Boyun Tutulması Nasıl Geçer

SON GÜNCELLEME: Ocak 6, 2018

Boynunuzu hareket ettirmekte zorlanıyor musunuz? Hareket ettirmeye çalıştığınızda dayanılmaz ağrılar ile mi karşılaşıyorsunuz? Bu yazımızda sizler için tek tek boyun tutulması nasıl geçer açıklayacağız.

Boyun tutulması birçok defa kişisel olarak benimde yaşadığım bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığı özellikle bir dönem boyunca çok sık yaşayınca boyun tutulmasına ne iyi gelir tamamıyla öğrendim diyebilirim. Boyun tutulması nasıl geçer başlıklı yazımız içerisinde belirtilenlerin tamamını A’dan Z’ye güzel bir şekilde uygularsanız boyun tutulmasından kısa bir süre içerisinde kurtulduğunuzu sizde göreceksiniz. İşte size boyun tutulmasından nasıl kurtulunur detaylı anlatım.

Boyun Ağrısı Nasıl Geçer

Boyun tutulmasını geçirmek için ilk olarak boyun tutulması ağrısını geçirmemiz gerekiyor. Boyun tutulması ağrısını 3 adımda kolaylıkla atlatabilirsiniz.

Sıcak Duş

Boyun tutulması yaşadıktan sonra sıcak bir duş ile boyun ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Özellikle boyun bölgenize uygulayacağınız sıcak su boyun kaslarınızın gevşemesini sağlayarak boyun ağrısını dindirecektir. 5 dakikalık sıcak duş size iyi gelecek.

Soğuk Kompress

Buz torbası, soğuk jel, soğutucu sprey gibi soğuk uygulama yapabileceğiniz cisimlerin yardımıyla boyun bölgenize soğuk uygulama yapın. Bu yapacağınız soğuk uygulama sayesinde boyun ağrınız geçecektir. 5 dakika kadar soğuk uygulama ağrınızı dindirecektir.

Ağrı Kesici Krem Kullanımı

Ağrı kesici özelliğe sahip kremleri eczaneler üzerinden temin ederek boynunuzun ağrıyan bölgelerine dikkatlice uygulayın. Ağrı kesici krem ile boyun ağrılarınız hızla azalacaktır.

Kas Gevşetici İlaç Kullanımı

İlaç kullanımını her ne kadar tavsiye etmesek de boyun ağrıları bazen dayanılmaz seviyelere ulaşabiliyor. Bu gibi durumlarda eğer diğer yöntemler etki etmediyse bir ağrı kesici ilaç veya kas gevşetici ilaç kullanarak boyun ağrılarınızdan tamamen kurtulabilirsiniz.

Boyun Tutulması Egzersizleri

boyun-tutulmasi-egzersizleri (1)

Yukarıda verdiğimiz boyun ağrısı geçiren uygulamalardan sonra dilerseniz açma germe hareketleri yaparak boyun tutulması rahatsızlığının iyileşme sürecini kısaltabilirsiniz. Boyun tutulması egzersizleri olarak resimde gösterilen hareketleri yavaş bir biçimde uygulayabilirsiniz.

Eğer bu egzersizleri tam ve düzgün bir şekilde yapmanıza rağmen boyun tutulmanız iyileşmediyse Boyun Düzleşmesi Egzersizleri yazısında yer alan egzersizleri yapmanız kesinlikle faydalı olacaktır.

Boyun Tutulması Nasıl Geçer

Boyun tutulmasının yaşandığı ilk gün en ağrılı ve en zor geçen gündür ne yazık ki. Boyun tutulması nasıl geçer sorusunun cevabını aslında yukarıda tam olarak verdik. İlk olarak boyun ağrısı sonlandırılmalı. Sonrasında ise boyun tutulması için egzersizler yapılarak boyun tutulmasından tamamen kurtulunabilir.

Boyun tutulması ilk günden sonra büyük oranda azalır. Spazmlar yavaş yavaş dağılır. Fakat ortalama bir boyun tutulmasının yukarıda yer alan egzersiz ve tedavileri uygulamadan geçme süresi 2 ile 3 gün arasında değişmektedir. Yukarıda yer alan tedaviler ile bu süre saatlere kadar indirilebilir.

Boyun Tutulması Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Her ne olursa olsun, yukarıda yer alan tedavi yöntemlerini uygulasanız da uygulamasanız da 3 günü geçen boyun tutulmaları daha büyük hastalık habercisi olabilir. Eğer yazıda yer alanları uygulamanıza rağmen 3 gün içerisinde ağrılarınızda bir azalma ve boyun tutulmanız da bir iyileşme görmediyseniz lütfen Nöroloji bölümü uzmanı bir doktor ile görüşün.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

11 Yorumlar

 1. Boyun tutulması gerçekten sıkıntılı bir hastalık. Özellikle ani boyun tutulması ve sık boyun tutulması olması çekilmiyor

 2. ani boyun tutulması ve sürekli boyun tutulması nasıl geçer. Bıktım artık boyun tutulmasından. Dediklerinizi uygulayacağım

 3. boyun duzlesmesi nasıl geçer konusunda cok yardımcı oldunuız sagolun

 4. boyun tutulması nasıl geçer hakkında güzel paylaşım uygulayacağım.

 5. boyun tutulması nasıl geçer konusunda çok güzel bilgiler vermişssiniz. Çok teşekkür ederim

 6. boyun düzleşmesi nasıl geçer cevabını sizin sayenizde buldum sagolun.

 7. BOYUN TUTULMASI NEDİR VE NASIL GECER KONUSUNDA GÜZEL BİLGİLENDİRME ÇOK TESEKKÜR EDERİM

 8. Sandalyde birq uyukladim ve boynum tutulmus. Bir kac gun gider artik. Kaslari gevsetmek lazim

 9. boyun tutulması için verdiğiniz egzersizler çok etkili oldu tşkler.

 10. boyun tutulması gerçekten çok zor zamanlar yaşatıyor.

 11. Boyun Tutulması Nasıl Geçer yazınızda yazdığınız boyun ağrısı geçirme yollarında sıcak duş en iyisi gibi duruyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir