Çavdarın Faydaları
Çavdarın Faydaları

Çağlanın Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Çavdarın Faydaları
Çavdarın Faydaları

Çağlanın faydaları pek çoktur. Sert, sulu ve mayhoş bir tada sahip olan çağla meyvesinin başta çocuklar olmak üzere yetişkinlere de faydaları pek çoktur.

Çağla, kayısının olmamış haline denir. Çekirdeği tam oluşmamıştır. Ekşi ve suludur. Bazıları ekşisinden ötürü yiyemez, bazıları da çok sever. Hatta olmuş halinden çok daha seven mevcuttur. Çağlanın pek çok faydası bulunmaktadır. Peki çağlanın faydaları nelerdir?

 

Çağlanın Faydaları Nedir?

Çağla en başta kötü kolesterol düşmanıdır. Kolesterolu düşürür. Kötü kolestrolün vucuttan atılmasını sağlamaktadır.

Çağla ile kilo kontrolü yapabilirsiniz. Çağlayı öğün olarak bile yiyebilirsiniz. Oldukça düşük kalorili olmasının yanı sıra size kalori yaktırmaktadır.

Çağlanın en son bilinen faydası safra kesesindeki taş oluşumunu engelleme işlevidir. Safra kesesi taşı ile mücadele edenler, doğal bir yöntem olarak çağla yemeyi deneyebilirler.

Çağla içerisinde C vitamini bulunmaktadır. Buna bağlı olarak C vitamini eksikliğini giderir. C vitamini bağışıklık sistemi güçlendirme işlevi göstermektedir. Çağla yiyerek soğuk algınlığına bağlı hastalıklardan korunabilirsiniz.

Çağla iltihap oluşumunu engellemektedir. Vücutlarında sık iltihap oluşan kişiler, enfeksiyonlara karşı çağla tüketebilirler. Çağla doşal antibiyotik işlevi göstermektedir.

Çağla, kalp ve damar sağlığını korma işlevi de göstermektedir. Antioksidan yapısı, serbest radikallerin çoğalmasının önüne geçer. Böylece hücreleri korur. Damar çeperlerinde biriken toksinlerin de atılmasına yardımcı olur. Bu durum damar esnekliğini artırır, tansiyonunuzu kontrol altına alır ve kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur.

Çağlada bulunan antioksidan maddeler yalnızca damarlarınıza değil, cildinize de faydalı olur. Araştırmalar göstermiştir ki çağla tüketen kişilerin derileri daha gergin ve parlak olmaktadır.

Kozmetik sektöründe sıkça kullanılan çağlanın faydaları özellikle güzellik ve bakım ürünlerinde de görülmektedir. Birçok tonik içeriğinde çağla özü bulunmaktadır.

Çağla kas kasılmalarının da önüne geçmektedir. Kramp şikayeti olan kişiler çağla kullanabilir.

Çağla tüketimi faydalı olsa da bazı kişiler tüketmekte zorlandıkları için tuzla yemektedirler. Fazla tuz alımı vucut için zararlı olabilir. Özellikle tansiyonu yüksek olanlar bu konuya dikkat etmelidirler. Tuzla çağla yerseniz çağlanın faydalı etkilerinden ziyade tuzun zararlarıyla muhatap olabilirsiniz. Bu bağlamda çağlayı tuzsuz olarak tüketmelisiniz.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir