Çocuklarda ve Gençlerde Depresyon

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

gençlerde depresyon
gençlerde depresyon

Psikolojik sağlık ana başlığı altında çocuklarda depresyon ve gençlerde depresyon alt başlıklarını inceleyeceğiz. Öncelikle depresyon nedir ile başlayalım

Depresyon nedir?

Zor veya stresli olaylar sırasında, aynı zamanda, yakın aile üyesinin hastalanması veya ölümü ile ilgili kendisini hüzünlü hissetmek veya umudunu kesmiş, ruhtan düşmüş olmak normal bir durum olarak karşılanıyor. Fakat bazen bu üzücü duygular uzun süre devam ediyor ve günlük yaşam tarzına müdahale etmeye başlar. Bu zaman moralin düşük olması depresyon dediğimiz hastalığın ortaya çıkmasına yol açıyor.

Depresyon ne derece yaygın bir durumdur?

Depresyon yaşından, cinsiyet, gelir ve eğitim düzeyinden bağımsız olarak herkeste oluşabilir.

• Çocuklarda depresyon: depresyon ergenlik yaşına gelmemiş çocukların % 1 ‘de, yetişkin gençlerin ise yaklaşık % 3’ de görülmektedir.

• Bir genç kız genç erkek çocuklara oranla depresyona düşme olasılığı iki kat fazladır.

• Depresyondan muzdarip çocukların ve yetişkinlerin çoğunda sıklıkla psikolojik, eğitim ve aile ile ilgili sorunlar yaşanıyor.

Depresyona ne sebep olur?

Depresyonun oluşmasının özel bir sebebi yoktur. Depresyon sadece bir değil, birkaç sorunun birikmesi ile olabilir. Okulda çatışma, kavga etmek, ebeveynlerin ayrılması veya boşanması, aile üyelerini veya dostunu kaybetmek veya onlarla sürekli tartışma gibi stresli yaşam olayları da depresyonu yaratan olaylardır. Ayrıca, eğer aile üyelerinde depresyon veya psikolojik sıkıntılar ( “manik” depresyon) gibi hastalıklar yer alındıysa, diğer aile üyelerinde bu depresyon gibi bir çok psikolojik soruna neden olabilir.

Vurgulamak gerekir ki, cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan çocuk ve gençlerin büyük çoğunluğunda depresyon görülmektedir. Dolayısıyla çocuğunuz depresyon kayda alınırsa, onun şiddete maruz kalıp kalmaması  mutlaka araştırılmalıdır. Çoğu durumda şiddete maruz kalmış çocuklar ve gençler bu konuda kimseye söz etmiyor, kendilerine kapanır, toplumdan kendilerini tecrit ve düştükleri depresif durum daha derinleşiyor.

Depresyonun belirtileri nelerdir?

Eğer çocuk veya genç depresyona girmiş ise, bu zaman onun davranışında birçok değişiklikler gözlenebilir. Gençlerde depresyon belirtileri şunlardır. Bu belirtiler genel depresyon belirtileri ile benzerlik gösterir.

• Önce keyfini (ilgi gösterdiği) aktivitelerden artık zevk almamak;

• İştah kaybı veya çok fazla yemek;

• Dikkati eksikliği, olayları veya eşyaları hatırlamak veya çeşitli konulara ilişkin karar vermekte güçlük çekmek;

• Kendimi yaralama veya intihar düşüncesi;

• Huzursuz uyku veya aşırı fazla uyumak;

• Her zaman yorgun ve bitkin hissetmek;

• Baş ve mide ağrılarından şikayet etmek;

• Özgüvenin azalması;

• Sebepsiz yere sinirlenmek.

.Depresyonun en son evresinde bazı gençlerde psikotik semptomlar ortaya çıkar. Onlar sıradışı ve bazen de hoş olmayan fikirlere sahip olurlar.

Bazı çocuklarda düşük ruhla beraber asılsız yüksek ruh hali ( “mani” da denir) de görülmektedir.

Gençlerde depresyon belirtisi

Depresyona girmiş çocuk veya genç sadece hislerinde değil, ayrıca, davranışlarında da büyük sorunlar yaşar. Bu, evde, okulda, ayrıca, aile üyeleri ve arkadaşlarla olan ilişkilerde kendini gösteriyor.

Gençlerde depresyon tedavisi

Depresyon tedavi edilen bir hastalıktır. Yardım etmek için atılacak ilk adım hastalığın neden kaynaklandığını tespit etmektir. Gençi tanıyan insanlarla sohbet etmek bu işte yardımcı olabilir. Örneğin, onun davranışını gözlemleyin, daha fazla bilgi için okuduğu okulla görüşün, öğretmenler ve sınıf arkadaşları ile sohbet edin, spora gidiyorsa onun spor hocası ile sohbet edin.

Eğer gencin depresyona girdiğinden şüpheleniyorsanız, başlangıçta tıbbi yardım alması çok önemlidir. İlk adım olarak çocuk veya gencin görüştüğü ve tanıdığı doktora başvurun ve onun gözetiminde olun. Gerektiğinde o, sizi uzmana iletecektir.

Depresyon nasıl tedavi edilir ?

Tedavinin amacı semptomları iyileştirmek, hastalığın yeniden dönüşünün önlemek ve genclerin normal hale gelmelerine yardımcı olmaktır. Aileler hastalığın tespit edilmesinde, tedavi sürecinde gencin desteklenmesinde ve hastalığın yeniden dönüşünün önlenmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle izlenecek yolu doğru değerlendirmek, çocuk veya gencin düştüğü durumu anlayarak ona destek olmak çok önemlidir.

Depresyonun genci ne ölçüde etkilediğine bağlı olarak, çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Eğer akut belirtileri, intihar etmekle ilgili fikirler veya riskli davranışlar gözlem sonucunda tespit edilmiş ise, gencin veya çocuğun uzman bir ekip eşliğinde hastaneye yatırılması ve ilaç tedavisinin uygulanması gerekebilir. Çünkü bu tür depresyon hastaları uzman sınıfın tedavisine yanıt verebilir.

Depresyonun tedavisinde psikolojik ( “konuşma”) tedaviler ve ilaç alımının büyük rolü var.

Psikoterapi ( ” sohbet etmek ” )

Psikolojik yöntemler ve teknikler aracılığıyla gerçekleştirilen tedavidir.Uzman bir psikoterapist ile tedavi surecine başlamak hastanın aşırı ruhsal bozukluklarının temeline inerek, intihar ve kendine zarar verme girişimlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olabilir.

Geleneksel olarak psikoterapi deyince, hasta ile hekimin karşılıklı ilişkisi sonucu hastalığın nedenini öğrenme amaçlı ikili sohbet şeklinde bir seans olarak akla gelir. Bu tedavi yöntemi depresyon hastasının düzenli olarak (genellikle, her hafta) uzman doktor veya psikoterapist ile  iletişimde olması ile hızlanabilir ve sonuca ulaşılabilir.

Gençlerde depresyon çok önemli bir konudur. Gencin veya çocuğun ilerideki hayatını etkileyen kararlar alması sonucunda bütün hayatını sıkıntılı geçirmesine yol açar uzman yardımı almak en uygun çözümdür. Gençler veya çocuklar tedaviyi kabul etmeyebilir aile olarak baskı yapmak yerine durumu kolaylaştırmaya çalışmak sizin yararınıza olacaktır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

7 Yorumlar

  1. Fiziksel değilde böyle depresyon gibi ruhsal olan hastalıklar aslında en kötüsü insanı hayattan kopmaya kadar götürebiliyor.

  2. Depresyon artık çağımızın hastalığı diyebiliriz şehir hayatı, dersler ve yoğun tempo depresyonu tetikliyor.

  3. Cevdet Bakıroğlu

    Çocukların ve gençlerin hayal gücü azaldı ve depresyonlar artmaya başladı. İşin aslı budur.

  4. artık çok fazla genç depresyona giriyor. bunların bir kısmı ise depresyonun cool bir şey olduğunu düşünen tipler. depresyonda olduklarını sanıyorlar.

  5. depresyon her ne kadar günümüzün vebası gibi görünse de aslında başarılı sonuç verecek tedavi şekilleri mevcut. uzman doktorların sözünden çıkmamak, kendi başımıza ilaç kullanmamak lazım.

  6. Depresyon maalesef günümüzde çok yaygın olan bir rahatsızlık. Bunun en büyük nedeni, bence insanların boş zamanının çok fazla olmasıdır. İnsan boş olunca ne yapacağını bilemez.

  7. Depresyon maalesef çağımızın vebası gibi zira 7 den 77 ye herkeste görülebiliyor. Çare kişinin kendisinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir