Boyun Kırılması

SON GÜNCELLEME: Şubat 7, 2018

Boyun kırılması, boyun omurlarında oluşan kırıklara verilen addır. Boyun omurları içerisinde meydana gelen bu kırıklar gerçekten çok önemlidir. Hem omurlar içerisinde yer alan sinirlerin hemde çevresinden beyne doğru gidip beyni besleyen damarların hasar görme ihtimali olduğundan dolayı diğer vücuttaki kemiklere göre kırılması çok daha risklidir. Boyun bölgemiz aslında tam bir ulaştırıcı kanal işlevindedir. Beynimiz ile vücudumuzun iletişim yollarını barındıran bir kanaldır. Oluşabilecek boyun kırıkları tedavi edilmediği zaman ölüme kadar gidebilecek birçok farklı durum ortaya çıkarabilir. Boyun kırılması o kadar risklidir ki solunumu sağlayan diyafram kasının felç olmasına neden olabilir ve sonucu ölümle sonlanabilir. Ayrıca boynumuzun altındaki hareketi sağlayan tüm sinirler buradan geçtiği için tam felç veya kısmi felce neden olabilecek yaralanmalar ortaya çıkabilir.

Omurgayı toplamda 33 adet omur adı verilen kemik oluşturur. Bu omur kemiklerinden 7 tanesi boyun bölgesinde bulunur. Yaşı ilerlemiş kişilerde omurga kırıkları küçük darbeler ile oluşabilir. Genç yaşlardaki insanlarda ise omur kırıkları için trafik kazası gibi sert fiziki travmalar oluşması gerekir.

Omurga kırıklarının %5 ile %10 civarı boyun kemikleri üzerinde meydana gelmektedir. Özellikle yaz aylarında serinlemek adına havuzların ve denizlerin sığ bölümüne yanlış atlama sonucunda başın yere çarpması ile boyun kırılması meydana gelebiliyor. Bu boyun yaralanmaları hayati risk oluşturabiliyor. Omurga kemiklerinde meydana gelen kırıklar 3 farklı tipte oluşmaktadır.

  • Çökme kırıkları en fazla görülen boyun kemikleri kırılması tipidir. Çökme tipi kırıklar oluşan omurlar ön tarafa doğru çöker.
  • Yaşanabilecek ciddi travmalar sonrasında omurga kemikleri ön ve arka taraftan kırılabilir. Bu kırıklar patlama tarzı kırıklardır. Bu tür boyun kırılması sonucunda omurilik yaralanması ve felç görülme ihtimali çökme tip kırıklara göre kat kat fazladır.
  • Omurgaya binmekte olan yükün artması durumunda boyun kemikleri kırılabilir. Kırılan boyun kemiklerine ek olarak omurları birbirine bağlayan yumuşak dokular, diskler ve eklemlerde büyük hasar görebilir. İki omur kemiğinin bağlantısının kopması gözlemlenir. Sonuç olarak omurga çıkığı gözlemlenir. Bu tür kırılmalar en tehlikeli ve en fazla sinir hasarı görülen boyun kırılma tipidir.

Boyun Kırılması Belirtileri Nelerdir

Boyun kırığı meydana geldiği zaman özellikle kırık bölgesinde yoğunlaşan çok ciddi bir ağrı oluşacaktır. Bu oluşan ağrının hafiflemesi için boynu kırılan kişiler genelde boynunu sabit bir pozisyonda tutmaya çalışır. Ayrıca kırık kaynaklı oluşan bu ağrıya kas spazmları da eşlik etmektedir. Boyun kırığı ile beraber olarak omurilik yaralanması da oluşmuş ise kollarda ve bacaklarda uyuşma, karıncalanma, duyu ve his kaybı, güç kaybı, idrar kaçırma gibi durumlar gözlemlenebilir. Bu belirtiler gözlemlendiği anda en yakın hastaneye acil bir şekilde gidilmesi gerekir.

Boyun kırığı şüphesi olan kişi hastaneye giderken dikkatli bir biçimde taşınmalıdır. Boyun bölgesinden yaralanan ve boyun kırığı şüphesi olan kişilerin boyun hareketi kesinlikle kısıtlanmalıdır. Boynu sabitlenmeli ve boynu sert bir şekilde tutacak araçlar kullanmalıdır. Taşıma esnasında başın sağa ve sola düşmemesine dikkat edilmelidir. Hasta kişi hastaneye taşınırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise baş, boyun ve gövde aynı anda hareket ettirilmelidir. Boyun bölgesi desteklenmeden taşıma yapılmamalıdır.

Boyun Kırılması Teşhisi Nasıl Yapılır

Boyun kırığı şüphesi taşıyan kişiler hastanelerde, boyun kırılması, organ yaralanması, kafa travması ve diğer bölgelerde oluşabilecek kırıklar adına değerlendirilir. Hastalara ilk olarak Direkt Radyografi adı verilen bir görüntüleme yöntemi kullanılır. Sonrasında ise Bilgisayarlı Tomografi görüntüleme yöntemi ile Direkt Radyografi üzerinde görülemeyen fakat şüphe duyulan kırık olabilecek bölgeler kontrol edilir. Kırıkların büyüklüğünü ve türünü tespit edebilmek adına Üç Boyutlu Bilgisayarlı Tomografi kullanılarak kırığın tam olarak görüntüsü gözlemlenir. Bu son görüntüleme boyun kırığı tedavisi nasıl yapılacak nasıl bir yol izlenecek bu konuda fikir verir. MR  çekimi yapılarak boyun bölgesinde yer alan yumuşak dokuların ve omurilik bölgesinin hasar alıp almadığı ve hasar aldıysa hasarın seviyesi tespit edilir. Boyun kırıklarında sadece boyun kemikleri değil arasında yer alan bağ doku ve sinir dokuda zarar görebilir.

Boyun Kırıkları Tedavisi Nasıl Yapılır

Boyun kırıklarında tedaviyi, yaralanmanın tipi ve omurilik bölgesinde meydana gelen hasar belirler. Tedavinin asıl amacı ise fizyolojik yüklenmelere karşı zarar görmeyecek şekilde omurganın tamir edilmesidir. Boynu kırılan kişilerin en kısa zaman içerisinde günlük aktivitelerini herhangi bir ağrıya maruz kalmadan yapabilmeleri hedeflenir. Boyun omurlarının ön kısımlarında çökme oluşmuş ise fakat kemikleri birbirine bağlayan yumuşak doku ve omur ilik bölgesinde herhangi bir sorun gözlemlenmiyor ise boyunluk kullanımı ile istirahat yeterli olacaktır. Fakat bu hastalarda düzenli olarak gözetim altında olmalıdır. Çünkü herhangi bir müdahale olmasa bile zamanla kırıklar büyüyebilir ve ilerleyebilir. Bu durumda ise boynu kırılan kişinin cerrahi müdahaleye ihtiyacı olacaktır.

Eğer boyun kırığı daha büyükse ve boyun omurlarının bütünlüğünü bozacak durumda ise cerrahi müdahale gereklidir. Çünkü omurilik içerisinde yer alan sinir köklerine hasar verme durumu vardır. Boynu kırılan kişinin eğer diğer yaşamsal fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntı yok ise direkt ameliyata alınır. Yapılan boyun ameliyatında boynun ön ve arka tarafından hasarlı bölgeye ulaşılır. Ameliyatın ön taraf mı arka taraf mı olacağı ise tamamen omurilik hasarına ve hasta kişinin yaralarının durumuna göre belirlenir. Omurilik ve içerisinden geçen sinirlere baskı yapan kemik kırıkları tamamen ortadan kaldırılır ve temizlenir. Sonrasında gerekirse bazı materyaller ile bu bölge desteklenir. Titanyum alaşımlı vida, plak ve çubuk gibi farklı malzemeler ile boyun tamamen sabitlenir. Sonrasında hastanın kısa sürede iyileşmesi beklenir.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

3 Yorumlar

  1. Gerçekten çok kötü bir durum yazılanları okuduktan sonra bir an kendimi düşündüm. Ayrıca yorum yazan faruk beye geçmiş olsun dilerim umarım sağlığına kavuşur. Bence çok tehlikeli kırık kol ve bacak kırığına benzemez.

  2. Merhabalar. Ben 2008 senesinde trafik kazası geçirdim ve kaza sonucu boynum kırıldı. Boyun kırılması ameliyatı sonrasında boynuma platin takıldı. Ameliyatın üzerinden yaklasık on yıl geçti fakat son 2-3 yıldır aşırı derecede boynum tutuluyor kafamı çevirmekte çok zorlanıyorum. Sizce platini çıkarttırmam mı gerekıyor lütfen yardımcı olun.

    • Geçmiş olsun Faruk Bey. Bu kararı verebilmek için sizin tüm filmlerinizi ve sinir testlerinizi görmek lazım. Yani kararı doktorunuz verecektir. Randevu alarak doktorunuz ile görüşün. Çıkarılması gerekiyor ise çıkaracaktır. Aksi durumda boyun tutulmanız ve boyun ağrınız için altında yatan nedeni bularak tedaviye başlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir