Çavdarın Faydaları
Çavdarın Faydaları

Çavdarın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çavdarın Faydaları
Çavdarın Faydaları

Buğdaygiller ailesine mensup olan çavdar, günümüzde en çok ekmek yapısında bulunmaktadır. Yani ekmek tükettiğimizde dolaylı olarak da çavdar tüketmiş olmaktayız. Görünüm olarak arpaya çok benzer. Çavdarın faydaları saymakla bitmemektedir.

Çavdarın Besin Değeri

Çavdarı basit bir tohum zannediyorsanız yanılıyosunuz. İçerisinde bol miktarda karbonhidrat, protein ve potasyum bulunur. Kepek kısmı ayrılmazsa içerisinde B vitamini de yer alır. B vitaminin kombinasyonlarına sahiptir. Yani b2, B6 ve B12. Bu yüzden kepekli çavdar tüketmek çok önemlidir. Bunların yanında çavdarda C vitamini de bulunmaktadır. Mineral olarak da demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko yer alır.

Çavdarın faydası sindirim sistemine yöneliktir. İçeriğinde bol miktarda yer alan besin lifleri sindirim sistemimize yardımcı olur. Bağırsak hareketleri düzenler. İçerisinde bulunan polisakkaritler kan şekerini dengelemede etkindir. Kepekli çavdar tokluk hissi verir. Obeziteden kurtulmak isteyenler çavdar ekmeği tüketmelilerdir.

Çavdarın Faydaları Nelerdir?

Çavdar sindirim sistemi için büyük nimettir. Çünkü çavdarda suda erimeyen lif bulunur. Bir lifin suda erimemesi demek bağırsağa ulaşması, bağırsak hareketlerini güçlendirmesi anlamına gelmektedir. Kabızlık gibi sorunlara fayda eder. Ama bunun da ötesinde genel sindirim sistemi sağlığı için önemlidir. Homoestazi dediğimiz iç dengeyi düzeltmektedir.

Çavdar tok tutar: Çavdar yalnızca bağırsaklara değil, mideye de iyi gelmektedir. Çavdarın faydaları içerisinde mideyi tok tutmak da vardır. Her ne kadar karbonhidrat bakımından zengin olsa da tok tutma özelliği sayesinde mideyi doldurur ve doygunluk hissi verir. Ancak dikkat etmeniz gereken temel nokta, bu özelliğin kepekli çavdar için geçerli olmasıdır.

Çavdar Damar Sağlığına Etkilidir: Çavdarın faydası damar sağlığına da yansımaktadır. Çavdar damar sertliğini önler. Damar sertliği oldukça önemli bir rahatsızlıktır. İç kanamaya kadar uzanan yelpazede sorunlar çıkarabilir. Çavdar içerdiği besinler sayesinde damarı korur.

Tansiyonu Dengeler: Damarlardaki iç basınç tansiyon olarak nitelendirir. Bu basıncın yüksek olması halk arasında yüksek tansiyon olarak adlandırılır. Çavdarın tansiyon düşürmek gibi bir işlevi vardır.

Çavdar şeker hastalarına iyi gelebilir. Gelebilir diyoruz çünkü şeker hastalığının tipine göre değişmektedir. Çavdarın kandaki şeker değerini dengleme gibi bir işlevi vardır. Ancak doktorunuza danışmadan tüketmemelisiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir