Çavdar Ekmeği Tarifi ve Faydaları

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2019

Çavdar Ekmeği Tarifi ve Faydaları

Çavdar Ekmeği Tarifi ve Faydaları, Faydadan çok zararlı olduğu söylenen beyaz ekmeğin yerine kullanabileceğimiz çavdar eğmenin hem sağlık hem de kilo kontrolünde çok faydalıdır. Diyet dostu olan gıda maddelerin içerisinde önemli yer tutan, halkımızın vazgeçemediği ekmek nasıl olmalı ve nasıl hazırlanmalıdır. Normal Buğday ekmeğine oranla rengi daha esmer olan “ çavdar ekmeği “ hakkında sağlıklı beslenme konusunda çok sık şekilde adından söz edilen çavdar ekmeği kaç kalori, her yüz gram ortalama 55 kalori barındırmaktadır.

 Un hazırlanıp soframıza ekmek olarak gelinceye kadar bir çok aşamadan geçmektedir. Beyaz olması iyi kabarması için kepeğinden arındırıldığında içerisindeki yararlı vitaminler eksildiğinden daha dikkatli olunmalıdır. Çavdar ekmeği faydaları, Düzensiz beslenme nedeniyle kabızlık yaşayanları için eşsiz besin maddesidir. Sindirim sisteminin rahat olarak çalışabilmemsi kaliteli olarak tüketilen kepeğinden arındırılmamış ekmeklerle sağlanabilmektedir. Kan şekeri düzeyinin kontrol edilmesi amacıyla kepek ekmeği ve çavdar ekmeği tüketildiğinde hızlı yükselmeler önlenmiş olacaktır.

Çavdar Ekmeği Tarifi ve Faydaları
Çavdar Ekmeği Tarifi ve Faydaları görsel

Çavdar ekmeği Tarifi

Kilo kontrolü için çavdar ekmeği çok faydalıdır

Malzemeler:

1+1/3 kap ölçek su (yazın soğuk, kışın ılık)
1 küçük kaşık ölçek tuz
1 büyük kaşık ölçek şeker
2 büyük kaşık ölçek sıvıyağ
3 kap ölçek çavdar unu
2 küçük kaşık ölçek maya (aktif kuru)

Çavdar Ekmeğinin Hazırlanışı(Ekmek makinesi ile): Ekmek haznesinin kuru olduğunu kontrol ettikten sonra pervaneyi yerleştirin. Hazinenin içine ilk olarak su ve sıvıyağı alın. Üzerine şeker, tuz, maya ve çavdar ununu ekledikten sonra makinenin kapağını kapatın. Makinenin üzerinden beyaz ekmek programını seçin. Program bitiminde ekmeği hazneden alıp altından pervaneyi çıkartın. Ekmeği temiz bir beze sarıp oda sıcaklığında soğuttuktan sonra dilimleyerek servis yapın.

Ekmek haznesinin kuru olduğunu kontrol ettikten sonra pervaneyi yerleştirin.

Çavdar ekmeğinin yararları

1- Kabızlıktan yakınanlar için yararlıdır
2- Yetişkin şeker hastalarına kan şekerini hızlı yükseltmediği için önerilir.
3- Kolesterol yüksek olanlar için uygun bir ekmek türüdür.
4- Çavdar ekmeği tok hissettirir. Kahvaltıda çavdar ağırlıklı bir beslenme uzun süreli olarak açlık hissini ortadan kaldırıyor. Dolayısıyla da kilo kontrolünde ciddi biçimde katkı sağlamaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir