Çocuklarda Astım

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Astım hastalığı çocuklarda sık görülen rahatsızlıkların başında geliyor. Astım sebebiyle hastanede tedavi gören çocuklar, okullarından ve sosyal çevrelerinden uzaklaşmak zorunda kalıyor. Ülkemizde astım hastalarının nüfusa oranı, yüzde altı ila on arasında. Astımın belirtileri arasında, hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi ve öksürük geliyor. Okul çağından önceki çocuklarda, üst solunum yolu enfeksiyonu görülme ihtimali yüzde elli iken, aile bireylerinde rastlanan astım öyküsüyle birlikteçocuklarda astım görülme olasılığı artıyor.Hangi çocukta kronik astım ortaya çıkacağı ise kesin olarak bilinmemekle birlikte, genetik faktörler önemli rol oynuyor. Ayrıca bulaşıcı bir hastalık olmamakla birlikte, stres, öfke, korku, heyecan gibi çeşitli duygu durumları, astımı tetikleyebiliyor.

Çocuklarda Astım Tedavisi

Diğer alerjik hastalıklarda olduğu gibi temel tedavi yöntemi, çocuğu alerjisi olduğu şeyden uzak tutmaktan geçiyor. Bunun yanı sıra, hava yolu ile alınan ve ciğerlere çekilen bazı ilaçlar da mevcut. Bu ilaçlar, bronşlardaki iltihap yüzünden oluşan aşırı duyarlılığı önlüyor ve hastayı rahatlatıyor. Ebeveynlerin kafasını karıştıran bir diğer konu ise, tedavide kullanılan ilaçların kortizon içermesi. Bu açıdan çocuklarda astım tedavisibaşlamadan önce bir uzmana danışılıp belirli yönergelerle ilaçların kullanılması gerekiyor. Aksi halde, ilaçların olumsuz yan etkileri gözlemleniyor. Çocukların yaşadığı astım belirtilerini en aza indirmesi ve bronşlardaki hasarı onarması bakımından en çok güvenilen ilaçların başında ise spreyler geliyor. Hasta, doktora danışmaksızın ilaçların dozajında oynama yaptığında, yan etkiler görülebiliyor.

Çocuklarda Astım Belirtileri

Çocuklarda astım belirtileri ve tedavisinde kullanılan yöntemler yetişkinlerden oldukça farklı. Bir uzmanın gözetiminde yapılması gereken deri altı testi ile astım teşhisi konulabiliyor ve ardından hızlı bir tedavi süreci başlıyor fakat şunu belirtmekte yarar var: Doğru teşhis ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak adına testler, uzman kişilerin bilgisi ve kontrolünde yapılması gerekiyor. Eğer çocuğunuz hırıltılı nefes alıp veriyorsa, sürekli öksürüyor ve öksürükler bazı mevsimlerde artıp azalıyorsa, gribal enfeksiyon, burun tıkanıklığı, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar iki haftadan uzun sürüyorsa, sigara, temizlik malzemesi, boya, tiner vb. kokulara karşı çocuğunuz hassas ise, çocuğunuz nefes darlığı problemi yaşıyorsa, vakit kaybetmeden hemen bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

Çocuklarda Astım Nedenleri

Çocuklarda astım nedenlerisöz konusu olduğunda, etkili faktörlerin başında, ebeveynlerin sigara kullanımı geliyor. Hava kirliliği, polenler, çeşitli besinler ve alerjiye sebep olan malzemelerin kullanımı ise astımı büyük ölçüde tetikliyor. Özellikle şehir yaşamının sebep olduğu hava kirliliği, çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor ve astım başta olmak üzere çeşitli hastalıklaraadeta davetiye çıkartıyor. Aynı şekilde, evlerdeki toz, boya, kimyasal madde kullanımı ve uçucu gazlar da astıma sebep oluyor. Genetik faktörlerden  dolayı astıma yatkın olan çocuklar için bu durum kaçınılmaz oluyor. Astım hastalarının sayısı günden güne artıyor. Bazen çocukluk çağında fark edilmeyen astım, ergenlikte, askerde hatta bazen de iş yaşamında kişinin karşısına çıkabiliyor.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir