Boyun Fıtığına Neden Olan 6 Alışkanlık

SON GÜNCELLEME: Şubat 9, 2018

Boyun fıtığının en sık görülen ve en belirgin belirtisi boyun ağrısıdır. Fakat her boyun ağrısının kaynağı boyun fıtığı değildir. Boyun bölgesindeki ağrıların büyük bir bölümü kas ağrısına bağlı ortaya çıkan ağrılardır. Boyun fıtığı genelde ağır kaldırma kaynaklı olarak ortaya çıkar. Boyun fıtığı ilişkisiyle gelişen  ağrılar omuz bölgesine, sırt bölgesine, kürek kemiği çevresine, ense tarafına, kollara ve hatta parmak uçlarına kadar gözlemlenebilir. Boyun fıtığının ilerlemesi durumunda omurilik içerisinde bulunan sinirlere baskı nedenli kollarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı ve güç kaybı gözlemlenebilir. Eğer boyun fıtığı tedavi edilmezse fıtığın sinirlere yaptığı baskı nedenli olarak kişinin boyundan aşağısı ne yazık ki felç kalabilir.

Boyun Fıtığına Neden Olan Alışkanlıklar

Öne Eğik Durmak

Boyun fıtığının en büyük nedeni şüphesiz ki duruş bozukluklarıdır. Aynı zamanda duruş bozuklukları kolaylıkla düzeltilebilecek bir nedendir. Halk arasında iki büklüm diye anlatılan şekilde, boynunuz ve sırtınız öne kaymış olarak durmak veya oturmak omurgalara çok ciddi yük bindirmektedir. Bu durumda oturmaya devam ederseniz gün geçtikçe boynunuzda var olan hafif ters C şekli ortadan kalkar. Gün geçtikçe boyun düzleşmesi adı verilen boyun omurları arasındaki eğimin kaybolması hastalığı ilerler. Boyun düzleşmesi, boyun yapılarına ve beyni besleyen damarlara yük binmesine neden olmaktadır. Omurgalar arasında yer alan disklere de binen yük gittikçe artar. Duruş bozukluğu engellenmezse ve boyun fıtığına karşı tedbirler alınmazsa boyun fıtığı görülme ihtimali artar.

Bilgisayar Başında Çok Vakit Geçirmek

bilgisayar-basinda-cok-vakit-gecirmek
bilgisayar-basinda-cok-vakit-gecirmek

Duruş bozukluğuna bağlı boyun hastalıklarının en önemli kaynağı kesinlikle masa başı işlerde başınız önde çalışmak zorunda kalmak. Bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek ve özellikle yanlış pozisyonlarda zaman geçirmek boyun fıtığı yapıyor. Bilgisayar başında zaman geçirmek kadar tehlikeli diğer bir aktivite ise örgü örmek. Bu iki alışkanlığa dikkat etmek gerekiyor. Olabildiğince sık ara vererek boyun düzleşmesi egzersizleri yapılması şart.

Spor Yaparken Yapılan Ters Hareketler

Isınma hareketleri yapmadan ve kontrolsüz olarak yapılan spor boyun fıtığı nedeni olabilmekte. Isınma hareketleri yapılmadan başlanılan spor, boyun omurları arasında yer alan disklere ve eklemlere aşırı yük bindirerek deforme olmalarına yol açar. Bu durum da her geçen gün boyun fıtığı riskinizi arttırır. Spor yaparken omurlarınıza fazla yük bindirebilecek ters ve zorlu egzersizler için kesinlikle ısınma ve esneme hareketlerinin yapılması gerekiyor.

Fazla Kilolar Boyun Fıtığı Nedeni

Fazla, kontrolsüz ve yanlış beslenme kilo almanıza neden olmakta. Alınan fazla kilolar ise tüm vücuda olduğu gibi boyun içinde ekstra yük anlamı taşımakta. Omurların taşıdığı yükün artması duruş bozukluğu, ağırlık merkezinin değişmesi ve artan yüke bağlı omurlarda yıpranmalara yol açıyor. Aldığınız bu fazla kilolar yıllar içerisinde boyun düzleşmesi ve omur disklerinin yıpranması ile sonuçlanarak boyun fıtığına neden olabiliyor.

Boynu Kütletmek

“Boyun ağrılarımı geçiriyorum, Boynumu esnetiyorum” diyerek yapılan ve halk arasında boynu kütletme olarak tabir edilen zorlayıcı germeler de boyun kaslarının ve boyun omurları içerisinde yer alan disklerin tam bir düşmanı. Çünkü yapılan bu boyun kütletme hareketi boyunda yer alan kemik yapıları aralarında uygunsuz sürtünmelere ve zamanla artan aşınma, kireçlenme ve deformasyonun sebebi oluyor. İlk zamanlar içerisinde rahatlatıyor gibi görünse de yıllar geçtikçe boyun omurgasını gittikçe yıpratan bir kısır döngünün başlangıcı oluyor.

Uygunsuz Biçimde Desteksiz Ağır Yük Kaldırmak

Uygunsuz biçimde desteksiz ağır yük kaldırmak, boyun disklerinde yıpranmanın ve sürekli olarak büyüyen yırtılmanın asıl nedeni olabiliyor. Kişinin taşıyabileceğinden fazla yükün altına girmesi, sırt bölgesinde, omuz bölgesinde devamlı bir şeyler taşıması, ağır sırt çantası kullanması taşıması boyun omurgasını zorlayan ve zarar veren etkenler arasında yer alıyor.

Boyun Fıtığına Neden Olan 6 Alışkanlık konusuna bilgiler vermeye çalıştık. Boyun fıtığı olduğunuza dair şüpheleriniz varsa Boyun Fıtığı Olduğumu Nasıl Anlarım yazımıza göz atmanızı öneririz.

 

 

Ayrıca kontrol et:

Günlük Sakızı Nedir, Faydaları Nelerdir

İÇİNDEKİLER Günlük Sakızı Nedir, Faydaları NelerdirGünlük Sakızı Faydaları günlük sakızı zararları günlük sakızı kullanımı Günlük Sakızı Nedir, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir