Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

SON GÜNCELLEME: Mart 22, 2018

Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal reçeteler ve doğal çözümler arayanların sayısı artmıştır. Bitkisel ve doğal yağlar içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için oldukça yararlı olması nedeniyle buğday tohumu yağı, cilt bakımı için de tercih edilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Buğdaydan elde edilen buğday tohumu yağı, son zamanlarda cilt problemlerinde doğal bir yöntem olduğu için tercih edilmektedir. Kolay bir şekilde deriye uygulanabilen buğday tohumu yağının başlıca faydaları arasında, cildinizi dış etkenlere karşı koruyarak kan dolaşımının daha fazla olmasını sağlaması ve hücrelere daha fazla oksijen taşınarak cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlamaktadır.

Elbette buğday tohumu yağı yalnızca cilde faydalı olmakla kalmıyor. İçinde barındırdığı vitamin ve minerallerle bağışıklık sisteminin daha kuvvetli hale gelmesini sağlıyor, birçok hastalığa karşı vücudunun direncini arttırıyor ve sinir sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor.

Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?

Buğday tohumu yağında A, B, D, E vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. Vitamin, protein yönünden de zengin olan buğday yağı, letkin adı verilen fosforik asit ve kolinden oluşan bileşiklere sahiptir. Buğday yağı, hücreleri yenileme özelliği ile cildin daha sağlıklı ve genç görünmesini sağlamaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda buğday tohumu yağının kullanılması ciltteki kırışıklıkların düzeltilmesine, cilt lekelerinin temizlenmesine, ciltteki yanık lekelerinin tedavi edilmesine ve sağlıklı saçlara sahip olmanıza yardımcı olur.

Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengin olan ve içeriğinde magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum barındıran buğday tohumu yağı, kalp hastalıklarına karşı oldukça yararlıdır. Kalp sağlığını korumakta, damarların sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Belirli kanser çeşitlerine karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Kolesterol seviyesini düşürerek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kilo vermek isteyenler içinde büyük bir yardımcı olan buğday tohumu yağı, yağ yakımını hızlandırmakta ve daha hızlı kilo vermenizi sağlamaktadır.

Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Buğday tohumunun yoğun kokusu vardır bu nedenle kullanırken zeytin yağı ya da badem yağı karıştırarak kullanmanızı öneririz. Hazırladığınız maske veya krem karışıma, 6-7 damla katarak kullanabilir ve gece yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Eğer cildinize sadece buğday tohumu yağı kullanacaksanız 3-4 damla yeterli olacaktır. Glüten ürünlere alerjisi olanların buğday yağı kullanımına dikkat etmesi gerekir.

Chia Tohumu Nedir? Nasıl Zayıflatır? Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Sinüzite Ne İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Sinüzite Ne İyi Gelir?Tuzlu SuGreyfurt ile Sinüzüt TedavisiSıcak Su ile Sinüzit TedavisiSarımsak ile Sinüzit …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir