burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığına ne iyi gelir

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir

SON GÜNCELLEME: Mart 16, 2018

burun tıkanıklığına ne iyi gelir
burun tıkanıklığına ne iyi gelir


Burun tıkanıklığına ne iyi gelir
, burun tıkanıklığı nasıl açılır , burun tıkanıklığı nasıl geçer , burun tıkanıklığı nasıl geçer bitkisel ,


Burun tıkanıklığı insanın burun kanallarının tıkanması ile nefes alış verişinin burundan sağlanamamasıdır. Burundan hava alınamadığı için solunum ağızdan gerçekleşir. Burunda hava süzülerek solunuma katıldığı için burundan soluk alıp vermek ağızdan alıp vermekten daha sağlıklıdır. Burun tıkanıklığı neden olur, burun tıkanıklığı nasıl geçer, burun tıkanıklığına iyi gelen bitkiler hepsini işleyeceğiz. Burun tıkanıklığı yaşam kalitesini düşürerek insanın hayatında küçük zorluklar yaratır. Bu yazımızda burun tıkanıklığına ne iyi gelir sizlerle paylaşacağız.

Burun tıkanıklığı bir çok hastalığın belirtisi, sonucu olabilir. Burun tıkanıklığı burunun sinüslerden akıntı neticesinde dolması sonucu oluşabilir. Burun tıkanıklığı grip hastalığının belirtisi olabilir, soğuk algınlığının bir belirtisi olabilir. Burun tıkanıklığı genellikle kış aylarında oluşan grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar sırasında oluşur.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir?

Burun tıkanıklığı genel olarak bir çok kış hastalığının sonucu oluşabiliyor bunun için öncelikle grip, soğuk alınlığı gibi hastalığı ortadan kaldırabilirsiniz. Hastalığın geçmesi burun tıkanıklığı sorununda ortadan kalkmasıdır.

Öncelikle bir önceki makalemiz gribe ne iyi gelir okuyunuz ; gribe ne iyi gelir

Eğer burun tıkanıklığının nedeni sinüzit ise sinüzite ne iyi gelir adlı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz ; sinüzite ne iyi gelir

Genel olarak burun tıkanıklığını nasıl geçer, burun tıkanıklığına ne iyi gelir aşağıda listeliyoruz.

burun tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel
burun tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel

Lavanta çiçeği ile burun tıkanıklığı nasıl geçer

Lavanta çiçeği burun tıkanıklığı sorunun çözebilir. Burun tıkanıklığına doğal ve bitkisel bir tedavidir. Lavanta çiçeğini burun tıkanıklığı sırasında kullanırak burun tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel olarak çözüm sağlar. Lavanta çiçeği yapraklarını bir bardak yüksek derece ısılı yani kaynamış su içerisine on dakika demlendirdikten sonra burnunuzu günlük olarak temizleyebilirsiniz. Bunu gece yatmadan önce yapmanız gece rahat uyumanıza yardımcı olur.

burun tıkanıklığı nasıl geçer
burun tıkanıklığı nasıl geçer

Tuzlu su ile burun tıkanıklığı nasıl geçer

Tuzlu su genel olarak sinüzit ile oluşan burun tıkanıklığı için kullanılır ancak her türlü tıkanıklığı geçici olarak ortadan kaldırır. Tuzlu su yapımı bir bardak su içerisine üç çay kaşığı tuz eklenir ve tuz eriyene kadar iyice karıştırılır. Günde üç beş defa burnunuzu temizleyerek burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorunuza yanıt olabilir. Gece yatmadan önce tuzlu su ile burnunuzu temizlemeniz gece rahat bir uyku geçirmenize yardımcı olur.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel karışım.

Burun tıkanıklığının genel olarak burun kanallarında oluşan sinüs akıntısı ile olduğunu belirtmiştik. Şimdi bu sinüslerin akmasına yani burun kanallarından boşalmasına yardımcı olacak bir bitkisel karışım yapacağız. Bu bitkisel karışım burun tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel olarak nasıl geçer sorunuza yanıt olacaktır. Öncelikle nergis çiçeği bulup yapraklarını sapından ayırıyoruz, sonra atkuyruğu otu yaprakları ile nergis çiçeği yapraklarını aynı anda eziyoruz. Bu karışıma su ekleyerek günde üç beş defa burnumuzu temizlemede kullanıyoruz ve burun tıkanıklığını ortadan kaldırıyor.

Burun tıkanıklığı odadaki nem oranının düşük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Özellikle kış aylarında kaloriferler havayı ve dolayısıyla burun mukozasını kurutarak burunda tıkanıklığa neden olabilir. Odanın nem oranınını artırmak için soğuk ya da sıcak buhar makineleri kullanabilirsiniz. Ya da kalorifere ıslak havlu asabilir kurudukça değiştirebilirsiniz.

Sıcak bir duş almak burundaki iltihabi durumu azaltır. Duştaki buhar burun mukozasını nemlendirerek tıkanıklığı hafifletir. Bir tencerede su kaynatarak buharını solumakta oldukça faydalıdır. Kaynar suya çeşitli bitkiler ya da yağlar ekleyerek daha faydalı bir karışım elde edebilirsiniz.

3 çay kaşığı kurutulmuş kekik ve 3 çay kaşığı kurutulmuş nane küçük ısıya dayanıklı bir kaba koyun ve üzerine  kaynar su ekleyin. Kâseyi ve başınızı kalın bir havluyla örterek yüzünüzü ve burnunuzu suya yaklaştırıp 10 dakika kadar buharını  soluyun. Bunu günde iki ila üç defa tekrarlayın. Kekik antibakteriyeldir ve nane içerisindeki mentol, solunumu kolaylaştıran doğal bir dekonjestandır.

Alnınıza ve burnunuza sıcak suya batırılmış havlu koymak da tıkanıklığı azaltan başka bir yöntemdir.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

7 Yorumlar

  1. Ben naneyi hiç sevmiyorum içmeyide denemeyi de düşünüyorum

  2. Tuzlu su burnu çok yakıyo ardından 20 dk falan burun açık kalıyor ama sonradan tekrar tıkanıyor

  3. Tuzlu su çok yakıyor gerçekten

  4. Hocam eşim burun ameliyatı oldu. Doktor papatya kokulu okyanus suyu vermişti. O da bayağı iyi.

  5. Şu burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna bir cevap bulamamıştım. Bu yazı çok iyi oldu. Özellikle kış aylarında çok sorun oluyor. Bir de uykusuz bırakıyor insanı. Yöntemleri deneyeceğim.

  6. En çok naneli şekerler ve naneli çay içmek iyi geliyor bence ferah ferah içinizi açıyor.

  7. Her kış burun tıkanıklığı oluyor bende genelde tuzlu su ile tıkalı olan yeri açmaya çalışıyorum ama bir süre sonra yine tıkanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir