burun kaşıntısı nasıl geçer

Burun Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 15, 2018

Burun kaşıntısı, alerjik faktörler ve soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok nedenden dolayı meydana gelen can sıkıcı bir rahatsızlıktır. Gözlerde yanma, hapşırma ve akıntıyla birlikte kendini gösteren bu istenmeyen durum, genellikle bir tür alerji sebebiyle oluşur.

Peki, burun kaşıntısına ne iyi gelir? Nedenleri nelerdir?

Burun Kaşıntısı Nedenleri

Burun, insan vücudunda en hassas organlardan bir tanesidir. Bunun nedeni burun içerisindeki kılcal damarlar olarak gösterilebilir ve bu kılcal damarlara normalden daha fazla kan iletilmesi halinde bile burunda kaşıntı sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Basit bir rahatsızlık gibi görünse de aslında birçok hastalığın habercisi olabilir. Burun kaşıntısının belli başlı nedenlerine değinecek olursak;

• Alerjik Rinit, ev ortamındaki havanın yüksek miktarda toz barındırması nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır ve burun kaşıntısının başta gelen nedenleri arasındadır. Bu gibi durumlarda, rahatsızlığa neden olan ortamın havalandırılarak tozlardan arındırılması gerekir. Özellikte bahar aylarında birçok kişide polene karşı alerjik reaksiyonlar gözlemlenir ve burun kaşıntısı daha sık rastlanan bir sorun halini alır. Bunların yanı sıra; kedi, köpek, hamster gibi hayvanlar da alerjik bir durumu tetikleyeceğinden burun kaşıntısına neden olabilir.

• Besin alerjisi, herhangi bir besine karşı vücudun verdiği tepkilerin tümüdür ve bunlardan biri de burun kaşıntısı olabilir. Bu alerjinin, besinlerin içerdiği histamin maddesinden kaynaklandığı bilinmektedir ve bazı besinlerin diğerlerine kıyasla daha fazla histamin içermesi, burun kaşıntısıyla karşılaşma riskini arttırmaktadır.

• Bunların yanı sıra deri hastalıkları, hava kuruluğu ve soğuk algınlığı gibi faktörler de burun kaşıntısının nedenleri arasındadır. Bu sorunun meydana gelmesine neden olan unsurlar tabii ki tüm bunlarla sınırlı değildir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, birçok hastalığın habercisi olabilir ve çok ciddi hastalıkların erken teşhisi için de büyük rol oynar.

Burun Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Basit bir rahatsızlık gibi görünse de maruz kalanlar için oldukça can sıkıcı olan burun kaşıntısından kurtulmak için birçok yöntem mevcuttur.
Tuz çözeltili burun spreyleri, bu yöntemler arasında en etkili çözüm yollarından bir tanesidir. Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz genellikle deniz tuzu içerikli burun spreyleri, burun yolundaki kuruluklara karşı etkili bir çözümdür ve kaşıntının giderilmesinde büyük rol oynar.

Antihistamin içeren ilaçlar, vücutta salgılanan ve alerjik durumlarda burun kaşıntısına neden olan histamin maddesine karşı kullanılabilecek ve bu rahatsızlığın giderilmesinde faydalı bir çözüm yoludur. Eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz bu ilaçlar, çoğunlukla geçici etki gösterse de anlık bir rahatlama sağlayabilir.

Nemli hava, burun kaşıntısının bir numaralı düşmanıdır. Bu nedenle bulunulan ortamdaki havayı nemlendirerek burun kaşıntısı sorunundan kurtulmanız mümkündür. Bu aşamada buhar makineleri büyük iş göreceği gibi buharlı bir duş almak da etkili bir yoldur.

Losyonlar ve kremler, burnunuzdaki kuruluktan kaynaklanan kaşıntıya karşı burun içlerinizi nemlendirerek bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Eczanelerden kolayca temin edebilirsiniz.

Burun kaşıntısı nedeni olan Saman Nezlesine Ne İyi Gelir? Bitkisel Tedavisi başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir