CBC nedir
CBC nedir

CBC Nedir?

SON GÜNCELLEME: Aralık 2, 2017

CBC kan testi, kandaki hücre tipleri ve sayısı, özellikle de kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombosit hakkında önemli bilgiler verir. CBC, doktorunuzun zayıflık, yorgunluk veya morarma gibi belirtileri kontrol etmesine yardımcı olur. Ayrıca bu tam kan sayım testi, kendisine anemi, enfeksiyon ve diğer birçok bozukluk gibi teşhis koşullarına yardımcı olur.

CBC testi genellikle şunları içerir:

 • Beyaz kan hücresi (WBC, lökosit) sayısı. Beyaz kan hücreleri vücudu enfeksiyona karşı korur. Bir enfeksiyon gelişirse, beyaz kan hücreleri ona neden olan bakteri, virüs ya da diğer organizmaları saldırır ve yok eder. Beyaz kan hücreleri, kırmızı kan hücrelerinden daha büyük ancak sayısı azdır. Bir kişide bakteri enfeksiyonu varsa, beyaz hücrelerin sayısı çok hızlı yükselir. Beyaz kan hücrelerinin sayısı bazen bir enfeksiyon bulmak veya vücudun kanser tedavisiyle nasıl ilgili olduğunu görmek için kullanılır.
 • Beyaz kan hücresi türleri (WBC diferansiyel). Beyaz kan hücrelerinin başlıca türleri nötrofiller, lenfositler, monositler, eozinofiller ve bazofillerdir. Baz nötrofiller olarak adlandırılan olgunlaşmamış nötrofiller de bu testin bir parçasıdır. Her hücre türü vücudun korunmasında farklı bir rol oynamaktadır. Bu tip beyaz kan hücrelerinin her birinin sayıları bağışıklık sistemi hakkında önemli bilgiler verir. Farklı türdeki beyaz kan hücrelerinden çok fazla veya çok azı, bir enfeksiyon, ilaçlara veya kimyasallara karşı alerjik veya toksik reaksiyona ve lösemi gibi birçok koşula yardımcı olabilir.
 • Kırmızı kan hücresi (RBC) sayısı. Kırmızı kan hücreleri akciğerlerden vücudun geri kalanına oksijen taşırlar. Ayrıca karbon dioksit akciğerlere geri gönderilir, böylece ekzalasyon yapılabilir. RBC sayısı düşükse (anemi), vücut ihtiyacı olan oksijeni almayabilir. Sayım çok yüksekse (polisitemi denilen bir durum), kırmızı kan hücrelerinin bir araya toplanıp küçük kan damarlarını (kılcal damarları) bloke etme ihtimali vardır. Bu da kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşımasını zorlaştırıyor.
 • Hematokrit (HCT, paketlenmiş hücre hacmi, PCV). Bu test, kırmızı kan hücrelerinin kana aldığı alan (hacim) miktarını ölçer. Değer, bir kan hacmindeki kırmızı kan hücrelerinin yüzdesi olarak verilir. Örneğin, 38’lik bir hematokrit, kan hacminin% 38’inin kırmızı kan hücrelerinden oluştuğu anlamına gelir. Hematokrit ve hemoglobin değerleri, anemi veya polisiteminin var olup olmadığını gösteren iki önemli testtir.
 • Hemoglobin (Hgb). Hemoglobin molekülü, alyuvarları doldurur. Oksijen taşır ve kan hücresine kırmızı rengini verir. Hemoglobin testi, kandaki hemoglobin miktarını ölçer ve kanın vücuda oksijen taşıma kabiliyetinin iyi bir ölçüsüdür.
 • Kırmızı kan hücre indeksleri. Üç kırmızı kan hücre indeksi vardır: ortalama korpüsküler hacim (MCV), ortalama parçacık hemoglobin (MCH) ve ortalama parçacık hemoglobin konsantrasyonu (MCHC). Bunlar bir makine ile ölçülür ve değerleri bir CBC’deki diğer ölçümlerden gelir. MCV, kırmızı kan hücrelerinin boyutunu gösterir. MCH değeri, ortalama bir kırmızı kan hücresindeki hemoglobin miktarıdır. AHÇ, ortalama bir kırmızı kan hücresinde hemoglobin konsantrasyonunu ölçer. Bu sayılar, farklı anemi türlerinin teşhisinde yardımcı olur. Hücrelerin hepsinin aynı ya da farklı boyut ve şekillerde olup olmadığını gösteren kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW) de ölçülebilir.
 • Trombosit sayısı. Trombositler (trombositler) en küçük kan hücresi türüdür. Kan pıhtılaşmasında önemlidirler. Kanama olduğunda, trombositler şişer, birbirine yapışır ve kanamanın durdurulmasına yardımcı olan yapışkan bir tıkaç oluşturur. Çok az trombosit varsa kontrol edilemeyen kanamalar bir sorun olabilir. Çok fazla trombosit varsa, kan damarında kan pıhtısı oluşma şansı vardır. Ayrıca, trombositler arterlerin sertleşmesinde rol oynayabilir (ateroskleroz camera.gif).
 • Ortalama trombosit hacmi (MPV). Ortalama trombosit hacmi, trombositlerin ortalama miktarını (hacmi) ölçer. Bazı hastalıkları teşhis etmek için trombosit sayısı ile birlikte ortalama trombosit hacmi kullanılır. Trombosit sayısı normalse, ortalama trombosit hacmi hala çok yüksek veya çok düşük olabilir.

Doktorunuz bir CBC ile aynı zamanda yapılması gereken bir kan smear testi isteyebilir ancak normal CBC testinin bir parçası değildir. Bu testte, bir damla kanama bir slayt üzerine yayılır (bulaştırılır) ve özel bir boya ile boyanır. Slayt mikroskop altında incelendi. Alyuvarların, beyaz kan hücrelerinin ve trombositlerin sayısı, boyutu ve şekli kaydedilir. Farklı şekil veya boyutlara sahip kan hücreleri, lösemi, sıtma veya orak hücre hastalığı gibi birçok kan hastalığının teşhis edilmesine yardımcı olabilir.

CBC Testi Neden Yapılır?

CBC testi aşağıdakiler için yapılabilir:

 • Yorgunluk, halsizlik, ateş, morarma veya kilo kaybı gibi belirtilerin nedenini bulun.
 • Anemi kontrolü yapın.
 • Kanama varsa kaç kan kaybettiğini görün.
 • Polisitemi teşhis ediniz.
 • Enfeksiyon olup olmadığını kontrol edin.
 • Lösemi gibi kan hastalıklarını teşhis edin.
 • Vücudun bazı ilaç veya radyasyon tedavisi ile nasıl ilgili olduğunu kontrol edin.
 • Anormal kanamanın kan hücrelerini ve sayımları nasıl etkilediğini kontrol edin.
 • Bir cerrahiden önce yüksek ve düşük değerleri kontrol etmek için.

Tam bir kan sayımı, düzenli fizik muayenenin bir parçası olarak yapılabilir. Kan sayımı, sağlığınızın genel durumu hakkında değerli bilgiler verebilir.

CBC Testi Sonuçları

Tam kan sayımı (CBC) kandaki hücre tipleri ve sayısı, özellikle de kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombosit hakkında önemli bilgiler verir. CBC, doktorunuzun zayıflık, yorgunluk veya morarma gibi belirtileri kontrol etmesine yardımcı olur. Bir CBC, kendisine anemi, enfeksiyon ve diğer birçok bozukluk gibi teşhis koşullarına yardımcı olur.

Burada listelenen normal değerler (bir referans aralığı) sadece bir kılavuzdur. Bu aralıklar laboratuardan laboratuara değişir ve laboratuvarınız normal olanın için farklı bir menzil sergileyebilir. Laboratuar raporunuzda, laboratuvarınızın kullandığı aralık bulunmalıdır. Ayrıca, doktorunuz sonuçlarınızı sağlığınıza ve diğer faktörlere göre değerlendirecektir. Bu, burada listelenen normal değerlerin dışına çıkan bir değer sizin veya laboratuvarınız için hala normal olabilir demektir.

Tam kan sayımı (CBC) testleri için normal değerler yaş, cinsiyet, yaşadığınız deniz seviyesinden ne kadar yüksek olduğunu ve kan örneğinin türüne bağlıdır. Doktorunuz bir durum kontrol etmek için tüm CBC değerlerini kullanabilir. Örneğin, kırmızı kan hücresi (RBC) sayısı, hemoglobin (Hgb) ve hematokrit (HCT), bir kişinin anemi olup olmadığını anlamak için gereken en önemli değerlerdir, ancak kırmızı kan hücresi indeksleri ve kan yayması da Tanısı konabilir ve anemi için olası bir nedeni gösterebilir.

Beyaz kan hücrelerinin (WBC, lökosit) sayımının iyi olup olmadığını ve hücrelerin bulaşmaya nasıl baktığını görmek için doktorunuz hem sayıya (WBC sayısı) hem de WBC diferansiyeline bakacaktır. Belirli bir hücre tipinin çok fazla veya az olup olmadığını görmek için, doktorunuz o hücrenin toplam sayısına ve yüzdesine bakacaktır. Her beyaz hücre türünün toplam sayısı için normal değerler vardır.

Gebelik bu kan değerlerini değiştirebilir. Doktorunuz gebeliğinizin her üç aylık döneminde normal değerler hakkında sizinle konuşacaktır.

CBC Kan testindeki değerleri hangi sonucu merak ediyorsanız aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir