Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri

SON GÜNCELLEME: Mart 8, 2018

Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri

Cilt Kanseri Türleri Ve Belirtileri, Cilt kanserlerinde karşımıza çıkan üç tip bulunmaktadır. Bunlar ise bazal hücreli karsinoma, skuamöz hücreli karsinoma ve ben kanseri diye adlandırılan melanom türünden oluşmaktadır. Bunlardan ben kanseri en hızlı seyir eden cilt kanseri türüdür.

 

Derin doklara ve lenf bezlerine hızla yayılma yeteneğine sahip bir kanser türü olduğundan en tehlikeli bulunan türdür. Ülkemizde kanserli dokuya dokunmamak gibi bir ön yargı olsa da, bu konuda en önemli uygulama cerrahi müdahaleler ve erken tanı koyulmasıdır.

Kişinin bağışıklık sisteminden kaynaklı bir şikâyeti yok ise birinci ve ikinci çeşit kanser türleri açısından altmış ve üzeri yaşlarda daha çok rastlanmaktadır. Uzun yıllarda etkisini gösteren birinci ve ikinci tür cilt kanserleri örneğin kulakta ise kulak kıkırdağını inerek derin ülserler ve yaralar oluşturabilmektedir.

 

Genellikle diğer dokulara yayılmadığı gözlenmektedir. Ama buna güvenerek de tedbiri elden bırakmamalıyız. Yüksek yaşa sahip hastalarda bu üç tip cilt kanserinin de zararı daha fazla görülmektedir. Bu hastalar belirtiler ve tanılar olsa dahi genel cerrahiden kaçınıyorlar bu büyük bir yanlıştır. Bu türler iyi huylu da olsa gerekli tedbirler zamanında alınmaz ise kötü huyluya dönüşe ihtimali de vardır.

 

Biraz da cilt kanseri belirtileri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Üç tip cilt kanseri bulunduğundan her birinin farklı belirtileri bulunmaktadır. Birinci tip cilt kanseri belirtilerinde deride kabarıklık, bir anda oluşabilen yara izi, iyileşmeyen yaralar da bu tip kanser çeşidinin belirtileri olabilmektedir.

 

Böyle bir şikayetiniz var ise sizlerin de en kısa sürede doktora başvurmanız gerekmektedir. Üçüncü tip ben kanseri belirtileri ise siyahımsı ve gri tonlarından oluşmaktadır. Düz ve normal boyutlarda bir ben gün geçtikçe kabarıyor ise bunu da doktorunuza en kısa sürede danışmanız gerekmektedir.

 

Boyutu 6mm’den büyük ise, içerisinde kızarıklı ve kanamalı noktalar içeriyorsa bunlarda ben kanserinin belirtilerinden birkaçıdır. Birden ortaya çıkan cilt problemlerinizde bir dermatologa başvurulması muhakkak gerekmektedir.

 

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir