Burun Akıntısını Durdurmak için Doğal Yöntemler

SON GÜNCELLEME: Nisan 11, 2018

Burun akıntısına ne iyi gelir? Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısı için doğal / bitkisel tedavi seçenekleri nelerdir? Evde burun akıntısı için neler yapılabilir? gibi konuyla ilgi aklınıza gelebilecek tüm soruların yanyanıt sizin için yazdık.

Burun akıntısı oldukça rahatsız edici bir belirtidir. Sinüzit, nezle, gribal enfeksiyonlar, alerjiler gibi pek çok rahatsızlık burun akıntısına neden olaolabir. Eğer tıbbi tedavi seçeneklerinden çok doğal tedavileri tercih ediyorsanız bu yazı tam da size göre.

Burun Akıntısı için Doğal Tedaviler

1) Bol miktarda sıvı tüketin

Burun akıntısı ile birlikte burun tıkanıklığı belirtileri de varsa bol sıvı içmek öbemlidir. Böylece sinüslerdeki ve burun boşluğundaki mukusun atılamsı kolaylaşır. Aksi takdirde mukus koyu ve yapışkan bir  kıvam alır. Bunun sonucunda da burun daha da tıkanık hale gelir. Sıvı atılımını artıran kahve, siyah çay limon suyu gibi içeceklerden uzak durun.

2) Buhar banyosu ile buhar soluyun

Sıcak buharın teneffüs edilmesi, burun akıntısını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Soğuk algınlığı olan kişilerle yapılan bir çalışmada buhar tenefüsünü yapanlarla yapmayanlarda iyileşme süresi kıyaslandı. Buhar inhalasyonunun iyileşmeyi hızlandırdığı görüldü.

Buhar banyosu için kaynar suya çeşitli yağlardan 3-4 damla damlatarak teneffüs edebilirsiniz. Ökaliptüs, nane, çam, biberiye, adaçayı, çay ağacı ve kekik yağları mükemmel seçeneklerdir. Başınızın üzerine tencereyi de kaplayacak şekilde havlu örterek buhar banyosundan daha fazla yarar sağlayabilirsiniz. Eğer evde bu tarz bitkisel yağ yoksa 1-2 tatlı kaşığı kuru nane, kekik, zencefil vb. kullanabilirsiniz.

3) Sıcak bitki çayları için

Sıcak bitki çayları burun akıntısı içiniçoğu zaman  soğuk içeceklerden daha yararlıdır. Bazı bitki çayları, hafif burun açıcı otlar içerebilir. Papatya, zencefil, nane veya ısırgan gibi anti-inflamatuar ve antihistaminik otlar içeren çayları tercih edebilirsiniz.

Bir bardak kafeinsiz sıcak bitki çayı yapın ve içmeden önce buharını teneffüs edin. Boğaz ağrısı sıklıkla burun akıntılarına eşlik eder – sıcak bitki çayı içmek boğaz ağrısını hafifletmeye de yardımcı olur.

Burun akıntısına ne iyi gelir

4)Zerdeçal:

Zerdeçalı, burun akıntısı da dahil olmak üzere birçok sağlık durumu için bir panzehir olarak çalışır. Ot, güçlü bir antioksidan, anti-inflamatuar, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir ve bu da burun akıntısının yanı sıra soğuk algınlığı tedavisinde de etkili olmaktadır.

Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak sütle karıştırın ve yatmadan önce için. Burun akıntısı, tıkanıklığı, öksürük, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve astımda hızlı bir rahatlama sağlayacaktır. Sütünüze dilerseniz biraz da karabiber ekleyebilirsiniz.

Bir buçuk çay kaşığı kuru, öğütülmüş zerdeçali kaynarksuya ilave edip buharını soluyabilirsiniz. Önce bir burun deliğinden yavaşça soluyun ve sonra diğerinden içeri çekin. Bunu günde iki kez yapın.

5) Zencefil

Zencefilin, çeşitli sesebeplerle ortaya çıkan burun akıntılarından hızlı rahatlama sağlayan antiviral, antitoksik ve antifungal özelliklere sahip geniş bir antioksidan özelliği bulunur.

Tuz serpilmiş çiğ zencefili günde 2-3 kez çiğnemek burun akıntısı çabucak hafifletir.

Zencefil kökünü ince dilimler halinde kesin, bir bardak suya koyun veya çay yapmak için bir süre kaynatın. Tatlandırmak için biraz bal ekleyin ve günde üç veya dört kez için.

6. Sarımsak

Sarımsak, burun akıntısı için harika bir antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir.

Birkaç bardak suda üç ya da dört diş kıyılmış sarımsağı birkaç dakika kaynatın. Üzerine biraz şeker ekleyin ve karışımı günde iki kez için.

Burun akıntısı için günde üç ya da dört kez küçük bir parça sarımsak çiğnemek rahatlama sağlar. Sarımsak takviyeleri, akıntıyı önlemek veya azaltmak için düzenli olarak alınabilir.

Burun tıtıkanıklı için Burun tıkanıklığına ne iyi gelir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir