Çocuklara Davranış Şekilleri

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çocuklara Davranış Şekilleri

Çocuklara Davranış Şekilleri. Aileler genellikle çocuklarının istenmeyen davranışları üzerine cezalandırma yöntemini tercih ederler. Verilen cezayla çocuğun davranışından vazgeçmesi beklenir. Fakat durum beklendiği gibi olmaz. Ceza ya da şiddet durumu çocuklarda ters etki yaratır. Ve çocuklar istenmeyen davranışlarına ısrarla devam ederler. Çocuklara davranış şekilleri olarak ceza olarak kullanan aileler aslında bir durumu atlayabiliyorlar. Anne, baba ve çocuk arasındaki iletişimi zedelemiş oluyorlar. Çocuğa ceza olarak şiddet veya sözle hor görme durumları söz konusu olur. Ve çocuklarda bu durum ailelerden uzaklaşma, özgüven kaybı, psikolojik sorunlara yol açabiliyor. Ceza yönteminde çocukların kendi hatalarını anlaması için yapıldığı düşünülür. Fakat çocuklar böyle durumlarda konuya değil onu cezalandıran ailesini sorgulamaya devam ederler.

Çocuklara Ceza Verilmesi Çözüm mü?

Çocuklara Davranış Şekilleri
Çocuklara Davranış Şekilleri

Ebeveynler çocuklarının hatalarını görmeleri için ceza yöntemini sözlü ya da şiddet olarak kullanırlar. Peki, çocuklara ceza verilmesi çözüm mü ? sorusu gelir akıllara. Ceza yöntemi çocukların hatalarını anlamaları bir çözüm değildir. Çünkü, çocuklar ceza alma korkusundan bir daha aynı şeyi yapmayacaktır ya da yaptığı hatanın karşılığını vermiş olarak düşünecek ve kendini ödeşmiş olarak hissedecektir. Bu durum çocuğunuzun bir daha aynı hatayı yapmamasını sağlar fakat neden yapmaması gerektiğini hiçbir zaman anlayamayacaktır. Ebeveynler çocuklarına birer örnek teşkil ettikleri için ileride arkadaşlarına ya da kendi çocuklarına da davranış şekli sizin yaptığınız gibi olacaktır. Neden? Niçin? Yaptığını anlatmadan neyin yanlış neyin doğru olduğunu göstermeden aynı şekilde uygulama yapacaktır.

Ceza Yerine Yapılması Gerekenler

Aile ve çocuk arasında en büyük eksikliktir iletişim. Çocuğunuzda tekrarı olsun istemediğiniz durumlar için öncelikle konuşmayı denemelisiniz. Bu hatayı neden yapmaması gerektiğine dair fikir sahibi yapın. Telkinlerde bulunabilirsiniz. Olumsuz davranışı neden yaptığını ya da neden yapmak istediğini sorgulayın. Sonra neden yaptığını öğrendiğiniz takdirde hatanın tekrarlanmaması için yer değişikliği yapabilirsiniz. Takdir etmeniz gerekir. Yani çocuğunuz sizin istemediğiniz olumsuz bir şeyi yaptığında onu takdir edin, tekrarlamadığı için çocuğunuza teşekkür edin.  Göz ardı edebileceğiniz durumları göz ardı edin. İstemeden de olsa yapacak olduğunuz bu durum pekiştirme yöntemini kullanmayı bırakmış olursunuz. Mesela çocuğunuz televizyon izliyor ve siz bu durumdan rahatsızlık duyuyorsunuz. Bu durumda çocuğunuza tepki vermek yerine alternatif sunabilirsiniz. Puzzle yapmak gibi, birlikte vakit geçirip oyun oynamak gibi seçenekler sunarak dikkatini başka yöne çekebilirsiniz. Ceza yerine çocuğunuzla konuşarak hatayı neden yapmaması gerekeni anlattığınızda hem siz yorulmamış olacaksınız hem de çocuğunuz size karşı daha olumlu yaklaşacaktır.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir