Boyunda Sinir Sıkışması

SON GÜNCELLEME: Mart 21, 2018

Boyunda Sinir Sıkışması yazımız içerisinde “Boyunda sinir sıkışması belirtileri, boyunda sinir sıkışması nedenleri, boyunda sinir sıkışması tedavisi ve boyunda sinir sıkışmasına ne iyi gelir” gibi sorularınıza tek tek yanıt vereceğiz.

Boyunda sinir sıkışması, boyun bölgesinde oluşan boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, boyun kireçlenmesi, boyun bölgesinde fiziksel yaralanmalar gibi nedenlere bağlı olarak gelişen bir sinir hasarıdır. Saydığımız rahatsızlıklara bağlı olarak oluşan boyunda sinir sıkışması, boyun bölgesinde ağrı, şişlik ve hareket kısıtlığı gibi belirtiler göstererek ortaya çıkar. Ülkemizde özellikle ilerleyen yaşlarda çok sık olarak rastlanan bir rahatsızlıktır. Boyun sinir sıkışması nedenleri arasında en çok ani boyun hareketleri, fiziksel travmalar ve yaşlanmaya bağlı sinirlerin yıpranması gösterilebilir.

Boyunda Sinir Sıkışması Nedenleri

Boyunda sinir sıkışması nedenleri olarak birçok şey gösterilebilir. Fakat bunlar arasında en önemli 5 boyunda sinir sıkışması nedenini sizler için topladık.

  • Boyun bölgesinde yer alan disklerin yırtılmasına bağlı olarak boyun fıtığına dönüşmesi sonucunda meydana gelebilir.
  • Boyun eklemlerinde oluşan kireçlenmelerin bozulmalara sebep olarak omurga içerisinde yer alan sinirlere baskı yapması ile boyunda sinir sıkışması oluşabilir.
  • Yaşlı insanlarda boyun bölgesinde yer alan diskler ve eklemler bazı değişimlere uğrar. Bu değişimler sonucunda boyun bölgesinde olan sinirlere baskı oluşabilir.
  • Boyun omurları arasında yarım oynayan eklemler vardır. Bu yarım oynamanın sebebi ise boyun disklerinin içerisinde yer alan jöle kıvamında bir maddedir. Ayrıca boyun disklerinin çevresinde yastık adı verilen yapılar vardır. Fiziksel travmalar ve yaşlanma bu yastıkçıklarda yıpranma ve kırılmalara neden olur. Yastıkçıkların dışında yer alan bölge gittikçe incelir ve narinleşir. Ani ve ters boyun hareketlerinde ise bu yastıkçıklar zarar görür. Disk içerisinde yer alan jöle kıvamındaki sıvı madde dışarıya akar ve omuriliğe girer. Omuriliğe girişi devam ettikçe özellikle kol ve bacak bölgesini kontrol eden ve bu bölgelerin duyusunu toplayan sinirlere baskı uygulamaya başlar.
  • Fiziksel travmalar sonucunda boyun omurları hasar görebilir. Bu hasara bağlı olarak boyunda sinir sıkışması gözlemlenebilir.

Boyunda Sinir Sıkışması Belirtileri

Boyunda sinir sıkışması belirtileri arasında en önemlileri boyun, kol, göğüs ve omuz bölgesine vuran şiddetli ağrılardır. Kollarda, ellerde ve parmaklarda karıncalanma, uyuşma, his ve güç kaybı da bir diğer boyunda sinir sıkışması belirtisidir. Ayrıca hareketlerde koordinasyon problemleri de gözlemlenebilir. Boyunda sinir sıkışmasının hangi omur seviyesinde ve hangi sinirlerde olduğuna bağlı olarak ağrıların meydana geldiği bölge ve güç kaybının yaşanacağı kaslar değişebilmektedir.

  • C4 ve C5 omurlarının arasında yer alan C5 sinir kökünün sıkışması durumunda, boyun bölgesinden omuzlara ve hatta üst kola yayılan bir ağrı hissedilir. Ayrıca kol bölgesinde yer alan biceps kasında güçsüzlük olur ve omuz bölgesinde his kaybı meydana gelir.
  • C5 ve C6 omurlarının arasında yer alan C6 sinir kökünün sıkışması durumunda, boyun bölgesinden omuz ve kürek kemiğine kadar yayılan, kolun dış tarafına vuran ağrılar oluşur. Yine biceps kasında güçsüzlük, elde baş parmak ve işaret parmağında uyuşma ve karıncalanma gözlemlenir.
  • C6 ve C7 omurlarının arasında yer alan C7 sinir kökünde sıkışma durumunda, boyun ve omuzdan kollara doğru yayılan ağrı, kolun yan yüzüne ve elde orta parmağa kadar ulaşır. Aynı zamanda triceps kasında güçsüzlüğe, el sırtı ve orta parmakta karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.

Boyunda sinir sıkışması yaşayan kişiler ellerini başlarının üzerine doğru kaldırdıklarında tüm ağrı, karıncalanma ve uyuşma hissinin ortadan kalktığını belirtmektedirler. Bu ağrıların ortadan kalkma nedeni ise boyun omurları arasında yer alan açıklığın elleri yukarı kaldırma durumunda artması ve boyun omurları içerisinde baskıya uğrayan sinirlerin üzerindeki baskının azalmasıdır.

Boyunda Sinir Sıkışması Tedavisi

Boyunda sinir sıkışması tedavisi için ilk olarak baskıya uğrayan sinir üzerindeki baskının azaltılması ve boyunda sinir sıkışması belirtileri azaltılmaya yönelik çalışmalar yapılır. Sonrasında ise hastalara fizik tedavi ve ardından ilaç tedavisi başların. Boyunda oluşan hareket kısıtlanması, boyun egzersizleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılır. Boyunda sinir sıkışması tedavisi egzersizleri ile boyun düzleşmesi egzersizleri aynıdır. Eğer egzersizler ve fizik tedavi yeterli gelmediyse iğne veya katater yardımı ile boyun bölgesine ilaç direkt ilaç verilir. Boyun omurlarında eyer alan diskin iç noktasına kadar girilerek elektrot yardımıyla disk ısıtılır ve disk üzerinde oluşan basınç azaltılır.

Sinir kökleri üzerinde eğer fazla basınç oluşmuş ve kaslarda güç kaybı çok ilerlemiş ise boyun fıtığına dönüşen disk boyun omurları arasından çıkarılması veya aradaki boşluğun genişletilmesi yönünde cerrahi müdahale yapılır. Boyunda sinir sıkışması tedavisi yapılırken hasta kişi düzenli olarak boyun egzersizleri yapmalı ve boyun bölgesini kesinlikle travmalardan korumalıdır. Yaşından kaynaklı olarak boyunda sinir sıkışması gözlemlenen hastalarıda ise boyun egzersizine ek olarak ağrıların hafifletilmesi adına ilaç kullanımı kesinlikle önerilir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir