brusella nedir

Brusella nedir? Bulaşma Yolları ve Tedavisi

SON GÜNCELLEME: Mart 9, 2018

Brusella, bruselloz adı verilen bulaşıcı bir hastalığa neden olan bir bakteri türüdür. Bakteri hayvanlardan insanlara yayılabilir. Brusella bakterisinin birkaç farklı suşu vardır. Bazı türleri ineklerde görülür. Diğerleri köpeklerde, domuzlarda, koyunlarda, keçilerde ve develerde görülür. Hayvanlardaki Brusella enfeksiyonu iyileştirilemez.

Etkili bir hayvan hastalıkları kontrol programı nedeniyle ABD’de bruselloz nadirdir. ABD’de her yıl 200’den az hasta bu hastalığa yakalanıyor. En sık ilkbahar ve yaz aylarında görülüyor. Bruselloz, dünyanın diğer bölgelerinde önemli bir sağlık tehdidi olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, hastalık 100 ülkede her yıl yarım milyondan fazla kişide görülüyor.

Bruselloz Hastalığı Nasıl Bulaşır?

İnsanlarda Bruselloz, bir kişi Brusella bakterileri ile enfekte edilmiş bir hayvan veya hayvan ürünü ile temasa girdiğinde ortaya çıkar. Çok nadiren, bakteri kişiden kişiye yayılabilir. Annelerden emzirme yoluyla bebeklerine bakteri geçebilir. Brusella, ayrıca cinsel temas yoluyla da yayılabilir.

Bakteriler vücudunuza çeşitli yollarla girebilir.

 • Ciltte bir kesik veya çizik vasıtasıyla.
 • Kirli hava ile nefes aldığınızda (nadiren)
 • Pastörize edilmemiş süt veya az pişmiş et gibi bakterilerle bulaşan bir şey yediğinizde veya içtiğinizde

Bruselloz enfeksiyonlarının çoğunda insanlarda dört çeşit Brusella bakterisi neden olur:

B. melitensis. Bu tip birçok insan brusellozuna neden olur ve çoğunlukla koyun ve keçilerde bulunur. Genellikle şu ülkelerde görülür: İspanya, Yunanistan, Latin Amerika, Orta doğu ve Hindistan

B. Suis. Yabani domuzlarda bulunan bu suş enfeksiyon en sık nedeni olan bakteri suşudur. ABD’de en sık bu suşa bağlı enfeksiyon görülür. Ayrıca Avrupa, Güney Amerika ve Güneydoğu Asya’da da görülür.

B. canis. Bu tür bakterilerin enfeksiyonu köpeklerden yayılır. Genellikle şu ülkelerde görülür: Kuzey, Orta ve Güney Amerika, Japonya, Orta Avrupa

B. Abortus. Bu enfeksiyon sığırlardan geliyor. Dünya genelinde görülür. Birkaç Avrupa ülkesinde, Japonya, İsrail, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da ortadan kalktı.

 

Köpeğimden Brusella Kapar Mıyım?

Köpeklerden B. canis bulaşabilir. Bazı evcil hayvan sahipleri bu şekilde bruselloz geliştirmiştir ancak bu şekilde bulaşan hastalık genellikle hafif seyreder. Köpek ısırmasıyla bir insana yayılmış en az bir bruselloz vakası vardır. Ancak bu şekilde bruselloz yaymak nadirdir. Brusella ile enfekte olan köpeklerin çoğundan bulaşma olmaz.

Hayvana ait kan veya diğer sıvılarla temasa girerseniz, bakteri bulaşmış bir köpekten bruselloz alma olasılığınız daha yüksektir. Veteriner hekimler bruselloz açısından dah yüksek risk taşırlar. İlaçlar veya bazı hastalıklar yüzünden bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, Brusella ile enfekte olmuş köpeklere dokunmamalısınız.

Brusella İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

ABD’de bruselloz erkeklerde daha sık görülür. Hastalıktan rahatsız olan erkekler genellikle hayvancılık sektöründe çalışmaktadır ya da eskiden çalışıyorlardı. Bruselloz, çocuklarda nadir olarak görülür. Aşağıdaki risk gruplarında bruselloza yakalanma olasılığınız daha yüksektir:

 1. Bakteri ile enfekte olan inek, keçi veya diğer hayvanlardan pastörize edilmemiş süt ürünleri yiyen veya içenler
 2. Pastörize edilmemiş “köy peynirleri” olarak da adlandırılan peynirlerden tüketenler. Bunlar Akdeniz’i de içeren yüksek riskli bölgelerde daha sık.
 3. Brucella’nın yaygın olduğu bölgelere gidenler
 4. Et işleme tesisinde veya mezbahada çalışmanlar
 5. Çiftlikte çalışanlar

Brusella Belirtileri Nelerdir?

Brusellozun genel belirtileri belirsizdir ve gribe benzemektedir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Ateş (genellikle öğleden sonra ortaya çıkma eğilimi olan ve en yaygın semptom)
 • Sırt ağrısı
 • Tüm cücuttaki ağrı ve sızlanma
 • İştahsızlık ve zayıflama
 • Baş ağrısı
 • Gece terlemeleri
 • Halsizlik
 • Karın ağrısı

Bakterilerle temastan sonra belirtiler genellikle 5-30 gün içinde ortaya çıkar. Belirtilerinizin ne kadar kötüye gittiğini hangi Brucella suşunun enjekte ettiğine bağlıdır:

B. abortus, genellikle hafif veya orta şiddette semptomlara neden olur, ancak kronik (uzun süreli) olma ihtimalleri daha yüksektir. B. canis belirtileri gelip gidebilir. Bunlar B. abortus enfeksiyonuna benzer, ancak B. canis bulaşmış bşreylerde genellikle kusma ve ishale de vardır.

B. suis, farklı organlarda enfeksiyon alanlarına (apseler denebilir) neden olabilir.
B. melitensis, sakatlığa neden olabilecek ani ve şiddetli semptomlara neden olabilir.

Brusella Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz sizi muayene edecektir. Muayenede şunlar görülebilir:

 1. karaciğerde büyüme
 2. Şişmiş lenf düğümleri
 3. Şişmiş bir dalak
 4. Açıklanamayan ateş
 5. Eklem şişliği ve ağrı
 6. Döküntü

Enfeksiyonu teşhis etmek ve hangi Brucella türünün sizi hasta ettiğini belirlemek için kan testleri yapılacaktır. Bakterilerin doğru tanımlanması, enfeksiyonun kaynağının saptanmasına yardımcı olur.

Brusella Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Brusella tedavisi zor olabilir. Brusellozunuz varsa doktorunuz antibiyotik reçete eder. Tedavide yaygın olarak kullanılan antibiyotikler şunları içerir:

 • doksisiklin
 • streptomisin
 • siprofloksasin veya ofloksasin
 • rifampin
 • bactrim
 • tetrasiklin

Genelde 6-8 hafta boyunca doxycycline ve rifampin A kombinasyonu verilir. Hastalığın tekrar etmesini önlemek için birkaç hafta boyunca aralıksız antibiyotik kullanmanız gerekir. Tedaviyi takiben tekrarlama oranı yaklaşık % 5-15’dir ve genellikle tedaviden sonraki ilk altı ay içinde görülür. Tedavi haftalar, hatta aylar sürebilir. Belirtilerin başlangıcından itibaren bir ay içinde hemen tedavisi başlanan hastalarda tam iyileşme daha sıktır.

Brusellozun Komplikasyonları Nelerdir?

Şiddetli bruselloz şunlara sebep olabiliyor:

 • Santral sinir sisteminin enfeksiyonu
 • Endokardit (kalbin veya kapakların enfeksiyonu)
 • Karaciğer apsesi

Bruselloz, sistemik egzersiz intoleransı hastalığına benzeyen, uzun süreli semptomlara neden olabilir. SEID eskiden Myaljik Ensefalomiyelit / Kronik Yorgunluk Sendromu olarak bilinirdi. Belirtiler sakatlığa neden olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

 • Yorgunluk
 • Gelip giden ateşler
 • Eklem ağrısı

Hamile bir kadında görülen bruselloz, aşağıdakilere yol açabilir:

 • Düşük
 • Bebekte doğumsal kusurlar

Brusellozun direkt olarak ölüme yol açtığı görülmemiştir. Komplikasyonlar sebebiyle ölüm olabilir. Brusellozla ilişkili ölümlerin çoğu endokarditten kaynaklanmaktadır.

Brusellozdan Nasıl Korunabiliriz?

Bruselloz aşağıdaki adımlarla önlenebilir:

 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri içmeyin veya tüketmeyin. Hayvancılık endüstrisinde çalışıyorsanız kauçuk eldiven giyin.
 • Brucella ile enfekte bir hayvanala temasınız olduysa, belirtiniz yoksa bile mutlaka doktor muayenesinden geçin. Temastan sonra en az altı ay boyunca takip edilmeniz gerekecek. Brusellozu önlemek için etkili bir insan aşısı yoktur.

Diğer yazımız olan Bronşit Nedir? Bulaşıcı mı? Nedenleri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir