Bronşit

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Bronşit, akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan bronşların(solunum borularının), virüs ya da bakteriler tarafından tahrip edilmesi(iltihap) veya fiziksel etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık, akut ve kronik olmak üzere iki ayrı şekilde oluşur. Akut bronşit; üst solunum yolları enfeksiyonlarıyla baş gösterir. Bulaşıcıdır, tedavi edildiğinde hastalık geçer. Aşırı sigara kullanımı, sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalma, tozlu ortamlarda çalışmak ya da bulunmak, hava kirliliği, egzoz dumanları, akut bronşitin kronikleşmesine neden olur. Kronik bronşit, tedavi edilmediğinde hasta, ölüm riski taşır. Bronşitin en önemli özelliği, yoğun ve balgamlı öksürüktür. Kişi, çok fazla öksürdüğünden, göğüs kısmında ve karın bölgesindeki kaslarda ağrı meydana gelir.

Çocuklarda Bronşit

Çocuklarda bronşit, daha çok gribal enfeksiyonlara bağlı olarak oluşan akut bronşit şeklinde görülür.Nadir de olsa kronik bronşit de görülebilir. Çocuklarda astım hastalığının ya da daha önce geçirdiği rahatsızlıkların bronşite sebep olma olasılığı, vücut direnci azalacağı için fazladır. Bronşit akut olarak meydana gelmişse ve iltihap virüs yoluyla oluşmuşsa kesinlikle antibiyotik kullanılmamalıdır. İltihap geçtikten sonra birkaç hafta daha öksürük görülebilir. Özellikle çocuklu ailelerin, sigara kullanımı konusunda daha dikkatli olmaları ve çocuklarının yanında asla sigara içmemeleri, çocuğun bronşite yakalanmasını önleyecek en önemli bir tedbir. Yine, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten çıkınca ellerin yıkanması ve genel olarak vücut temizliğine dikkat edilmesi, çocuklarda bronşitin önüne geçilmesi için gerekli olan davranışlardır.

Bronşit Belirtileri

İki farklı bronşit türü olan akut ve kronik bronşitin belirtileri hemen hemen birbiriyle aynıdır. Akut bronşit belirtileri, şiddetli öksürükle beraber akciğerlerden gelen balgamdır. Balgamın rengi daha çok şeffaf olmakla birlikte, yeşil, sarı renkte de olabilir ve hatta kan şeklinde de görülebilir. Şiddetli öksürük, göğüs bölgesinde ağrılara yol açar. Solunumun hırıltılı olması da bir belirtidir. Akciğerlere hava girmesini sağlayan boruların iltihapla ya da balgamla tıkanması sonucunda nefes hırıltılı olur. Ayrıca, halsizlik ve üşüme hissi de diğer belirtilerdir. Kronik bronşitte de belirtiler farlı değildir. Bunlara ilave olarak kronik bronşitte, öksürük daha sık ve uzun süreli  görülür ve sürekli tekrar eder. Özellikle kışın daha da artabilir.

Bronşit Tedavisi

Özellikle akut bronşit görülen hastalarda ortaya çıkan belirtilerin azaltılarak, hastanın rahatlatılması amaçlanır. Bunun için, Kodein ve Aneljezik ihtiva eden öksürük şurupları, doktor tarafından uygun görülür. Antibiyotik tedavisi önerilmez. Çünkü antibiyotiklerin, bakterileri daha çok arttırdığı ve bronşit tedavisi için uygun olmadığı kanıtlanmıştır. Ayrıca öksürüğe bağlı gelişen kas ağrıları için doktorunuz ağrı kesici önerebilir. En önemlisi de bronşit tedavisinde su içmektir. Su, balgamın atılmasında etkilidir. Yine bunlara ek olarak evde de uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri de vardır. Bitki çayları içebilirsiniz. Zencefil, nane, ıhlamur gibi bitlileri bal ile karıştırarak ılık bir şekilde içeceğiniz çaylar yapabilirsiniz. Ayrıca kronik bronşitin önüne geçebilmek için mutlaka sigaranın bırakılması ve tozlu ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. 

 

Ayrıca kontrol et:

Boyun Fıtığına Hangi Bölüm Bakar

Boyun fıtığına hangi bölüm bakar, boyun fıtığı boyun omurları arasında yer alan kıkırdakların bazı nedenlere …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir