Bronşite Ne İyi Gelir

SON GÜNCELLEME: Şubat 12, 2018

Bronşite ne iyi gelir? Bronşit nasıl geçer? Bronşit tedavisinde kullanılabilecek doğal yöntemler nelerdir? Hangi bitkiler bronşit için şifa kaynağıdır? gibi sorular yazımızın ana temasını oluşturmakta. Tüm bu soruların cevabını yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bronşit rahatsızlığı akciğerdeki küçük hava yollarında iltihaplanma nedeniyle oluşur. Genellikle grip, soğuk algınlığı, faranjit gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının ilerlemesi sonucunda ortaya çıkar. Özellikle bebekler bronşite daha sık olarak yakalanırlar. Soğuk ameliyat odalarında doğan yeni doğmuş bebekler soğuk hava yüzünden hayatlarının ilk günlerinde bronşite kapılmaktadırlar.

Bronşitin belirtileri arasında balgamlı veya kuru öksürük ön plandadır. Diğer belirtileri ise akciğerde mukus birikimi, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik ve yorgunluk olarak sıralanabilir. Öksürük şiddetleniyorsa ve göğüs ağrıları varsa zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurmak şarttır.

bronşit için çözümler

Bu yazımızda ele aldığımız yöntemler hafif vakalarda geçerlidir. Ya da doktorunuzun verdiği tedaviye ek olarak iyileşmeyi hızlandırmak için deneyebilirsiniz. Bronşite ne iyi gelir? sorusunun cevabını gelin hep beraber inceleyelimi

Bronşite İyi Gelen Bitkisel Tedaviler

Sarımsak: Sarımsak ve soğan, doğal birer antibiyotiktirler. Özellikle iltihabı oluşturan enzimleri bastırarak bronşit ve astımın belirtilerini de önemli ölçüde azaltırlar.

Mantar: Shiitake, reishi ve maitake mantarları doku hasarını azaltır ve akciğerlerin iyileşmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda bu mantarlar vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Nane:  Ferah nefes için tüketilen nane, astımın belirtilerini hafifletmede oldukça etkilidir. Nane içinde bulunan mentol, akciğerdeki mukusa etki ederek,  mukusun öksürükle beraber daha rahat atılmasına yardım eder.

Zencefil:  İltihap önleyici olan zencefil, akut bronşit tedavisinde kullanılır. Özellikle de kuru öksürük ve balgam sökmek için zencefil çayı önerilmektedir.

C Vitamini: Kışın vazgeçilmez vitamini olan C vitamini, güçlü bir antioksidan olmakla birlikte bronşitin etkilerinden daha kısa sürede kurtulmanızı sağlar. C vitamini açısından kırmızıbiber, kekik, koyu yapraklı sebzeler, brokoli, maydanoz, portakal, kivi, çilek ve Brüksel lahanası oldukça zengindir. Bunlar bronşit tedavisinde etkili besinlerdir.

Bronşit Tedavisinde Buhar

Buhar: Günümüzde yeni doğmuş bebeklerin bronşit tedavisinde buhar kullanılmaktadır. Tedavide ilaçlı suyun buharlaştırılarak burundan akciğerlere verilmesi sağlanır.

Burada söz edeceğimiz yağların bebeklerde kullanımı sakıncalıdır. Bu yöntemler yetişkinler için önerilmektedir.

Okaliptüs Yağı: Bu yağ, öksürüğü hafifletmek için birebirdir. Özellikle kaynar suya damlatılatak buharını nefesle çekmek balgamın atılması ve öksürüğün hafifletilmesinde etkilidir. Çocuklarda okaliptus yağını ayak tabanlarına sürüp çoraplarını giydirerek kullanabilirsiniz. Okaliptüs küçük çocuklarda göğüs ve sırta sürülmemelidir. Bu onlarda ciddi yan etkilere yol açabilir.

Kekik ve nane yağı: Okaliptüs yağına benzer şekilde kaynatılmış suya damlatılarak buharı teneffüs edilerek kullanılır.

Papatya çayı: Papatya çayı yapıldıktan sonra önce buharı teneffüs edilir. Sonra da içilir. Her iki şekilde kullanıldığında iltihap sökücü etkisinden fayda sağlanır.

Bütün bu yöntemlerle beraber bol bol sıvı almak hastalığı kolay atlatabilmek için kilit rol oynar. Bu anlamda taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz. Böylece barndırdıkları vitaminler de bağışıklığınızı kuvvetlendirecektir.

Konuyla ilgili Bronşit Hastalığına iyi Gelen Yiyecekler başlıklı makalemize de bakmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir