Çocuklarda Grip

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çocuklarda Grip, Mevsim değişiklikleriyle birlikte soğuk algınlığı ve nezle artışa geçti. Özellikle çocuklarda grip hastalığı bu kış ayları ve geçiş dönemlerinde çok sık karşımıza çıkıyor. Virüs kaynaklı olan gribin belirtileri ise burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısı şeklinde. Soğuk algınlığı ve grip için kesin bir tedavi olmasa da rahatlatıcı önlemler var. Bu önlemler genellikle şu şekilde, buharlı oda nemlendiricileriyle odayı nemli tutmak, eczanelerde satılan deniz suyu damlaları, bol sıvı tüketimi, protein alımı ve bolca meyve tüketimi. Özellikle c vitamini içeren, portakal, mandalina, greyfurt gibi besinlerde c vitamini bol bulunuyor. Bu besinler düzenli tüketildiğinde ise grip virüsüne karşı vücudun savunma mekanizması güçleniyor.

Nedenleri

Viral kaynaklı bir hastalık olan grip, bulaşıcıdır. Kamuya açık alanlarda kişiden kişiye kolayca geçebilir. Özellikle hastanın öksürmesi, hapşırması, el teması ile sağlıklı bireylere etki eder. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasından bir gün önce ve hastalıktan yedi gün sonra grip virüsü bulaşıcı haledir. Grip salgınının aylarca devam etmesinin temelinde de yine bu sebep yatar. Özellikle soğuk havalarda ve mevsim geçişlerinde sıkı giyinmek gerekir. Bunun yanında sık ve düzenli beslenmek, vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tüketmek büyük önem taşır. Grip, normalde kolay atlatılabilen bir hastalık olsa da, hamileler, kalp hastalığı olanlar, diyabet hastaları, kanser tedavisi görenler, bebekler ve altmış beş yaşın üzerindeki yetişkinler için tehlikelidir.

Tedavisi

Virüslerin sürekli mutasyona uğraması sebebiyle farklı aşılar geliştirilse de çoğu zaman aşılar ve antibiyotikler grip tedavisinde etkili değildir. Özellikle yaşlılar, bebekler ve bağışıklık sistemi güçlü olmayan hastalarda ciddi komplikasyonlar görülmesi muhtemeldir. Gribin neden olduğu ağrılar, ağrı kesici tedavisi ile geçebilir fakat aspirin gibi ağrı kesicileri on altı yaşından küçük bireylerin kullanmaması gerekir. Hastalık sürecinde evde kalıp sıcak ve rahat bir ortamda dinlenmek, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmak, yeterli miktarda sıvı almak, bolca mandalina, portakal, greyfurt gibi c vitamini içeren besinler tüketmek gerekiyor. Ayrıca bu süreçte insanlarla mümkün mertebe temastan kaçınmak, hastalığın bulaşmasını önlemek için oldukça önemli. Uzmanlar yılda bir kez grip aşısı olmayı önerse de, grip aşısı genelde bu hastalık için korunmasız olan yaşlılara ve çocuklara yapılıyor.

Belirtileri

Grip, bağışıklık sistemi zayıf olanlar için ciddi riskler taşıyan bir hastalık. Bu sebeple yaşlılar ve çocuklarda dört- beş gün boyunca geçmeyen yüksek ateş, nefes darlığı, burun akıntısı, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, halsizlik varsa hemen bir hekime başvurmakta fayda var. Gerektiğinde hekim tarafından boğaz kültürü ve kan testiyle tespit edilen grip, ağrı kesici tedavisi ile dinlenerek kolayca atlatılabiliyor ve kişi sağlıklı yaşamına kısa sürede devam edebiliyor. Grip, çoğu zaman tehlikeli bir hastalık olarak görülmüyor ve hastanın birkaç gün evde bakılması ile diğer kişilere bulaşmadan sona eriyor fakat özellikle ateş, vücudun çeşitli yerlerinde ağrı, burun akıntısı ile kendini belli eden grip, bebeklerde ve yaşlılarda dikkatle seyredilmesi gereken hastalıkların başında geliyor. Hastalığın temel belirtileri bunlar olsa da, bazen üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi boğazda ağrı, kaşıntı, yutkunmada güçlük şeklinde de ortaya çıkabiliyor.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir