çocuklarda titreme ve yüksek ateş
çocuklarda titreme ve yüksek ateş

Çocuklarda titreme ve yüksek ateş

SON GÜNCELLEME: Şubat 15, 2019

çocuklarda titreme ve yüksek ateş
çocuklarda titreme ve yüksek ateş

Bu yazımızda çocuklarda titreme ve yüksek ateş nedenlerini ve tedavi yöntemlerini inceleyeceğiz.


Çocuklarda çoğunlukla titreme ve yüksek ateş öksürük, nezle ve diğer virüs enfeksiyonları gibi genel enfeksiyonlar sonucu oluşur. 3 aya kadar çocuklarda da ateşin olması nadir bir durumdur ve böyle durum gerçekleşmiş ise , mutlaka tıp uzmanına başvurmak gerekir. 3 ve 6 ay arası olan çocuklarda ateş 39 ° C ve daha fazla ise, ertelemeden doktora başvurmalı ve çocuğa çok miktarda sıvı takviyesinde bulunmalısınız..

Titretme ve yüksek ateşe ne sebep olur?

Virüs denilen mikroplarla enfeksiyonlar genel sebeptir. Virüs enfeksiyonları nezle, öksürük, grip, ishal vb. gibi genel hastalıklara neden olur. Nadiren virüs enfeksiyonları daha ciddi hastalıklar çocuklarda titreme ve yüksek ateşe sebep olur.Bakteri denilen mikroplarla enfeksiyonlar virüs enfeksiyonlarına göre daha az bulunmasına rağmen, onlar da ateşe neden olur, akciğer sönmesi, idrar ve böbrek enfeksiyonları, sepsis ve menenjit gibi ciddi hastalıklar çıkarırlar.Ciddi enfeksiyonu olan çocuğun durumu, genellikle, ısıyı düşürme çabalarına rağmen, daha da kötüleşir. Ayrıca diğer rahatsızlık verici semptomlar da olabilir. Örneğin, gittikçe kötüleşen solunum problemleri, uyuşukluk, parçalayıcı öksürük, ağrılar veya baş ağrıları.Ebeveynlerin titreme ve yüksek ateşin olduğu çocukları gece boyu takip etmeli veya bir sağlık merkezine götürmelidir.

Çocuklarda titreme ve yüksek ateşe nasıl müdahale edilir ?

  • Çocuğu sakinleştirin.Titretme çocukta huzursuzluk ve sinirlilik yaratabilir. Ateşi düşürmek için çocuğa “parasetamol” ve “ibuprofen” denilen ilaç araçlarını sıvı şeklinde verebilirsiniz. Çocuklar için ilaç uygun dozda ve sürüm biçiminde verilir. Parasetamol türdeki ilaçlar çocuklarda titreme ve yüksek ateşin sebebini ortadan kaldırmaz. Sadece belirtileri geçiştirir. Düşen ateşin sonunda ateş ve titreme tekrar görülebilir. Çocuğu bir uzmana götürmek ve tedaviye başlamak en doğru olanıdır. Parasetamol ve ibuprofeni aynı zamanda kullanmamalısınız. Fakat doktor tarafından gerekli durumlarda bu ilaç araçlarının sırayla alımı tavsiye edilebilir.
  • Çocukta üşüme hissi olabilir kalın giydirmeyin. Bu dış etken ile tekrar ateşin yükselmesine neden olabilir.
  • Çok miktarda sıvı verin. Yüksek ateş aynı zamanda terleme de getirecektir. Çocuğa sıvı takviyesi yaparak metabolizmanın devamını sağlayabilirsiniz.Su dehidratasiyanın (vücudun susuzlamasının) önlemeye yardımcı olur. Çocuk sıvı takvisyesini istemediği halde ilk olarak, parasetamol veya ibuprofen vermeniz yardımcı olabilir. Sonra sıcaklık muhtemelen indiği zaman yarım saat veya daha sonra çocuğa sıvı vermeyi örneğin su içirmeyi deneyin. Çocuk anne sütü ile besleniyorsa, anne sütü ile beslenmeyi sürdürün ve sıvının miktarını artırmak için çocuğu sık sık besleyebilirsiniz.Özellikle, çok kusan veya ishali olan çocuklarda dehidratasyon daha sık gelişir. Ağızda kuruluk, göz yaşlarının olmaması, kısık gözler, uyku hali ve genel olarak, kayıplar gibi belirtiler görülebilir. Susuzluk ölümle sonuçlanabilen bir durumdur ve genel olarak son çare olarak damar yolu ile sıvı takviyesi verilebilir.
  • Çocukta ateşi düşürmek için sünger ile çocuğu silin. Bu, çok yaygın yöntemdir, ama tavsiye edilmiyor. Bunun sebebi, su çok soğuk olduğu için deri altındaki damarlar daralır. Bu, ısı kaybını azaltır ve sıcaklığı vücudun en derin bölümlerinde artırır. Çocuğun durumu daha da gerileyebilir.

 

Çocuklarda titreme ve yüksek ateş genel olarak küçümsense de büyük bir sonuç ile sonlanabilir. Otuz dokuz derece ve üstü sıcaklıklar insanların özellikle çocukların kaldırabileceği bir sıcaklık değildir. Ölümle sonuçlana bilir veya kalıcı zararlar bırakabilir. Vücutta sıcağa en dayanıksız olan bağ protein bağ dokusudur. Yüksek ateşte beyinde bulunan protein bağ dokularının çözülmesi demek kalıcı bir zihinsel rahatsızlık veya motor sinir sisteminde bir sorun veya çocuğun ölmesi ile son bulabilir. Yapılan bir araştırmada çocuklarda yüksek ateş geceleri baş göstermektedir. Geceleri çocuklarınızı yalnız bırakmayınız.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

4 Yorumlar

  1. Tecrübesiz anne babalar için çok faydalı bir yazı olmuş. Yeni nesil anne babalar çünkü hep internetten öğreniyor.

  2. her ailede zaman zaman yaşanan bir durumdur yüksek ateş çocuklar kendilerini kollayamıyorlar malesef.

  3. Benim de duymuştum bol bol su içirmek idi demek ki çocuklarda ateş çıkınca dayamak lazım suyı

  4. Çoçuklar da en çok korktuğum durum ateş ve hasta olunca hemen ateşleri de çıkıyor bu yüzden evde her zaman ateş düşürücü bulundurmak lazım ve ılık bir de banyo iyi geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir