Cilegin faydaları
Cilegin faydaları

Çileğin Faydaları

Cilegin faydaları
Cilegin faydaları

Çileğin faydaları lezzetinin de ötesindedir. En popüler yiyeceklerin başında gelen çilek, lezzetinin de ötesinde sağlık alanındaki özellikleriyle de insanların gözdesi durumundadır. Çilek, C vitamini yönündeki zenginliğiyle ön plana çıkmaktadır. Günde 10 adet çilek yiyerek, günlük C vitamini ihtiyacınızı yeterince karşılayabilirsiniz. Çilek meyvesi kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Bunun da ötesinde enfeksiyn ve virüslere karşı savaşmada oldukça etkindir. Çilek yiyerek hastalıklarınızla savaşmanız mümkündür.

Çileğin 10’dan fazla çeşidi bulunmaktadır. Ancak tüm çilekler neredeyse birbirine benzemektedir ve hemen hepsi sağlık için yararlıdır.

Çileğin Faydaları Nelerdir?

Çilek kolestrole faydalıdır. Çilek kötü kolesterol miktarını azaltmaktadır. Bu sayede damar yollarını açarak esneklik sağlamaktadır. Bu bağlamda çilek damar hastalıklarının önüne geçer. Damar hastalıkları kalp kizini de tetikleyeceğinden ötürü kalp krizine karşı koruma sağlamaktadır.

Çilek antioksidandır. Çilekler antioksidan özelliğe sahip meyvelerdir. Vücuttaki zehri dışarı atar, damarları temizler. Vücutta kanser yapıcı özelliği bulunan serbest radikallare karşı savaşır. Bu da kansere karşı savunma sağlar. Çilekler kansere karşı önleyici özellik göstermektedir. Çileğin içerisinde bulunan C vitamini ve kuersetin pigmenti bu işlemde etkilidir.

Çileği Diyabet hastaları da kullanabilir. Çilek şeker içermesine karşın glisemik endeksi düşüktür. Yani kan şekerini aniden yükseltmez. Şeker hastaları doktorlarına danıştıktan sonra çilek tüketebilirler. Ancak doktorlarının onayını almaları önemlidir. Doktor onayı almadan kesinlikle tüketmemelidirler.

Çilek lifli bir yapıya sahip. Lifli yapısı sayesinde tokluk vermektedir. Gün boyu daha az karbonhidrat tüketilmesini sağlamaktadır.

Çilek kabızlığa iyi gelir. Çileğin kronik veya akut kabızlık için iyi geldiği pek çok uzman tarafından vurgulanmaktadır. Çileğin lifli yapısı sindirim sisteminizi düzenler ve kabızlık gibi sorunların önüne geçmektedir.

Çilek Cilde iyi Gelir. Çileğin faydaları arasında cilt sağlığına olumlu etki de bulunmaktadır. Bunun nedeni çileğin C vitamini içermesidir. Çilek portakal ve greyfurttan çok daha fazla C vitamini içerir. Bu da cilt kuruluğu gibi sorunların çözümünde etkin rol oynar. Çilek yalnızca yendiğinde değil, cilt maskesi olarak uygulandığında da cilde fayda etmektedir. Çilek pek çok güzellik maskesinde kendisine yer bulmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Zayıflatır? Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu, kültürümüze yeni giren ve son senelerde öne çıkan besinlerden biridir. Chia tohumu, oldukça sağlıklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir