Çavdar Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çavdar Ekmeği, hem buğday hem de çavdar ekmeğinin kalorisi azdır ve lif bakımından bu besinler zengindir. Çavdar protein ve bazı besin maddelerince daha zengin olmasına rağmen, çavdar ekmeği daha fazla lif sağlar. Çavdar ekmeği ve buğday ekmeği hem kolesterol içermez hem de kalorisi düşüktür. Her iki ekmek yaklaşık 160 kalori verir. Buğday ekmeği, protein olarak 6 gramla, çavdar ekmeğindeki 5.4 gram protein ile karşılaştırıldığında daha yüksek protein barındırır, ancak çavdar, en yüksek lif içeriğine sahip olduğundan daha çok tutulur. Çavdar ekmeği iki dilimde 3.7 gram lif barındırır, aynı miktarda buğday ekmeği 2.4 gram lif içerir.  Bu halde kilo vermek isteyenler çavdar ekmeği tüketirse daha çok kilo verebilir.

B-kompleks vitaminleri, vücudunuzun protein, yağ ve karbonhidratları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan optimal gıda sindirimi için çok önemlidir. Çavdar  ekmeği ve buğday ekmeği, her gün ihtiyacınız olan tiaminin dörtte birini içerir. İki dilim çavdar ekmeği her gün ihtiyacınız olan folatın dörtte birini ve riboflavinin beşte birini sağlar. Buğday ekmeği, bu besinlerin her birinin günlük değerinin yaklaşık yüzde 14’üne sahiptir.

Esansiyel Mineraller

Ekmek zengin bir mineral içeriğine sahip değildir.  İki dilim buğday veya çavdar ekmeği, günlük magnezyum, kalsiyum ve demir ihtiyacınızın yüzde 10’undan azını sağlar, ancak buğday ekmeği çavdar ekmeğinden biraz daha fazla mineral içerir. Her biri ihtiyacınız olan fosforun yüzde 10’undan biraz daha fazlasını içerir. Ancak çavdar ekmeği daha lezzetlidir. İki dilim çavdar 386 miligram sodyum, buğday ekmeği ise 301 miligram sodyum içermektedir.

Her iki ekmeğin iki diliminde yaklaşık 2 gram yağ vardır, ancak yağ içeriği her iki ekmek çeşidinde farklılık gösterir. Buğday ekmeği, çavdar ekmeğinde 0,4 gram yağ bulunur.  Çavdar ekmeği kilo vermek isteyenler için yararlıdır. Bu ekmek GI indeksi düşük olduğundan uzun süre de sizi tok tutar. Böylece abur cubur yemeniz gerekmez. Kan şekerini de düzenler ve kolesterolü önlemeye yardımcıdır.

Ayrıca kontrol et:

Menopoz Yaşı ve Belirtileri

İÇİNDEKİLER Menopoz Yaşı ve Etkileyen FaktörlerErken Menopoz Nedir? Neden Olur?Menopoza Geç Girmek İçin Neler Yapılır? …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir