Boyunda Kitle

SON GÜNCELLEME: Şubat 10, 2018

Boyunda Kitle, İnsan boynundaki lenf bezleri normalde dışarıdan görünmemektedir. Fakat iltihaplanma ve tümör nedeni ile şişme sonucunda dışarıdan görünür hale gelebilmektedir. Bundan dolayı da dışarıdan görülebilir ve hissedilebilir hal almaktadır. Oluşan kitleler sert olabileceği gibi yumuşak da olabilmekte ve hareket edebilmektedir. Yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilen rahatsızlık, çocuklarda ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet vermese de yetişkinlerde özellikle ileri yaştaki insanlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.2 cm civarındaki şişlik eğer ki tedavi edilmezse büyüyebilmekte ve halk arasında bilinen adı ile “kötü tümör” halini alabilmektedir. Boyunda kitle oluşma sebebi değişik sebeplerden dolayı olabilmektedir. Genel anlamda oluşan kitlenin sebepleri şu şekildedir:

  • Lenf bezlerinde oluşan tümör ya da iltihaplanma
  • Kulak, mide, burun, kalp gibi organlarda oluşan rahatsızlanmalar boyunda bulunan lenf bezlerinin şişmesine neden olabilmektedir.
  • Tiroit bezi, tükürük bezleri, gırtlak ve kas dokularındaki hasarlanmalar
  • Boyunda şişlik oluşmasına ve daha sonra bu şişliğin sertleşmesine sebebiyet vermektedir.
  • Boyunda kitle zamanında fark edilmesi ve tedavi edilmesi durumunda büyük sağlık sorunlarına sebebiyet vermediği bilinmektedir. Fakat gecikilmesi durumunda ise ciddi sağlık sorunlarına davetiye getirmektedir.
boyunda-kitle
        Boyunda Kitle

Boyunda Kitle Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyunda kitle tedavisinin en önemli aşaması erken tanı ve teşhis olmaktadır. Her rahatsızlıkta olduğu gibi hastalığı ilk aşamada yakalamak çok önemlidir. Oluşan kitle fiziki olarak tedavi edilmekte ve kitle oluşmasına neden olan rahatsızlıklar araştırılmaktadır. Kitle oluşmasına sebep olan birden fazla etmen olması nedeni ile sabit bir tedavisi olmamaktadır. Bazı durumlarda sadece iltihaplanma nedeni ile oluşurken bazı durumlarda ise kitleden parça alarak tedavi edilme durumu da olabilmektedir. Lenf bezlerine zarar veren nedenler bulunamaması durumunda rahatsızlık incelemeye alınmalı ve sebebi araştırılmalıdır. Tanı -tehisi koyulduktan sonra tedavi aşamasına gelinmektedir. İltihaplanma nedeni ile lenf bezleri şişmiş ise iltihap kurutulmaya çalışılır. Eğer ki daha ciddi sorunlar varsa ışın tedavisi ya da kimyasal tedavi yöntemi ile boyundaki kitle tedavi edilebilmektedir. Boyunda kitle tedavisinde oluşan
kitlenin kanser belirtisi göstermesi durumunda ise kanserli hücrelerin yerleri ile birlikte bazı lenf bezleri de alınabilmektedir. Bu gibi tedavilerde rahatsızlığa sebep olan birden fazla etmen olması nedeni ile erken tanı ve teşhis oldukça önemli olmaktadır.

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir