Boyun Yastığı Kullanmak Gerekli Mi

SON GÜNCELLEME: Mart 20, 2019

Günümüzde birçok insan tarafından ortak şikayetlerden bir tanesi de kullandıkları yastık yüzünden gece rahat bir uyku çekememesidir. Yanlış kullanılan yastıklar hem baş ve boyun ağrılarına neden olabilir hem de sizi rahat bir uykudan uzaklaştırabilir. Birçok yastık üzerinde deneme yapan kişiler sadece birkaç adet yastıkta aradıkları rahatlığı bulduklarını söylediler. Peki boyun yastığı kullanmak rahat bir uyku için gerekli mi?

Ortopedik olarak dizayn edilen boyun yastıkları, boynunuzun doğal eğimini tam olarak kavrar. Bu şekilde özel bir tasarım ile üretilen ortopedik boyun yastıkları birçok kişinin bu yastıkları rahatlıkla kullanmasını hedefler. Fakat ne yazık ki boynumuzda oluşan eğim hemen hemen her insanda farklılık gösterir. Özellikle boyun bölgesinin uzunluğu ve omuz bölgesinin yükseliği herkeste farklılık gösterdiği için boyuna tam uyum sağlayan ortopedik yastık seçimi sıkıntılı bir süreç olabilir.

Rahatsızlık Varsa Tedavi Edilmeli

İdeal yastık seçimi için ilk önce boyun bölgesinde olan rahatsızlık tedavi edilmeli. Özellikle boyun bölgesinde boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı olan kişiler hiçbir yastıkta tam olarak rahat edememektedir. Boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı gibi rahatsızlığı olan kişiler için ilk olarak boynun doğal eğimi belli tedavi ve egzersizler sayesinde düzeltilir. Boyun tedavisi tam olarak sağlandığı durumda ise hastaların ortopedik yastığa ihtiyacı artık kalmamıştır.

Boyun düzleşmesi için yastık seçimi önemli iken tedavi edildikten sonra yastık çok önem taşımamaktadır. Uzman doktorlar tarafından yapılan açıklamada boyun problemi yaşamayan kişilerin ortopedik yastık kullanmasının bir anlamı olmadığını belirttiler. Ayrıca sert ve yüksek olan yastıklarda uyumanın boyun sağlığı açısından büyük zarar getirdiğini de belirttiler. Boyun kemiklerinin doğal eğiminin tersine zorlayan tüm pozisyonlar boyun sağlığı için tehlikelidir. 

Rahat ve güzel bir uyku için boyun kavisini tam olarak saran ve yumuşak olan yastıkları seçmenizi öneririz.

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

5 Yorumlar

 1. Ben bu yastıktan değil ama ikeadan aldığım yastığı kullanıyorum çok iyi geldi

 2. Boyun duzlesmesini mi tedavi etmek gerek yoksa boyun duzlesmesine neden olan rahatsizligimi? Bunyastaiklar hangisjnde ise yarar ki?

  • Boyun Düzleşmesi için kullanılan ortopedik yastıklar boyun düzleşmesi rahatsızlığına sahip kişilerin daha rahat bir şekilde uyumasını sağlar. Ayrıca hastalığın ilerlemesini önler. Boynunuzun anatomik şekline uyum sağladıkları için rahat bir uyku sağlar.

   Boyun düzleşmesini tedavi etmek gerekiyor. Çünkü tedavi edilmediği sürece ilerleme devam ediyor ve sonu boyun fıtığı oluyor. Fakat boyun düzleşmesine neden olan unsuru bulup düzeltmediğiniz sürece rahatsızlık tekrar ortaya çıkmaya devam edecektir.

 3. Defne Nil Cerit

  Boyun yastıklarını görünce aklıma uçakta seyahat etmek geliyor hemen 😀 Ama boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları olan kişiler için gerçekten birebir bir yastık.

 4. Bende boyun tutulmasi ve boyun duzlesmesi gecirdim. Halende duzlesme var boyun yastigi kullanmaliyim bilemiyorum. Dojtoruma soruca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir