Cilt kanseri belirtileri

Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Esas konumuz olan cilt kanseri ile ilgili bilgiler vermeden önce kısaca cilt ve katmanlarından söz etmek istiyoruz. Cilt veya deri vücudun bütününü saran, kas ve organları dış tehditlere karşı koruyan adeta bir bariyer görevi gören organımızdır.

Cilt iki ana tabakadan oluşmuştur. Dışta epidermis ve onun alt kısmında dermis denilen tabakalar bulunur. Yeni hücreler epidermisin alt tabakalarında üretilir ve cildin yüzey kısmına yollanır. Cildin yüzeyinde ise ölü hücreler ve keratin denilen maddeler bulunur. Keratin; cildin vücudu koruması için gerektiği kadar güçlenmesine yardımcı olan dayanıklı mumlu bir maddedir.

Cilt Hücreleri ve Kanser

Epidermis tabakasının daha alt kısmında yer alan melanosit hücreleri, kahverengi renge sahip olan melanin üreterek, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumaktadır. Melanositlerin normal olmayan bir şekilde düzensiz ve aşırı şekilde artmasıyla melanom (cilt kanseri) meydana gelmektedir.

Cilt ya da deri kanseri olarak da bilinen bu kanser bütün kanserler içinde en yaygın görülen kanser arasındadır. Ülkemizde deri kanserleri türlerinden biri olan Melanom deri kanserleri arasında en az görülen olmasına rağmen en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Deri kanserleri yavaşça ilerler ve kanserin fark edilmesi seneler alabilir. Ancak bazen cilt kanserinin hızlı geliştiği ( bir kaç ay içinde ) durumlarda olabilir.

Diğer organlara yayılım gösteren Melanom bütün cilt kanseri ölümlerinin ekseriyetini oluşturur. Melanom haricinde deri kanseri grubunda bulunan bazal hücreli kanserler yassı hücreli kanserlere oranla daha fazla görünmektedir.

Cilt Kanseri Belirtileri

• Melanom dışındaki cilt kanseri en çok cildin güneşe maruz kalan yerlerde kendini göstermektedir.
• 1 ay içerisinde iyileşmeyen leke veya yaralar varsa
• Kaşınan, acıyan, kabul bağlama veya kanaması 1 aydan fazla süren leke ve yaralar varsa
• Bazal hücreli cilt kanseri küçük yavaşça ilerler pembe veya kırmızı yoğunluk olarak görülür.
• Yassı (skuamöz) hücreli cilt kanserleri de çoğunlukla pembe yoğunlukladır. Yüzeyde ya sert ya da pul pul bir görünümdedir. Kolaylıkla kanayabilir ve kendini ülsere
çevirebilir.
• Bowen hastalığı cilt kanserinin ilk evresidir. Genellikle cildin herhangi bir yerinde kırmızımsı bir leke gibi görülerek kaşıntı ile ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler görüldüğünde hemen doktorunuzla görüşünüz.

Cilt Kanseri Tedavisi

Patolojik incelemeler sonucunda melanom tanısı konmuşsa cerrahi tedaviye geçilir. Tedavinin başarılı olması erken teşhisle doğrudan ilişkilidir. Hastalık geç fark edildiğinde, lenf sistemi ve diğer organlara metastaz yapma riski vardır. Lenf bezlerinin incelenmesiyle başka bölgelere sirayet edip etmediğine bakılır.

Cilt kanseri belirtileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir