Cennet Hurmasının Faydaları
Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet Hurmasının Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Cennet Hurmasının Faydaları
Cennet Hurmasının Faydaları

Cennet elması ya da Trabzon hurması adıyla da bilinen Cennet Hurmasının faydaları saymakla bitmiyor. Kışın yapraklarını döken, geniş tepeli seyrek dallı bir ağaç olan cennet hurması oldukça lezzetli bir meyveye sahiptir. Esas yetiştiği bölge Çin ve Japonyadır.

Cennet Hurmasının besin değeri çok yüksektir. A vitamini ve karbonhidrat bakımından çok zengindir. Kalp ve damar sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği vitaminlerden ötürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir.

Cennet Hurmasının Faydaları Nelerdir?

Cennet elmasının faydaları adeta ansiklopedilere sığmayacak kadar çoktur. Her şeyden önce Cennet hurmasının besin değeri çok yüksektir. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat bulunur. İçerdiği A vitamini nedeniyle göz sağlığını olumlu etkilemektedir.

Cennet hurmasının antioksidanlık özelliği bulunur. Antioksidanlar damarlarımızdaki zehirli maddeleri temizler, dışarı atar. Bu da kalp ve damar sağlığımız için önemlidir. Kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Cennet Elması günümüzde kanser hastalıklarından korunma amaçlı olarak kullanılması söylenmektedir. Pek çok sağlık uzmanı bu besinin tüketimine önem vermektedir.

Cennet Elması ishali keser. Ancak fazla tüketilirse kabızlık yapabilir.

Cennet elması iştahı açar. İştahı olmayan kişiler rahatlıkla tüketebilirler. Ancak kilo sorunu olan kişiler bu meyvenin tüketimine dikkat etmelidirler. Çünkü hem yüksek enerji verir, hem de iştahı açmaktadır.

Cennet hurması mideyi kuvvetlendirmektedir. Mide bulantılarının önüne geçer, reflü gibi sorunları olanlar için de şifadır.

Safra hareketini giderir. Midedeki gastriti önlemektedir.

Cennet hurmasının faydaları arasında bağırsak iltihabını iyileştirmek de yer almaktadır. Zira bu meyve oldukça lifli bir yapıya sahiptir.

Cennet hurmasının yalnızca meyvesi değil, yaprakları da şifalıdır. Eğer yapraklarını kaynatıp saçınızı ve yüzünüzü yıkarsanız cilt ve saç güzelleşmektedir. Ayrıca bu suyu temizliktede kullanabilirsiniz. Normal sudan çok daha temizleyici olmaktadır.

Sonuç olarak Trabzon hurması, bol miktarda vitamin içerir. Bunun yanında protein ve karbonhidrat bakımından da zengindir. Selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A ve B vitaminlerini içerir.

Cennet elmasının faydaları temel olarak kabızlığa iyi gelmesi, iştahsızlığı gidermesi ve kolesterol, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olması şeklindedir. Günde en az bir adet tüketmek bu etkileri görmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir