alışkanlıkları düzenli bir forma sokularak değiştirilebilir.

Psikolojik Etkiler

Obezitesadece fiziksel bir sorun değil aynı zamanda psikolojik bir sorundur; Bu durum çoğu insanın bilmediği bir gerçektir. Obezitenin psikolojik etkileri arasında benlik saygısı, yüksek depresyon seviyeleri, akranlar tarafından beğenilmeme korkusu  dışlanma korkusu (mağduriyet) vb. etkiler örnek gösterilebilir. Bütün bu sorunlar çocuğun utanmasına yol açtığında durum daha da kötüleşir. İnsanlardan kaçınmak ve nihayet yalnız olmak isteği gelişebilir. Tüm bunlar çocuğu daha savunmasız hale getirebilir ve onu alkol ve madde bağımlılığına götürebilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir.

Obezite Neden Olur

İçe kapanan çocuklarda daha fazla yemekle mutlu olma eğilimi vardır. Çocuklukta şişmanlık, uzun vadede hayatı tehdit eden bir duruma dönüşebilir; çünkü yaşlar ilerledikçe sorunlar ağırlaşacaktır. Hiçbir tıbbi yoluna başvurulmuyorsa bu sorunun üstesinden gelmenin tek yolu dengeli bir diyet ve fiziksel aktiviteyi temel bileşenleri olarak sağlıklı bir yaşam tarzına başvurmaktır. Çocuğunuzu tok iken yiyecek yemeye zorlamayın ve asla tatlılar ve çikolatalarla çocukları ödüllendirmeyin. Bu konuda anne-babaya da sorumluluklar düşmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir