Çocuklarda Ateşlenme

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Ateş yangı belirtilerinden biri olarak teşhis ve tanıda önemli bir yere sahiptir. Çocuk olsun yetişkin olsun insanlar hastalandıklarında vücut ısılarının artmasına bağlı olarak ateşlenirler. Bu olay vücudun savunma sisteminin verdiği bir tepkidir. Toplumda çocuklarda ateşlenme ile ilgili bazı yanlış fikirler bulunmaktadır. Bunların en göze çarpanı ise ateşlenen bir insanın terletilmesi gerektiğidir. İnsan vücudu savunma sisteminin bir gereği olarak verdiği ısı artışı tepkisini tolere etmek için de çaba harcar. Halk arasında yanlış bilinen terletme metodu hastayı daha kötü hale getirmekten başka bir işe yaramaz. Ateşlenen bireylerde çeşitli antienflamatuarlar ile ateş düşürülmeye çalışılmalı hatta gereken hallerde soğuk duş gibi yöntemlerle ateşin düşürülmesi sağlanmalıdır.

Çocuklarda Ateşlenme Nedenleri

Çocuklarda ateşlenme nedenleri her zaman bir veya birkaç enfeksiyondan ibarettir. Enfeksiyon olmadan ateş olması mümkün değildir. Bu bazen çocuğun kendiliğinden atlatabileceği düzeylerde iken bazen profesyonel desteğe ve ilaçlara ihtiyaç duyar. Çeşitli bakteriyel, viral, fungal ve paraziter hastalıklar ile bazı toksisitelerde ateşlenme görülür. Çocukların normal vücut ısıları 37,5 derecenin altında olmalıdır. Bunun üstü ateş olarak ifade edilebilir. Ateşlenen çocuklarda çok telaş yapılmaması fakat ihmal de edilmemesi gerekmektedir. Çocuk hastalıkları doktorları tarafından gerekli görülen testlerin yapılması ile doğru bir tanı ve ona yönelik doğru bir tedaviye gidilmesi mümkündür. Ateşlenen çocuklar serin bir ortama alınmalı, üstüne hafif ve serin tutacak ince giysiler giydirilmeli ve gerekli görüldüğü durumlarda ıslak bir bez ile baş ve vücudunun silinmesi suretiyle vücut ısınını düşürmeye çalışılmalıdır.

Çocuklarda Ateşlenme Belirtileri

Çocuklarda ateşlenme belirtileri içerisinde şunlar sayılabilir; çocuk kendini halsiz hisseder ve hareket etmek istemez, huzursuz bir duruşu vardır ve yatmaya meyillidir. Ateşin iyice yükseldiği hallerde çocukta inleme benzeri ağrı duyduğunu belirten sesler çıkarabilir. Dudakları ve ağzında kuruluk en önemli belirtileri arasındadır. Çocuk durduk yere ağlayabilir ve duygusallaşabilir. Bunun dışında teninden hissedilen sıcaklıkta da belirgin bir artış olabilir. Bu her zaman anlaşılamasa da çeşitli ölçüm cihazlarıyla şüpheli durumlarda vücut sıcaklığının ölçülmesi gereklidir. Bu amaçla hazırlanan dijital termometreler kesin sonuçlara ulaşmak için uygundur.

Çocuklarda Ateşlenme Tedavisi

Ateş bir hastalık değil bir semptomdur. Bu semptom hekim tarafından değerlendirilmeli, gerekli görülen testler ile bu semptoma neden olan hastalık bulunmalı ve tedavisi de konulan tanıya göre yapılmalıdır. Dolayısıyla çocuklarda ateşlenme tedavisi için sabit bir yöntem yoktur. Ancak semptomun daha az olması için yapılması gereken ve yapılmaması gereken şeyler vardır. Çocuğun terlemesini engellemeye yönelik önlemler almak en doğru yaklaşımdır. Bundan sonrası tanıya ve tedaviye bağlı olarak değişim gösterir. Ateşin nedeni bakteriyel bir hastalık ise etkenin yoğun olarak bulunduğu bölgeye göre veya bakterinin türüne göre seçilen antibiyotikler kullanılır. Bu amaçla antibiyogram ile bakteri türü saptanabilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir