Çekirdeğin Faydaları
Çekirdeğin Faydaları

Çekirdeğin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çekirdeğin Faydaları
Çekirdeğin Faydaları

Ayçiçeği çekirdeğinin faydaları, esansiyel yağ asitleri, vitaminler ve mineraller için mükemmel bir kaynak işlevi görmektedir. Ayçiçeği çekirdekleri aslında ticari düzeyde yemeklik yağ çıkarmak amacıyla tercih edilir. Atıştırmalık olarak yenmesinin yanı sıra, çeşitli yemek tariflerinde de görürseniz şaşırmamalınız.

Ayçiçeği bitkisi asteraceae familyasına aittir.  helianthus cinsinden olan ayçiçeği, uzun boylu, otsu bir yıllık bir bitkidir. Botanik ismi ise helianthus annuus şeklindedir. Avrupalı kaşifler sayesinde tüm dünyada önemli bir ticari ürün haline dönüşmüştür. Günümüzde ise Rus Birliği, Çin, ABD ve Arjantin gibi ülkelerin önemli gelir kaynaklarından birisini oluşturmaktadır.

Çekirdeğin Faydaları Nelerdir?

Çekirdeğin faydaları, Kalp sağlığını destekler: E vitamini ve folat açısından zengin olan ay çekirdeği kalp damar sağlığını iyleştirmede oldukça faydalıdır. İhtiva ettiği önemli vitaminler nedeniyle çekirdeğin kalp krizi riskini önleyebildiği öngörülmüştür. İçerisinde bulunan E vitamini antioksidan gibi davranarak serbest radikallerin hasarına karşı vücudu ve hücreleri korumaktadır. Böylece, hücre zarlarını ve beyin sağlığını üzerine de olumlu etkide bulunmaktadır. Diğer yandan içerdiği folat ise, doğrudan kalp ve damar sağlığıyla ilişkilidir, bunlar üzerinde olumlu etkide bulunur. Metabolizmanın düzgün bir şekilde işlemesi için oldukça önemli bir besindir. Çekirdekte bulunan doğal folik asit ve yağ asitleri de kalp ve damar sağlığını korumada etkili olmaktadır.

Ayçekirdeği Sindirim sistemine iyi gelir: Ayçekirdeğinin faydaları, Çekirdek bol miktarda lif içermektedir. Vücutta yaşanan Lif eksikliği bir dizi sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir. Lif için tavsiye edilen miktar günde minimum yaklaşık 30 gram iken çoğu insan 15 gram almayı bile başaramamaktadır. Bu gibi durumlarda, ay çekirdeği oldukça yardımcı olabilmektedir. Bağırsaklardaki zehirli  maddelerin oranını azaltmaktadır. Böylece, kanser riski ve kolesterol düzeylerini düşürmede de faydalı etkide bulunmaktadır.

Çekirdek Beyine iyi gelir: Çoğu insan ay çekirdeğinin aslında beynimiz üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahip olduğunu bilmemektedir. Fakat çekirdek içerisinde bulunan yüksek düzeydeki triptofan maddesi beyin sağlığını olumlu etkile. Triptofan içeren gıdaları tüketmek beyindeki mutluluk hormonu olan serotonin üretimini artırır. Serotonin düzeylerindeki artış antidepresan özelliği gösteren bir durumdur.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir