Çocuklarda Polen Alerjisi

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çocuklarda Polen Alerjisi

Çocuklarda Polen Alerjisi. Polen alerjisi dediğimiz durum bahar aylarında yani mart, nisan, mayıs aylarında ortaya çıkan ve çoğunlukla çocukları ve bebekleri etkileyen alerjik bir reaksiyondur. Hapşırma, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, gözlerde kızarıklık, nezle olunmuş gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gösteren bebek ve çocuklarda polen alerjisi var demektir. Polen alerjisinin sıklıkla görülen belirtileri arasında gözlerde kızarıklık veya sulanma, peş peşe birden fazla hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun kaşıntısı, nefes almakta güçlük çekilmesi gibi belirtiler görülüyorsa ve tamda bahar ayındaysanız ilk aklınıza gelen polen alerjisi durumu olmalıdır.

Polen Alerjisi Nasıl Etkiler?

Polen alerjisi öncelikle belirtileri görülmeye başladığından çocuğunuzu yorgun düşürecektir. Ve yorgun düştüğü için gerek derslere gerekse günlük yaşamında yaptığı aktivitelere konsantre olmasını etkileyecektir. Burun tıkanıklığı, kaşıntı veya hapşırma, nefes güçlüğü durumları gece daha fazla oluştuğu için çocuğunuz uykusundan verim alamayacak ve bir sonraki güne daha fazla yorgun ve uykusuz başlayacaktır. Bu durum günlük yaşantısını fazlasıyla etkileyecek olup yaptığı aktivitelerden hiçbir keyif alamayacaktır.

Çocuklarda Polen Alerjisi
Çocuklarda Polen Alerjisi

Bahar alerjisine teşhis koyulabilmesi için belirtileri fark ettiğiniz doğrultuda çocuk alerji uzmanlarından destek alınması ve alerjik durum için teşhis konulması ve tedavi işlemlerine başlanması gerekir. Alerji uzmanınızın önerisiyle birlikte çocuklarınıza 1-2 yaşından itibaren alerji testleri yaptırabilir eğer polen dışında başka alerjik reaksiyon gösterebileceği sebze, meyve veya toz alerjisi gibi durumları da tespit etmiş olacaksınız. Uzman hekiminizle birlikte tedavi sürecinin nasıl şekilleneceğini hangi alerjik durumlarda neler yapılması gerektiğini görmüş olacaksınız.

Alerji Testi Nasıl Yaptırılır?

Alerji testi kan testiyle birliktede yapılabilir. Fakat çok doğru bir sonuç alınamayacağı ve pahalı bir test olduğundan dolayı kan testinin önermiyoruz. Ciltten yapılan alerji testi daha etkili olacaktır. Çünkü kan değerlerimiz zaman zaman yanılgıya uğratabilir.  Eğer cildinizden alerji testi yaptırmanız mümkün değilse yani cildiniz test için müsait değilse ancak o zaman kan testine başvurabilirsiniz. Çocuklarda ve bebeklerde alerji testi 1 yada 2  yaşından itibaren yaptırılması mümkündür. Alerji testi yaptırdıktan sonra çocuk alerji uzman hekiminizle birlikte planlanan doğrultuda tedavi sürecine başlanmalıdır.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir