Cevizin Faydalari
Cevizin Faydalari

Cevizin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Cevizin Faydalari
Cevizin Faydalari

Cevizin faydaları diğer yiyeceklerin faydalarına benzemez. Oldukça güçlü ve etkin bir besin olan ceviz, beyine benzerliğiyle dikkat çekmektedir. Sert kabuğunun içerisinde adeta bir hazine bulunmaktadır. Cevizi bu kadar özel yapan detay, içerisindeki besin değerleridir. Ceviz besin değerlerinde oldukça üstün niteliklere sahiptir. Cevizler genel olarak, fındık, badem, yer fıstığı ve susam gibi ürünlere benzer. Bu ürünler genel olarak yağlı tohumlar olarak adlandırılmaktadır. Bu ürünler arasında en yağlı olanı elbette cevizdir.

 

Cevizin Besin Değeri

Cevizin yağlı bir besin olması sizi korkutmasın. Bu yağın tamamı sağlığa aydalı olan doymamış yağ asidinden oluşmaktadır. 100 gram cevizde 15 gram protein ve 3 gram şeker vardır. 100 gramdaki kalori miktarı 654 kaloridir. Bu inanılmaz bir değerdir, bir kişi 100 gram ceviz yiyerek günlük enerji ihtiyacının üçte birini karşılayabilir.

 

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Cevizin faydaları ansiklopedilere sığmayacak cinstendir. Biz elimizden geldiğince en faydalı yönlerini size aktarmaya çalışacağız, cevizin faydaları nelerdir diye soruyorsanız işte size cevabı:

 

Cevizin Kalbe Faydası

ABD’deki kohort araştırmaları sonucu yağlı tohumu olan gıdalar kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür. Ancak tüm kuruyemişler arasında en etkilisinin ceviz olduğu bulunmuştur. Ceviz yemek kötü kolestrol oranını düşürmektedir. LDL olarak adlandırılan kötü kolestrol, düzenli ceviz kullanımı sonucu düşmektedir.

 

Cevizin Kansere Faydası

Bir yiyeceğin direkt olarak kansere faydası muallak olsa da, dolaylı da olsa kanserle mücadelede ve kanseri önlemede etkin olduğunu söylememiz hiç yanlış olmaz. Cevizin faydaları arasında antioksidan olması da vardır. Antioksidanlar kanser oluşumuna neden olan serbest radikallerin sayısını azaltırlar. Böylece kanser önleyici etki ortaya çıkarırlar.

 

Cevizin Beyne Faydası

Cevizin beyne bu kadar benzemesi tesadüf olmamalıydı. Nitekim araştırma sonuçları gösterdi ki, cevizin faydalar içerisinde en öne çıkan unsur, cevizin beyne faydalı olması. Adeta doping niteliği gösteren ceviz içerdiği B6 vitamini, manganez ve omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin sisteminin olumlu çalışmasına katkıda bulunuyor. ABD’de yapılan bir araştırmada cevizin algıyı ve hafızayı güçlendirdiği ispatlanmış. Deneylerde 20 bin kişiye zeka testki uygulanmış, düzenli olarak ceviz ve benzeri kuru yemiş kullananlarının hafızalarının daha güçlü olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir