Boyun Kası Ağrısı

SON GÜNCELLEME: Nisan 6, 2018

Boyun kası ağrısı neden olur? Tedavisi nasıl yapılır? Boyun kası ağrısına ne iyi gelir? gibi soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Boynumuz, sinir, kas, eklem, kemik, tendon ve bağlardan oluşmuş kompleks bir yapıdır.

En önemli görevi, ortalama yetişkin bir insanın 8 kilo olan kafasını taşımak ve başın sağa sola, yukarı ve aşağıya hareket edebilmesini sağlamaktır. Bunun yanında boyun omurilik için bir kanal oluşturmakta ve kan damarlarının beyne ulaşması için aracılık etmektedir.

Boyun Ağrısı Nedir?

Boyun ağrısı, başınızın altından omuzlarınıza kadar boynunuzun herhangi bir yerinde olabilir. Sırt üstü veya kollara doğru yayılabilir. Başınızı ve boynunuzu hareket ettirmenizi zorlaştırabilir. Özellikle 50 yaşından büyük insanlarda boyun ağrısı yaygın olarak görülmektedir.

Boyun Ağrısının Nedenleri

Çoğu boyun ağrısı, boynu zorlayan faaliyetlerden kaynaklanır. Bir tavan boyama veya boyun bükülmüş halde uyuma, boyun ağrısına neden olabilecek bazı şeylerdir. Bu tür aktiviteler boyunda gerginlik, burun tıkanıklığı veya boyun kaslarında spazma neden olabilmektedir.

Boyun ağrısı bir yaralanmadan da kaynaklanabilir. Merdivenden düşme veya araba kazası boyun ağrısına neden olabilen durumlardır. Bunun dışında boyun ağrısına neden olabilen durumlar şunlardır:

• Boyunda bir enfeksiyon oluşması.
• Boyunda omurilik kanalının daralması ( servikal spinal stenoz )
• Romatoid artrit (halk arkasında iltihaplı romatizma ya da eklem iltihabı olarak bilinmektedir)
• Menenjit (beyninizi ve omuriliği çevreleyen zarların ve sıvının iltihaplanması)
• Servikal Distoni (boyun kaslarının sürekli ve istemsiz biçimde kasılması şeklindeki rahatsızlık)

Boyun Kası Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Boynunuzda bir düğüm, sertlik veya şiddetli ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı omuz, üst sırt veya kollarınıza yayılabilir. Baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Başınızı ve boynunuzu kolayca taşımayabilir veya değiştiremeyebilirsiniz. Spinal sinir kökü üzerine baskı varsa, kolunuza vuran acıyı hissedebilirsiniz. Ayrıca kolunuzda hissizlik, karıncalanma veya güçsüzlük olabilir.

Boyun ağrısı uzun süren (kronik) bir durumdaysa, günlük yaşamla baş edebilmekte sorun yaşayabilirsiniz. Kronik ağrının sık rastlanan yan etkileri arasında yorgunluk , depresyon ve kaygı bulunur .

Boyun kası ağrısı nasıl teşhis edilir?

Doktorunuz semptomlarınız hakkında sorular soracak ve fizik muayene yapacaktır . Ayrıca, boyun ağrısına neden olabilecek herhangi bir yaralanma, hastalık veya aktivite hakkında da bilgi isteyebilir.
Fiziksel muayene sırasında doktorunuz boynunuzu ne kadar iyi hareket ettirebileceğinizi kontrol edecektir. Ayrıca, hassasiyet veya uyuşukluk, karıncalanma veya kollarınızda veya ellerde zayıflık arayacaktır.

Ağrınız bir yaralanma sonrasında başlamışsa ya da birkaç hafta sonra iyileşmezse, doktorunuz daha fazla test yapmak isteyebilir. Röntgen, MRI tarama veya BT taraması gibi görüntüleme testleri boyun kaslarını ve dokularını gösterebilir. Bu testler, boyun kemikleri, omurilik diskleri, spinal sinir kökleri ve omuriliği kontrol etmek için yapılabilir.

Boyun Kası Ağrısı Nasıl tedavi edilir?

İhtiyacınız olan tedavi türü, boyun ağrısının aktivitelerden, yaralanmadan veya başka bir sağlık durumundan kaynaklanıp bağlanmadığına bağlı olacaktır.

  • Her 2 veya 3 saatte bir düşük veya orta sıcaklıkta 15 ila 20 dakika ısıtma pedi kullanın.
  • Doktorunuzun önerdiği bir ağrı kesici ya da iltihab giderici ilaç da ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.
  • Oturmak veya uyku gibi aktiviteleri ve alışkanlıkları değiştirerek boynunuza daha fazla zarar vermekten kaçının.
  • Başınızı ve boynunuzu daha kolay hareket ettirmenize yardımcı olacak egzersizleri veya elle terapiyi deneyin. Bu tür bakım için bir fizyoterapist, psikopatoloji uzmanından destek alın.

Kronik boyun ağrısı tedavisinde, doktorunuz boyun kaslarınızı rahatlatmak için ilaç reçete edebilir. Veya ağrıyı hafifletmek ve uyumanıza yardımcı olacak ilaçlar alabilirsiniz. Boyun stresini hafifletmek için masaj veya yoga deneyebilirsiniz.

Boyun ağrısı tedavisinde nadiren cerrahi yapılır. Ancak ağrınız, spinal sinir kökleri üzerine baskı, tümör veya omurilik kanalının daralması gibi tıbbi bir sorundan kaynaklanırsa cerrahi tedaviye gidilir.

Diğer yazımız olan Boyun Ağrısına Hangi Bölüm Bakar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Ayrıca kontrol et:

Felçli Hastalar Ne Kadar Yaşar

İÇİNDEKİLER Felçli Hastalar Ne Kadar YaşarFelcin Nedenleri NelerdirFelçli Hastalar Ne Kadar Sürede İyileşirFelç Belirtileri Nelerdir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir