Brokolinin Faydaları
Brokolinin Faydaları

Brokolinin Faydaları

SON GÜNCELLEME: Ağustos 7, 2018

Brokolinin Faydaları
Brokolinin Faydaları

Brokoli lahanagiller familyasına üye bir bitki türüdür. İtalyada yetişmesi nedeniyle o bölge ile özdeşleşmiştir. Oldukça yeni bir besindir. 1900’lü yıllarda tanınmaya başlamıştır. Oldukça yeni olmasına karşın en popüler yiyecekler listesinde başlara oynamaya başlamıştır. Faydaları her geçen gün artan besinin içerdiği karotenler vücut için çok faydalıdır. Brokoli sadece yiyecek olarak değil, içecek olarak da kullanılabilmektedir. Brokoli suyunun faydaları saymakla bitmemektedir. Brokoli salatası ya da yemeği yapılarak tüketilebilmektedir. Bazı insanlar yabancı olsa da aslında bu garip görünümlü sebze yararları bakımından inanılmaz derecede zengindir.

Brokoli içerisinde kükürt, potasyum ve selenyum bulunur. Brokoliyi esas değerli kılan detay, bol diyet lifi içermesidir. Vitamin olarak en çok B1 ve C vitaminlerini içermektedir.

Brokolinin Faydaları Nelerdir?

Brokoli en başta cilt sağlığını korumaktadır. İçerdiği A vitamini cildin hücre zarını korur ve radyasyon hasarını önler. Cildi sağlıklı tutar. İhtiva ettiği C ve E vitaminleri yardımıyla cilt hücrelerinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi üretmektedir.

Brokoli cilt ve deride meydana gelen hasarı tamir etmede oldukça işlevseldir. Sahip olduğu glukorafanin maddesi bu işi halleder. Sadece brokoliyi yiyerek bile cildin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Brokoli radyasyondan koruyucu bir maddedir. Bu yüzden kanserle mücadele eder. Antioksidan yapısı, kan damarlarındaki toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Bu sayede kanseri önlemede oldukça işlevseldir.

Brokoli Saç sağlığı için de oldukça faydalıdır. Saç köklerini beslemektedir. İçerdiği vitamin ve mineraller saç sağlığı için gerekli olan bütün maddeleri sağlamaktadır. Brokoli saç büyümesini de olumlu yönde etkiler. Kafa derisi için de oldukça şifalıdır.

Brokoli ve kanser kelimeleri çok sık yan yana getirilmektedir. Bunun ana sebebi brokolinin kansere karşı faydalı olduğunun düşünülmesidir. Özellikle meme ve rahim kanserini önlemede etkili olduğunu düşünen bilim insanı sayısı oldukça fazladır.

Kalp sağlığı için de oldukça işlevsel olan brokoli, antioksidan özelliğiyle kalp yollarına giden damarları açar. Bu da kalp krizi ve felç risklerini minimize etmektedir. Ayrıca kötü kolesterolü düşürmede oldukça etkindir.

Brokoli zayıflamak isteyenler için de çok etkili bir besindir. Kalorisi düşük olmasına karşın, ihtiva ettiği besinler çok değerlidir.

Ayrıca kontrol et:

Buğday tohumu yağı faydaları

Buğday Tohumu Yağı Neye İyi Gelir?

İÇİNDEKİLER Buğday Yağının Faydaları Nelerdir?Buğday Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır? Son zamanlarda alternatif tıbbın ilerlemesiyle doğal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir