Bulgurun Faydaları
Bulgurun Faydaları

Bulgurun Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bulgurun Faydaları
Bulgurun Faydaları

Bulgur buğdaydan elde edilen doğal bir besindir. Sanılanın aksine, pirinçten bile daha besleyici bir içeriğe sahiptir. Anadolunun geleneksel yiyeceği olan bulgur hem ekonomik hem de enerji verici bir maddedir. Buğday içeriğinde çinko, kepek, krom ve magnezyum bulunmaktadır. Bu maddelere ek olarak selenyum, fitatlar ve B12 bulunmaktadır. Lif açısından oldukça zengin olan bulgur mideye faydalıdır. Lif açısından oldukça zengin bir maddedir. Folik asit içeriği özellikle hamilelerin ihtiyaç duyduğu besinleri üst düzeyde karşılamaktadır. Küflenme ve bozulmaya karşın dirençli olan besin, Türklerin eski göçebe kültürüne de oldukça uygundur. Uzun süre güneş görmeyen yerlerde muhafazası mümkündür.

Bulgur yüksek karbonhidratı sayesinde enerji verici bir özelliğe sahiptir. Okul çağındaki çocuklar için önemli bir besin kaynağıdır. İçerisindeki lifler yağ yakımında etkilidir. Kötü kolesterolü kontrol altına alır. Sinir ve sindirim sistemi için önemli vitaminleri ihtiva eder.

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Bulgur b1 vitamini açısından zengindir. Sindirim sistemini korur. Sinir sistemi üzerine de faydası pek çoktur. Radyasyonu emme özelliğine sahiptir. Bağırsak çalışmasını düzene kor. Kabızlığı gidermede etkilidir. Kanserle savaşır.

Hamileler için bulgur çok faydalıdır. Çocukların da bulgur tüketmeleri önerilmektedir. Bunun ana sebebi içerdiği folik asittir. Folik asitler zeka gelişimi üzerinde çok etkilidir. Böbrek hastalarının bulgur tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Her ne kadar Bulgur faydalı bir yiyecek olsa da böbrek rahatsızlığı gibi rahatsızlıkları bulunanlar bulgur tüketmemeli, doktorlarına mutlaka danışmalıdırlar. Bulgur, böbrekler üzerinde olumsuz bir etkide bulunabilir

Hiçbir besin faydalı olsa dahi fazla tüketilmemelidir. Bulgur her ne kadar faydalı bir gıda da olsa, yüksek karbonhidrat değeri yüzünden kilo yapabilme özelliği bulunmaktadır.

Bulgur içerisindeki B vitamini sindirim sistemine faydalıdır. Bulgurda B12 hariç, B vitamininin tüm kombinasyonları bulunmaktadır. Özellikle içerisinde bulunan B1 vitamini sindirim sistemini güçlendirir, bağırsak hareketlerini düzenler. Bağırsak kanserini önlemede de etkisinin olduğu düşünülmektedir.

Bulgur tüketildikten sonra uzun süre tokluk hissi verdiğinden şeker hastaları tarafından tüketilebilir. Kan şekerinde ani dalgalanmalarda bulunmaz. Bulgur yalnızca pilav olarak değil, kısır ya da salatalarda da tüketilebilmektedir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir