Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır, Cilt temizliği kesinlikle ihmal etmememiz gereken önemli noktalardan biridir. Temizlenmeyen ve havasız kalan cilt kuşkusuz çok hızlı yaşlanacaktır. Etrafımıza baktığımızda aynı yaşlardaki kimi insanların birinde çok fazla kırışıklık varken diğerinde ona kıyasla hiç denilebilecek kadar az kırışıklığı olduğunu görürüz. Bunun yegane sebebi birinin diğerinden daha fazla cilt temizliğine özen gösteriyor olmasıdır. Evet genetik faktörler yaşlanma hızında önemlidir fakat bunun sebebinin bir yarısı genetik faktörse diğer yarısı da bizim seçimlerimizdir.

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır görsel

Bazılarımızın sıkça yaptığı hatalardan biri de makyajlı halde uyumaktır. Günün yorgunluğuyla eve gelinir, yüz bütün gün sabah yapılan makyajı taşımıştır ve saatlerdir havasızdır, üstümüze sıktığımız parfümler cildimizde onulmaz zararlar vermeye devam ederken biz ise uykusuzluğa yenik düşer ve yatağa gideriz. Hâlbuki uyumadan önce cildi ve vücudu temizlemek sizin daha iyi bir uyku uyumanıza dolayısıyla daha dinç bir şekilde uyanmanıza sebep olacaktır. Ayrıca yüzdeki makyaj artıkları siz uyurken cildinize hiç ummadığınız kadar zarar verecektir. Bunların hepsini yapıyorsanız da geç kalmış sayılmazsınız. Bundan sonra öğrendiklerinizle cildinize daha iyi bakar ve cilt temizliği hakkında verdiğimiz bilgilerden yararlanırsanız cildinizi eski ışıltılı haline döndürebilirsiniz. Düzenli bir bakım ve doğru bilgilerle yola gelmeyecek cilt sayısı pek azdır.

Cilt temizliği yaparken seçebileceğiniz 4 tür temizleyici var: bitkisel madeni yağlar, kremler, sabunlar, suyla çıkarlan temizleyiciler.

Yağlar, kremler makyajı silip götürürler ama gözeneklerdeki kirleri çıkaramazlar. Ayrıca kendi kalıntılarını bırakırlar. Kremi kağıt havluyla silmek yeterli değildir. Mutlaka bir tazeleyici gerekir. Aslında temizlikte cildinize uygun bir sabunla suyun yerini tutacak hiçbir şey yoktur. Cildiniz çok hassas, açık renk de olsa, kremler ve yağlar sabun gibi temizleyemezler. Daha yaşlı ve özellikle kuru ciltler için sabundan sonra en iyisi suyla çıkarılan temizleyicilerdir. Bunlar da krem ya da losyon şeklinde olabilir ama yüzden silinerek değil suyla çalkalayarak çıkarılırlar. Her ne kadar pek çok kadın suyla sık sık, fazla temasın cildin kurumasına, çatlamasına neden olduğu için su kullanmaktan kaçınsa da temizleme işlem, 2 dakikadan fazla zaman almayacağı ve günde 2 defadan fazla yapılmayacağı için sakıncalı değildir.

İşlem: Makyajın çıkarılması için, krem ya da yağ kullanın, özellikle gözler için bu daha uygundur. Kâğıt mendile silin, yüzü ılık bir suyla ıslatın, sabun ya da suyla çıkan temizleyici kullanarak 30 sn. kadar yüzü köpürtün. Yüzdeki sabunu izleri çıkana kadar suyla durulayın. Genellikle 3 defa su çarpmak yeterli olacaktır. Yüzdeki suyu almak için havluyla hafif hafif bastırın, havluyla yüzü ovalamayın.

Tazeleme işlemi cildi canlandırmak, bakteri, ölü hücreler ve kalmış makyaj artıklarından arındırmak için yapılır. Kullanılan ürünler, yüzde kalan ince tabaka temizleyiciyi ve gözeneklerde birikmiş maddeleri çıkarır, cildin koruyucu tabakasını eski haline getirebilir, cilt dokusunun daha pürüzsüz olmasını sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır. Cildi tazelemek için kullanılan maddelere tazeleyici tonik sıkıştırıcı adları yer almaktadır. Bunlar genelde aynıdır. Yalnızca içlerindeki alkol oranına göre, daha hafif, orta ya da sert olabilirler. Cilt sıkıştırıcıları en sert tazeleyicilerdir ve yağlı ciltler için kullanılabilir. Cilt tazeleyicilerle tonikler kuru ve dengeli ciltler için daha uygundur. Losyonların ilaçlı olanları alkolü daha fazla olan, içlerine bakteri öldürücü maddeler karıştırılmış sıkıştırıcılardan oluşmaktadır.

İşlem: Yüzünüz temizlendikten hemen sonra tazeleyici sürün; temiz pamukla göz çevresi dışında bütün yüze yaymalısınız. Bu iki temizleme arası yüzü tekrar temizlemeniz gerekiyor. Bu da yüzü bir tazeleyiciyle silmekle olur. Bu çok yağlı ciltlere tavsiye edilir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir