Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Nelerdir

SON GÜNCELLEME: Şubat 8, 2018

Boyunda kireçlenmesi belirtileri nelerdir sizlere yazımızda tek tek anlatmaya çalışacağız. Boyunda kireçlenme belirtileri arasında ilk sırada boyun bölgesinde başlayan boyun ağrıları gelmektedir. Boyun kireçlenmesinin ilerlemişlik düzeyine, boyun bölgesinde ve kaslarında oluşan deformasyona, Omurlar arası eklemlerde oluşmuş olan bozulmaya ve boyun içerisinden geçen sinir köklerinin sıkışması ve üzerine yapılan baskıya bağlı olarak çok şiddetli ağrılara neden olabilir. Ayrıca kollar ve bacaklarda da ağrılar, uyuşmalar ve güç kaybı boyun kireçlenmesi belirtileri arasında gösterilebilir.

Boyun kireçlenmesine bağlı olarak hasta kişilerde sabahları daha da şiddetlenen boyun ağrısı, boyun tutulması, kol ve bacak ağrısı gibi belirtiler gözlemlenebilir. Özellikle masa başında çalışan, bilgisayar ile çok vakit geçiren, şoförlük mesleği yapan, sürekli olarak örgü ören ev hanımlarında kısacası belli bir süre boyunca sabit pozisyonda kalan kişilerde görülür. Boyun kireçlenmesi hastalığına yakalanan kişilerde ayrıca boyun hareketlerinde kısıtlama gözlemlenebilir. Kişi istediği gibi boynunu hareket ettiremez, ettirebilse de büyük acılar içerisinde kalır. Daha çok  boyun bölgesinden geçen sinirlerin sıkışması ve boyun eklemlerinde oluşan problemler boynun hangi tarafında ise rahatsızlığa yakalanan kişi boynunu o tarafa doğru hareket ettiremez. Ayrıca hastalık ne tarafta olursa olsun kişi boynunu arka tarafa doğru yatıramaz bundan dolayı uyurken büyük sıkıntılar yaşayabilir.

Boyun kireçlenmesi rahatsızlığına yakalanan kişilerde muayene anında şikayetlere odaklanmak doktor için büyük önem taşır. Çünkü kireçlenmeye yol açan asıl hastalığın tespit edilerek tedavi bu yönde uygulanması büyük önem taşır.

Boyunda yaşanan kireçlenme eğer boyun omurların neresinde ise bölgeyi tam olarak görebilmek adına MR görüntüleme yöntemi kullanılır. Kireçlenme tedavisi için tüm faktörler unutulmadan tedavi başlatılır. Eğer hasta kişinin boyun bölgesinde hastalığa bağlı sinir sıkışması ve boyun eklemlerinde yıpranma mevcut ise tedavi yöntemi olarak lazer tedavisi ilk tercih olarak yer alır. Bu lazer tedavisi sayesinde boyun kireçlenmesi hastalığından muzdarip kişinin şikayetleri gözle görülür azalır. Boyun bölgesinde yaşanan hareket kısıtlanması gün geçtikçe ortadan kalkar. Hastanın ağrıları yavaş yavaş azalır. Boyun kireçlenmesi tedavisi sonrasında hastaya bazı boyun egzersizleri önerilir.

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri

Boyun Kireçlenmesi Belirtileri aslında çok net bir şekilde ayırt edilebilir. Makalemizin girişinde de sizlere belirtilerden bazılarını söylemiştik. Şimdi ise bu belirtileri liste halinde paylaşacağız.

 • Boyun bölgesinde ciddi ağrılar.
 • Kolunuza ulaşan ağrılar
 • Kollarda karıncalanma, uyuşma, güç kaybı
 • Boyundan çıtırtı sesleri gelmesi.
 • Boyun ve baş ağrısı
 • Baş dönmesi ve denge kaybı
 • Bacaklara ulaşan ağrılar
 • Bacaklarda karıncalanma, uyuşma, güç kaybı
 • Yürüme bozukluğu
 • Uyku problemleri, uyumada güçlük
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Eklemlerde şişme
 • Boynu hareket ettirmede zorlanma

Boyun Kireçlenmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Boyun kireçlenmesi rahatsızlığınız varsa veya boyun kireçlenmesi belirtileri gözlemliyorsanız en kısa zamanda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı bir doktordan randevu almalısınız.

Boyun Kireçlenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kireçlenmeden kaynaklı rahatsızlığı olan kişiler boynu öne eğilmiş şekilde çok uzun süre sabit kalmamalı. Özellikle öne eğilerek yani kambur bir pozisyonda çalışmanız gerekiyorsa sürekli olarak mola vermeniz gerekmektedir. Bu molalar içerisinde de boynu hareket ettirebileceğiniz egzersizler uygulamalısınız.

Boyun kireçlenmesi olan kişiler yastık seçimi konusunda dikkatli olmalıdır. Yattığınız yastığın boynunuzu iyi sarmasına dikkat edin. Yüksek veya engin yastıkta yatmak boyun kireçlenmesi nedenleri arasında yer alır. Boyun kireçlenmesine karşı yapabileceğiniz en iyi egzersizler boyun egzersizleri ve yüzme olduğunu unutmayın.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir